Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενεργειακό τζάκι - ιδανική θέρμανση


Arche

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι να με καλύπτει.

Επαναφέρω το θέμα "ενεργειακό τζάκι - ιδανική θέρμανση "

και δίνω ένα παράδειγμα:

 

Σε κατοικία 120τμ ποιά είναι η ιδανική εστία θέρμανσης.

Υπάρχει αυτόνομη φυσικό αέριο.

Και η διάταξη είναι περίπου σαλόνι 39τμ και λοιπά όπως μια σύνηθης διάταξη κατοικίας 120τμ με 3 υπνοδωμάτια.

Επίσης υπάρχουν επάλληλα κουφώματα, κρίνεται σκόπιμη η αλλαγή?

Και επίσης υπάρχει τοποθετημένη καμινάδα 12 μ. ύψος περίπου φ25 μονού τοιχώματος (χωρίς μόνωση!) κρίνεται ικανοποιητική (ή θα έπρεπε να αλλαχτεί που είναι... πραγματικά δύσκολο).

Απο που ξεκινάμε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτόνομη φυσικό αέριο.

 

Και επίσης υπάρχει τοποθετημένη καμινάδα 12 μ. ύψος περίπου φ25 μονού τοιχώματος (χωρίς μόνωση!) κρίνεται ικανοποιητική (ή θα έπρεπε να αλλαχτεί που είναι... πραγματικά δύσκολο).

 

Άσχετο με το ερώτημα σου (περί θέρμανσης), αλλα περίεργο...και βέβαια δεν με εκπλήσει

 

Έγινε μελέτη ΦΑ (που κατατέθηκε & εγκρίθηκε απο την εταιρεία) με καπνοδόχο διπλού τοίχους (μονωμένη)... στην αυτοψία τι είδε ο υπάλληλος σχετικά με τη καπνοδόχο, μονωμένη ή αμόνωτη ?

Να ήταν 3-4μ ύψος η καπνοδόχος, να κλείσω και τα 2 μάτια... (αλλα 12μ too much !!!!!!!!!!!!!!!)

 

Και αν διαπίστωσε οτι ήταν αμόνωτη, πως έδωσε έγκριση για υπογραφή της μελέτης ?

 

Να υποθέσω τη γνωστή ελληνική μέθοδο κάτω απο το τραπέζι ?

Link to comment
Share on other sites

η καμινάδα είναι η καμινάδα του τζακιού.

Καμία σχέση με την καμινάδα του φ.α. που δεν θυμάμαι αν είναι μονωμένη ή δεν απασχολεί γιατί είναι κοινόχρηστη πολυκατοικίας.

Επειδή γνωρίζω την περίοδο κατασκεύης και την μέθοδο που εικάζεσαι, η μέθοδος αυτή δεν υπάρχει. Κανένας Μηχανικός ή Τεχνικός Εταιρίας Φυσικού Αερίου δεν θα δεχότανε μέθοδο που ήταν αντίθετη σε μελέτες υπολογισμού και καλής λειτουργίας λέβητα.

Δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα ερωτήματα μου με τις εικασίες σου, πιστευω όμως οτι εν συνεχεία, αν έχεις κάποια απάντηση θα έδινες κάποιες απαντήσεις για τα ερωτήματα που με απασχολούν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν πρόσεξες στην αρχή του μηνυματος μου έγραψα άσχετο με το ερώτημα σου....

 

Στη συνέχεια αναφέρθηκα στη καπνοδόχο (εσύ αναφέρεις καμινάδα τζακιού για κάτι που δεν αναφέρθηκα και κοινόχρηστη καπνοδόχο ?) που λες οτι είναι 12μ αμόνωτη και διατύπωσα το ερώτημα πως έγινε αυτό απο τι στιγμή που υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία στις μελέτες ΦΑ...Τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

... για τις  μελέτες δεν έχω ιδέα, εγώ είπα, μάαλλον μπέρδεψες το καπνοδόχος που έλεγα μα καπνοδόχο φ.α. :grin:

μα ακόμα ... η του τζακιού.... που μου φαίνεται αμόνωτη. Είναι δυνατον να υπάρχει 12μ στο χρώμα της οικοδομής μεγάλ φ (τώρα 25, 30 :confused: ) και να είναι αμόνωτη?

Θα την ψάξω αύριο που θα την χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

εχω τοποθετήσει αρκετα ενεργειακα τζακια συνδεδεμένα με θερμαντικά σώματα και έχουν ικανοποιητικο αποτέλεσμα, βέβαια με την προϋπόθεση παντα οτι η εγκατάσταση θα γινει σωστα και οτι δεν βαριέσαι να το ανάβεις κάθε μέρα και ότι έχεις ξύλα ... 

αλλη μια λυση ειναι λεβητας ξυλου ή πελλετς... ο δευτερος ειναι εντελος αυτοματοποιημενος σαν να εχεις πετρέλαιο με κοστος λειτουργιας τα μισα του πετρελαιου... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.