Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμικές επιταχύνσεις - κόστος σκελετού


 

Recommended Posts

Μου δημιουργηθηκε μια απορια σημερα ψαχνοντας στο διαδικτυο για το ιστορικο σεισμων στην Ελλαδα. Ποσο θα αυξηθει (ποσοστιαια) το κοστος κατασκευης του σκελετου μιας οικοδομης αν αυξησουμε τις αναμενομενες σεισμικες επιταχυνσεις που θα δεχτει το κτιριο;

Πιο συγκεκριμενα: Στη Λευκαδα υπολογιζεται 0,36g η επιταχυνση. Στον τελευταιο μεγαλο σεισμο το 2003 φτασαμε σε επιταχυνσεις 0,42g δηλαδη αρκετα πανω απ τα "προβλεπομενα". θα ανεβαινε παρα πολυ το κοστος του σκελετου αν ειχαμε "προβλεψει" στη στατικη μελετη 0,42g;

Αν βαζαμε 0,5g θα εφευγε το κοστος να υποθεσω σε τεραστια επιπεδα;

 

Ισως λιγο περιεργη η απορια μου αλλα καποιος μπορει να το εχει ψαξει (ακαδημαϊκα).

 

Μηπως υπαρχει κανενα απλο προγραμμα που να του δινω σχεδιο, επιταχυνσεις κτλ να μου βγαζει τους οπλισμους (ωστε να συγκρινω περιπου τα κοστοι); θελω απλο προγραμμα γιατι ο σκοπος μου ειναι απλα να πειραματιστω και τιποτα παραπανω.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

θα ειχε ενδιαφερον κατι τετοιο.

 

παντως να περιμενεις μεγαλες διαφορες σε πολυοροφα.

 

ΥΓ η μέγιστη καταγραφείσα επιτάχυνση στον σεισμο στο kobe to 1995 άγγιξε την εκπληκτική τιμή των 0,85 g

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος θα ήταν πολύ μεγαλύτερο.

Μη συγκρίνεις όμως τις μέγιστες καταγραφείσες σεισμικές επιταχύνσεις με αυτές που χρησιμοποιούμε για τους υπολογισμούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μιλάμε για 2οροφα με τοιχεία η διαφορά είναι αμελητέα. Αν όχι τότε πολύ μεγαλύτερο. για πολυόροφα πολύ πολύ μεγαλύτερο.

Αν μιλάς για πέτρινα έκανες την τύχη σου...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει κανενα απλο προγραμμα που να του δινω σχεδιο, επιταχυνσεις κτλ να μου βγαζει τους οπλισμους (ωστε να συγκρινω περιπου τα κοστοι); θελω απλο προγραμμα γιατι ο σκοπος μου ειναι απλα να πειραματιστω και τιποτα παραπανω.

 

Και εγώ ένα τέτοιο θέλω...

 

Δεν έχει κανένα νόημα να διαστασιολογήσεις για μια αιχμή διάρκειας ms. Ολοι οι σεισμοί έχουν μια-δύο τέτοιες, που δεν κάνουν τη ζημιά. Η επαναλαμβανόμενη φόρτιση την κάνει, έστω και μικρότερης έντασης. Το κόστος για 0.36-->0.48 π.χ. μπορεί να αυξηθεί κατά 20-25% περίπου, ανάλογα και με το είδος του κτιρίου, μορφολογία κλπ.

 

Πολύ χρησιμότερο είναι να πάρεις 0.36g και q=1.5, δηλαδή σχεδιασμός για το 67% των φορτίων ενός τυπικού σεισμού, "τελικό g"=0.24, παρά g=0.50 και q=3.5, δηλαδή διαστασιολόγηση για το 29% των φορτίων ενός σπάνιου σεισμού, "τελικό g" = 0.14 !!! (και να περιμένεις τους "πλαστικούς" μηχανισμούς να κάνουν το θαύμα τους).

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις όμως τις μέγιστες καταγραφείσες σεισμικές επιταχύνσεις με αυτές που χρησιμοποιούμε για τους υπολογισμούς μας.

 

το ξερω.

το εβαλα ετσι πληροφοριακα.αλλωστε εμφανιστηκε πολλες φορες η συγκεκριμενη τιμη στον kobe.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.