Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Nαι , ετσι θα κάνεις.

Τα προσθετα τελη τσμεδε πως καταχωρουνται στο Ε3 , προσθετα τελη κωδ528?.Επισης στην αναμορφωση καταχωρούνται στον κωδ.1007(φοροι-τελη) ή στον κωδ.1018 (λοιπες δαπανες)??

ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση παιδες.

Για οποιον γνωριζει.

Μηχανικος ελευθερος επαγγελματιας που απασχολειται ως μισθωτος με μπλοκακι (ΑΠΥ καθε μηνα) και αρα φορολογειται με το καθεστως των μισθωτων (5000€ αφορολογητο και 22% στο λοιπο) δυναται να εκπεσει τα εξοδα των ασφαλιστικων εισφορων του ΤΣΜΕΔΕ αναγραφοντας τα στα βιβλια του, ως μη εκπιπτομενα ΦΠΑ και ετσι να μειωθει το φορολογητεο εισοδημα?

Η απο τη στιγμη που εισαι μισθωτος δεν επιτρεπεται να καταχωρησεις κανενα εξοδο στα βιβλια σου?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες.

Για οποιον γνωριζει.

Μηχανικος ελευθερος επαγγελματιας που απασχολειται ως μισθωτος με μπλοκακι (ΑΠΥ καθε μηνα) και αρα φορολογειται με το καθεστως των μισθωτων (5000€ αφορολογητο και 22% στο λοιπο) δυναται να εκπεσει τα εξοδα των ασφαλιστικων εισφορων του ΤΣΜΕΔΕ αναγραφοντας τα στα βιβλια του, ως μη εκπιπτομενα ΦΠΑ και ετσι να μειωθει το φορολογητεο εισοδημα?

Η απο τη στιγμη που εισαι μισθωτος δεν επιτρεπεται να καταχωρησεις κανενα εξοδο στα βιβλια σου?

 

 

Καταχωρείς όσα έξοδα σου κάνει κέφι ή όσα εχεις , ωστόσο στο τέλος φορολογικά αναγνωρίζονται μόνο οι καταβληθείσες εντός του ημερολογιακού έτους ασφαλιστικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Απλως ειχα την εντυπωση οτι οντας μισθωτος δεν εχεις εξοδα που να δικαιολογουνται, δεδομενου οτι δεν εχεις ατομικη επιχειρηση επι της ουσιας αλλα εισαι μισθωτος.

Τωρα σε αυτην την περιπτωση μισθωτος δεν εισαι αλλα θεωρεισαι φορολογικα μισθωτος, οποτε πιο λογικο ακουγεται να εχεις τα αντιστοιχα εξοδα, συμπεριλαμβανομενων των ασφαλιστικων εισφορων!

Σε ευχαριστω Once again!

Link to comment
Share on other sites

Απλως ειχα την εντυπωση οτι οντας μισθωτος δεν εχεις εξοδα που να δικαιολογουνται, δεδομενου οτι δεν εχεις ατομικη επιχειρηση επι της ουσιας αλλα εισαι μισθωτος.

Τωρα σε αυτην την περιπτωση μισθωτος δεν εισαι αλλα θεωρεισαι φορολογικα μισθωτος, οποτε πιο λογικο ακουγεται να εχεις τα αντιστοιχα εξοδα, συμπεριλαμβανομενων των ασφαλιστικων εισφορων!

Σε ευχαριστω Once again!

 

Αν φορολογικά θα είσαι στην κατηγορία των μισθωτών ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να αναγνωριστουν αυτες ως εξοδο.

Δεν ειχα σκοπο να περασω ουτε βενζινες, ουτε κανενα αλλο εξοδο.

Μονο τις ασφαλιστικες μου εισφορες.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να αναγνωριστουν αυτες ως εξοδο.

  Είναι υποχρεωτικό να αναγνωρισθούν με βάση το νόμο (προσοχή όσες εισφορές πλήρωσες μέσα στο 2013 για τη φετινή δήλωση) .

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα μειωθούν οι εισφορές για τους ελεύθερους επαγγελματίες

 

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=156257

 

Οι του ΤΣΜΕΔΕ τον πουλ.....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα μειωθούν οι εισφορές για τους ελεύθερους επαγγελματίες

 

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=156257

 

Οι του ΤΣΜΕΔΕ τον πουλ.....

 

Οι ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ το εχουμε αυτό το "προνόμι¨ο" εδώ και 1 χρόνο περίπου . Υπό τις προυποθέσεις που αναφέρει το δημοσίευμα (να μηχ ρωστάμε και να πληρώνουμε εμπροθεσμα ) μπορούμε να επιλέξουμε και να κατεβούμε 2 ασφαλιστικές κλάσεις . Προσωπικά εγώ εχω εκπτωση 200χ 6 = 1.200 ευρώ το χρόνο , άρα λογικά αν ισχύσουν αυτά που γράφει το δημοσίευμα θα είμαι χαμένος γιατί με βάση αυτό θα εχω μείωση εως 540 ευρώ εναντι των 1.200 που εχω τώρα. Βέβαια η μείωση αυτή των 1.200 ευρώ είναι προωσρινη εως 31/12/2014.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου είναι γιατρός και εργάζεται σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπου αμοίβεται από τον ειδικό λογαριασμό του Πανεπιστημίου. Παίρνει ένα α ποσό της παρακρατείται 20% φόρος και 3,072% ΜΤΠΥ. Δεν έχει βιβλία και προφανώς δεν κόβει ΑΠΥ. Πληρώνει κανονικά τις εισφορές στο ΤΣΑΥ. Μέχρι πέρυσι στη φορολογική δήλωση δήλωνε το εισόδημα σαν μισθωτή και έβαζε στο κουτί 054: υποχρεωτικές εισφορές το ποσό που πλήρωνε στο ΤΣΑΥ για να της αφαιρεθεί είτε όλο το ποσό παλαιότερα από το εισόδημα είτε τελευταία το 10% των υποχρεωτικών εισφορών από τον φόρο που της αναλογεί. 

 

Φέτος που κατήργησαν τον κωδικό 054 και λένε να μπεί στο Ε3 πως θα το βάλει αφού δεν κάνει Ε3?

 

Μπορεί να αναφέρομαι σε γιατρό αλλά είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις και σε μηχανικούς καθώς και εγώ αν είχα κλείσει τα βιβλία μου έτσι θα πληρωνόμουν και θα είχα αντίστοιχο πρόβλημα. Οπότε αν ξέρει κάποιος να μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.