Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έννοια του όρου "γκαράζ"


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Σε καταστατικό πολυκατοικίας, αναγράφει ότι απαγορεύει τη χρήση των ισογείων

 

καταστημάτων της ως "γκαράζ". Τώρα τι γίνεται: Η αναφορά σε αυτό γίνεται εν μέσω μιας λίστας

 

χρήσεων, όπως, "γραφείο κηδειών", "μπαρ", "ιχθυοπωλείο" κτλ. Πιστεύω ότι ο όρος "γκαράζ", αναφέρεται

 

σε "συνεργείο αυτοκινήτων" και όχι "χώρο στάθμευσης". Είναι ασαφές σε αυτό το σημείο. Το θέμα είναι

 

ότι την εποχή που εσυστάθη το εν λόγω καταστατικό ('65-'68), δεν νομίζω να υπήρχαν χώροι στάθμευσης,

 

τα αυτοκίνητα δεν ήταν και πολλά. Θα έλεγα ότι αναφέρεται σε συνεργείο.

 

Η απορία μου είναι αν μπορούν να με δημιουργήσουν πρόβλημα οι ένοικοι (δεν είναι και πολύ φιλικοί) με αυτό.

 

Δηλαδή έχω ήδη μετατρέψει το κατάστημα σε "χώρο στάθμευσης" ή "πάρκινγκ", χωρίς να γίνεται αναφορά κάπου στην

 

άδειά μου, σε "γκαράζ". Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις οικοδομικη αδεια αλλαγης χρησης απο καταστημα σε κλειστη θεση σταθμευσης εισαι μια χαρα, μην φοβασαι.

Οι χρησεις που αναφερονται στα καταστατικα πολυκατοικιων εχουν σχεση μονο με τις δραστηριοτητες και οχι με τις πολεοδομικες χρησεις 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ναι, έχει βγει η άδεια, την έχω στα χέρια μου (ΠΟΛΥ παίδεμα). Είναι από κατάστημα σε κλειστή θέση στάθμευσης, όπως είπες. 

 

Το καταστατικό που έχουν συντάξει είναι ολόκληρο βιβλίο. Προσπάθησαν να "παγιδεύσουν" τα πάντα (μάλλον εκδίκηση, γιατί όταν

 

εχτίζονταν η πολυκατοικία, ο μηχανικός βγήκε εκτός προϋπολογισμού και αναγκάστηκε να πουλήσει τα καταστήματα αντί να τους τα δώσει,

 

και αυτοί τώρα εχθρεύονται, τρόπον τινά, τους καταστηματάρχες). Ήδη άκουσα ορισμένες "προειδοποιήσεις" από κάποιους και

 

θα ήθελα να δω μέχρι που μπορούν να φτάσουν. Χαίρομαι πολύ αν είναι έτσι όπως τα λες.

 

Ελπίζω ο κόσμος να σταματήσει να είναι τόσο κακός κάποια στιγμή. Έχω έρθει αντιμέτωπος (όπως οι περισσότεροι εδώ) με υπαλλήλους

 

που κοιτάνε να μας βγάλουνε το λάδι (πολεοδομία Αθηνών, ΙΚΑ...). Ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι, που έχουν γνώση του αντικειμένου τους,

 

θα έπρεπε να είναι παραδείγματα προς μίμιση και να μην αποτελούν μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομικη αδεια ειναι μια διοικητικη πραξη που ανακαλειται σε ευλογο χρονικο διαστημα και κατοπιν εννομου συμφεροντος.

Αν λοιπον ο υπαλληλος της ΥΔΟΜ ή ο μελετητης της αλλαγης χρησης παρελειψαν να ζητησουν ή απεκρυψαν κτηριοδομικα στοιχεια και μεγεθη του κτιριου τοτε θα υπαρξει προβλημα. Αν ολα εγιναν ορθα, δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ευτυχώς όλα είναι ξεκάθαρα και νόμιμα, ακόμα και αυτά που παλαιότερα θεωρούνταν αυτονόητα (πατάρι)

 

τώρα δηλώθηκαν και νομιμοποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.