Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρέπονται οικοδομικές εργασίες Σάββατο σε Δημόσια έργα;


Recommended Posts

Συγνώμη για την παραβίαση του κανονισμού .. με συμβούλεψαν να γίνω πιο συγκεκριμένη και γι αυτό άνοιξα δεύτερο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Από το taxheaven αλλίευσα τα παρακάτω.

Για το Σάββατο χρειάζεται άδεια από την επιθεώρηση εργασίας. Την άδεια την ζητάς για συγκεκριμένο Σάββατο και για συγκεκριμένους εργάτες.

Επίσης πρέπει το παρουσιολόγιο να είναι ενημερωμένο και όσοι εργαστούν Σάββατο πρέπει να έχουν και μία ημέρα ρεπό.

Link to comment
Share on other sites

To ζήτημα αυτό έχει πολυσυζητηθεί και άκρη δεν έχω βγάλει ούτε εγώ!

 

Κανονικά η εργασία το Σάββατο επιτρέπεται σε όλα τα έργα. Για την επιθεώρηση εργασίας και μερικά αστυνομικά τμήματα αρκεί να έχεις τηρήσει σχολαστικά βιβλίο απασχολούμενου προσωπικού (θεωρημένο από την οικεία επιθεώρηση εργασίας) στο έργο που να φαίνεται ότι αυτοί που δουλέυουν στο έργο το Σάββατο έχουν παρει άλλο ρεπό μέσα στη εβδομάδα.

 

Σε άλλες πάλι περιπτώσεις η αστυνομία δεν επιτρέπει τις εργασίες.

 

Προσωπική άποψη:

Αν υπάρχει γειτονιά και καταγγελίες, η αστυνομία θα σε σταματήσει. (Ανάλογα και στο τμήμα)

Αν δεν υπάρχει γειτονιά ή δεν υπάρχει ενόχληση και τηρείς το βιβλίο δεν θα έχεις πρόβλημα με τον επιβλέποντα διότι (κατά πάσα πιθανότητα) το εργοτάξιο θα λειτουργεί νόμιμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόνο για Κυριακή ήξερα ότι θες ειδική άδεια και για ειδικό λόγο.

Και για τα δύο τύπου έργα.....δημόσια και ιδιωτικά.

 

κάνε μια αίτηση με ερώτημα στο ΚΕΠΕΚ που ανήκεις να σου απαντήσουν γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε σωστά ο erling. Χρειάζετε άδεια από την επιθεώρηση εργασίας ξεχωριστά για κάθε Σάββατο και για το προσωπικόμπου θα απασχοληθεί.

Πρέπει να υπάρχει και αιτιολόγηση για ποιον λόγο θα εργαστούν Σάββατο.

Για Κυριακή είναι πιο εύκολο (νομικά) να πάρεις άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Τελικά κατάφερα να συνεννοηθώ... όντως το μόνο που χρειάζεται είναι να έχω το παρουσιολόγιο σωστό και να ενημερώσω την Επιθεώρηση Εργασίας

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.