Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφέρονται οι ασφαλιστικές οφειλές σε άλλη χώρα έντός ΕΕ αν αλλάξει κάποιος έδρα;


sdim

Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση να κυνηγήσουν κάποιον για οφειλές σε ασφαλιστικά ταμεία αν φύγει στο εξωτερικό. Μέχρι σήμερα δεν γίνεται, και πολύ δύσκολα θα γίνει στο μέλλον. Εδώ καλά καλά δεν σε κυνηγάει η εφορία....Εκτός αν έχεις αστρονομικό ποσό δηλωμένο.... Πέρισυ ο Μπατιστ (ο μπασκετμπολίστας), είχε οφειλές στην εφορία. Επαιζε στην Τουρκία ούτε καν που τον ενόχλησαν. Οταν ήρθε αεροδρόμιο τότε τον κάλεσαν σε απολογία για το θέμα...

Δεν γίνονται αυτά sdim, θυμάμαι από παλιά μου λέγανε μη μπλέξεις με τράπεζες...Οι μόνες που σε κυνηγούν παντού.

Φοιτητής στην Αγγλία ο συγκάτοικος φέσωσε την BT... Καμιά 300 ευρώ σημερινά. Δεν αξίζει τον κόπο να τον κυνηγήσουν, θα δώσουν περισσότερα στα νομικά. Ούτε που του έκαναν τίποτε... Το ίδιο έχουν κάνει αρκετοί σε τηλεφωνία, ρεύμα, κτλ...Μονο τράπεζες μακρυά...

 

Στην τελική sdim πάλι δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις, εγώ που χρωστάω 6000 γιατί 2 χρόνια δεν εργάζομαι, δεν μπορώ να κοιτάζω για έξω?

 

Το εξωτερικό δεν είναι σκέψη μιας ημέρας. Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι κάποιος θα σκεφτεί, "κάτσε να κάνω πολλές δουλειές με χαμηλές αμοιβές, δεν πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, και αμα με ζορίσουν την κάνω για έξω.." Μιλάμε για πολύ εξιδεικευμένες περιπτώσεις που σίγουρα έχουν μεγάλες καβάτζες και όποιος έχει δεν ασχοελείται με ΠΕΑ και μελέτες...γενικά δεν κάνει τον μηχανικό στην Ελλάδα...περνάς σε άλλο επίπεδο επιχειρηματικό πλέον αν έχεις λεφτά...

Στην τελική όποιος το κάνει εσκεμένα τα σκέφτεται όλα...Το θέμα υγείας, το θέμα σύνταξης...Αν τα έχει εξασφαλίσει με άλλο τρόπο πχ ιδιωτικά, τότε έχει λεφτά οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ασχολείται με δουλειές μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα στην Ελλάδα.

 

Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που χρωστάει στο ΤΣΜΕΔΕ. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως ο μέσος όρος οφειλών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι παραπάνω από 6.000€

 

Τώρα που ιδρύσανε το ΚΕΑΟ για την είσπραξη οφειλών θα αρχίσουν να πιέζουν για την είσπραξη εισφορών.

Αν έχει κάποιος κάτι στο όνομά του θα μπορούν να του το πάρουν.

Αν βρει μια δουλειά υποψιάζομαι πως θα κάνουν κρατήσεις από τον μισθό του.

Αν έχει κάποιο ιδιωτικό συνταξιοδοτικό ή επενδυτικό πρόγραμμα , ίσως βρουν τρόπο να πάρουν από εκεί το ποσό όταν λήξει.

Αν είναι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό (π.χ. ένας συνταξιούχος βάζει στον τραπεζικό λογαριασμό και τα παιδιά του για να μπορούν να κάνουν ανάληψη για τον γιατρό όταν δεν θα μπορεί να πάει ο ίδιος) θα μπορούν να τα εισπράξουν από αυτόν τον λογαριασμό.

Γενικότερα δομούν τώρα ένα σύστημα που όποιος έχει οφειλές θα μπαίνει στην μέγγενη για να πάρουν τα χρήματά τους.

 

Δεν είναι άδικο όποιος έμεινε στην Ελλάδα να είναι στην πίεση ενώ όποιος φύγει για άλλη χώρα να κοιμάται ήσυχος;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τις εκτιμήσεις σου και για το συμπέρασμα του αδικου της υπόθεσης. Από την άλλη έχω την εντύπωση πως αυτος που τα φεσωνει όλα και φεύγει έξω, εκπέμπει σε άλλο μήκος κύματος και δεν νομίζω ότι είναι ο ά μέσος ανταγωνιστής μας..

Σε κάθε περίπτωση μέχρι στιγμης δεν σε κυνηγούν για ασφαλιστικές εισφορές και εικάζω ότι δεν θα αλλάξει σε αυτό τίποτα στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άδικο όποιος έμεινε στην Ελλάδα να είναι στην πίεση ενώ όποιος φύγει για άλλη χώρα να κοιμάται ήσυχος;

Δεν ειναι αδικο να λεμε χαζομαρες ολη την ωρα ενω θα μπορουσαμε να μιλαμε πιο σοβαρα?

Καποιος χρωσταει. Μηπως να ψαχνομασταν γιατι χρωσταει, τι θα επρεπε να γινει για να μην ερθει στη θεση να χρωσταει κτλ? Λεω εγω μια γνωμη...

Ασχολουμαστε ολοι οι ελληνες με καποιο δεντρο, ο καθενας και με αλλο δεντρο, και δεν κανουμε το κοπο να ανεβουμε καπου να δουμε πως ειναι το γ*****νο δασος

Συγνωμη κιολας για τον αγαρμπο τροπο, αλλα ειλικρινα αυτο σκεφτομαι, και δεν βρισκω αλλο τροπο να το πω

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων που χρωστάνε:

1. Αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν

2. Αυτοί που ενώ έχουν να πληρώσουν επιλέγουν να μην πληρώσουν.

 

Δεν αναφέρομαι στα άτομα που δεν έχουν να πληρώσουν.

Αναφέρομαι στα άτομα που έχουν να πληρώσουν αλλά ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να μην πληρώσουν ώστε να φύγουν στο εξωτερικό με ένα γερό κομπόδεμα (χρωστάνε τουλάχιστον πενταψήφιο νούμερο, πολλοί εξαψήφιο και λίγοι επταψήφιο).

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Sdim γνωρίζω πάνω από 100 συναδέλφους προσωπικά και πάνω από 600 ονομαστικά. Δεν είδα κανέναν να φεύγει. Σε ποιους αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω κανέναν που επιλέγει να μην πληρώνει......Τι είναι αυτό δηλαδή στάση ζωής? Πόσους ξέρεις τέτοιους? Σταμάτα να βλέπεις φαντάσματα.....

Τη στιγμή που φεύγουν στην τελική τι σε πειράζουν? Μην ξαναγυρίσουν?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στα άτομα που έχουν να πληρώσουν αλλά ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να μην πληρώσουν ώστε να φύγουν στο εξωτερικό με ένα γερό κομπόδεμα (χρωστάνε τουλάχιστον πενταψήφιο νούμερο, πολλοί εξαψήφιο και λίγοι επταψήφιο).

Δεν υπαρχουν μηχανικοι που ετοιμαζονται να φυγουν εξωτερικο και εχουν αφησει φεσια στο τσμεδε. Αν εννοεις κατι εργοστασιαρχες κτλ που θα κανουν αλλαγη εδρας και τα εχουν γραμμενα ολα αλλαζει το πραγμα, αλλα εδω εμας δεν μας αφορα αυτο.

Εμεις αναφερομαστε και συζηταμε για μηχ ελ επαγγελματιες

Link to comment
Share on other sites

Sdim γνωρίζω πάνω από 100 συναδέλφους προσωπικά και πάνω από 600 ονομαστικά. Δεν είδα κανέναν να φεύγει. Σε ποιους αναφέρεσαι;

 

Δεν μπορεί να είμαι ο μοναδικός που μαθαίνω περιπτώσεις επιχειρηματιών που φεύγουν στο εξωτερικό με χίλια φέσια πίσω και μπόλικο ζεστό χρήμα στην τσέπη. Δεν νομίζω να συμβαίνουν μόνο κάτω από το αυλάκι (στην Πελοπόννησο) αυτά.

 

Είναι σίγουρα λιγότεροι από αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν αλλά χρωστάνε μεγάλα ποσά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για μηχανικούς και συγκεκριμένα για οφειλέτες ΤΣΜΕΔΕ, όχι για μπαταξιδες εργοστασιάρχες η μεγάλες τεχνικές/κατασκευαστικές εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.