Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aδεια εργαστηριου παραδοσιακων προιοντων


marios261

Recommended Posts

Καλασπερα σας.Θα ηθελα να ρωτησω τους ειδικους να με διαφωτισουν.εχουμε ενα κτισμα αρκετα παλιο σε χωριο οπου εχει γινει αλλαγη σκεπης πριν καποια χρονια.θελω να κανω ενα μικρο εργαστηριο παραδοσιακων προιοντων χαμηλης οχλησης και θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται και τη ενεργειες θα πρεπει να κανουμε.Λογικα θα πρεπει να αλλαξει η αδεια χρησης απο οικια σε καταστημα?

Edited by marios261
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ελεγχθεί η νομιμότητα του κτίσματος, αλλαγή χρήσης αν επιτρέπεται από τις χρήσεις γης κλπ Δεν ξέρω γιατί αναφέρετε την αλλαγή στέγης αλλά είναι πολλά που πρέπει να ελεγχθούν. Θα πρέπει να μαζέψετε ότι χαρτιά έχετε (ενδεικτικά: οικοδομική άδεια, σχέδια, μελέτες, συμβόλαια και λοιπά νομιμοποιητικά στοιχεία) και να συζητήσετε εκτενώς με κάποιο τεχνικό γραφείο. Θα χρειαστεί τοπογράφος ή/και πολιτικός μηχανικός ή/και αρχιτέκτονας καθώς και μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος. Κατόπιν, μιλήστε με κάποιο γραφείο επενδυτικών συμβούλων μήπως τυχόν εντάσσεται σε κάποιο χρηματοδοτικό πρόγραμμα...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον μια διευκρινηση θα ηθελα για να εχω μια ιδεα στο κοστος.Το σπιτι ειναι  νομιμο  μεσα σε παραδοσιακο οικισμο. Για να κανω εγω ενα εργαστηριο παραδοσιακων προιοντων που θελω χωρις να γινει καμμια παρεμβαση στους χωρους.Δηλαδη το κτιριο θα ειναι ετσι ακριβως οπως ειναι τωρα και ως εργαστηριο.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι χρειαζεται αλλαγη χρησης σε καταστημα η οχι και αν ναι ποσο ειναι περιπου το κοστος.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κατοικία, χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης. Υπάρχουν προδιαγραφές για τις διαστάσεις, αλλά και τη διαμόρφωση του χώρου παραγωγής / επεξεργασίας, όπως π.χ. θα πρέπει να μπουν πλακάκια κ.λ.π.

Για το κόστος θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής σας, ο οποίος θα κάνει και αυτοψία του χώρου. Δε μπορεί να γίνει εκτίμηση κόστους εξ αποστάσεως.

 

ΥΓ.: Αν κατάλαβα καλά, μάλλον ενδιαφέρεστε για εργαστήριο παραδοσιακών τροφίμων.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ναι τετοιο εργαστηριο θα γινει.τωρα για πλακακια και διαμορφωση αυτο εννοειται ναι το ξερω. Απλα μη μας πει κανενα ποσο και μας ερθει κεραμιδα επειδη διαφορα εχω ακουσει.Γιαυτο ειπα να εχω μια ιδεα στο περιπου παντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.