Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλειστική χρήση pilotis


giwrgos 1976

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Στο διαμέρισμα μου αντιστοιχεί 10τμ αποκληστική χρήση πιλωτής.

Οι υπόλοιποι 2 συνιδιοκτήτες εχουνε οριστει ως θέσεις παρκιν

Εγω τι μπορώ να κανω το χώρο που έχω πληρώσει και πληρώνω

και δεν μπορώ να παρκάρω.

Τι μπορώ να κάνω με το χώρο αυτό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ερώτημα σου δεν κάνει νόημα.

Επαναδιατύπωσε τι ακριβώς σε απασχολεί με περισσότερες λεπτομέρειες , μήπως μπορέσουμε να δώσουμε κάποια βοήθεια. 

 

Υ.Γ Παρακαλώ τον αρμόδιο Mod να αλλάξει την ορθογραφία του τίτλου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδελφο Pavlos33....

 

@Pavlos33: Αν πατήσεις "αναφορά" θα το δω σίγουρα! Τώρα το είδα τυχαία και βασικά το άλλαξα πριν δω την σωστή προτροπή σου. Ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Έιναι στα συμβόλαια του διαμερίσματος μου αποκλειστική χρήση pilotis 10τμ

δεν το αναφέρει σαν παρκιν .

Μπορώ να παρκάρω στο χώρο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς αν είναι οριοθετημένος, πχ σου λέει α,β,γ,δ,α=10τμ και υπάρχει και ένα σχέδιο οριζοντίου που δείχνει τα 10τμ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω οι εισόδοι και οι εξόδοι της κάθε πολυκατοικίας για τις θέσεις πάρκιν είναι συγκεκριμένες. Είσοδο έχεις από τον δρόμο?

Μια λύση είναι να κάνεις κατοχύρωση θέσης στάθμευσης με συμβολαιογραφική πράξη. Δεν ξέρω τι απαιτείται πολεοδομικά όμως σε αυτήν την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Με 10τμ είναι έως και δύσκολο να χωρέσει αμάξι και με πόρτα ανοιχτή για να μπορείς να βγεις και να μπείς.

Επικουρικά αν δεν το ορίζει ως θέση στάθμευσης τότε δεν σου κατοχυρώνει ιδιοκτησιακά το δικαίωμα να έχει ελεύθερη πρόσβαση ώστε να περνά αυτοκίνητο.

Συνήθως αυτά δεν έχουν διατυπωθεί από λάθος σε συστάσεις αλλά είχε σκοπό.

 

Το τι μπορείς να κάνεις αν δεν μπορεί να περνά αμάξι είναι ένα δικό σου θέμα.

Η έννοια της πιλοτής πολεοδομικά ήταν να είναι ένας ελεύθερος χώρος που να ευφραίνει την διαμονή των κατοίκων του οικήματος ως ελεύθερος χώρος χρήσεων για εσάς.

Επίσης το «αποκλειστικής χρήσης» που αναφέρεις ότι έχεις και πιθανολογώ το γράφει η σύσταση, δεν σου δίνει ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν άλλον το δικαίωμα να περιφράξεις ή να εμποδίσεις την διέλευση με μόνιμες κατασκευές από τον χώρο αυτό από πολεοδομικής άποψης. Αν το κάνεις θα είσαι και παράνομος και αυθαίρετος και παράτυπος.

 

Το ότι το πληρώνεις όπως λες κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. Η πιλοτή δεν έχει δικαίωμα να έχει ξεχωριστά χιλιοστά ιδιοκτησίας αλλά μόνο ως παράρτημα σε ιδιοκτησία άρα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το πληρώνεις.

Το ότι πλήρωσες για κάτι που σήμερα δεν ξέρεις τι να κάνεις αφορά την επιλογή της αγοράς σου όταν την έκανες και τι αγόραζες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος είναι οριοθετημένος και υπάρχει και ένα σχέδιο οριζοντίου που δείχνει τα τμ, είσοδο υπάρχει από τον δρόμο και χωράει το αυτοκίνητο.

Επίσης στο συμβόλαιο γράφει ότι μου ανήκει η αποκλειστική χρήση με τα στοιχεία 123456....

Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης σε πάρκιν?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με τον συμβολαιογράφο για τα απαιτούμενα που απορρέουν από τα δικαιώματα σου ως ιδιοκτήτης και τις προϋποθέσεις που θα απαιτηθούν για να τα εξασκήσεις.

Αφού χωραει το αυτοκίνητο σου και έχει ανεμπόδιστη είσοδο πάρκαρε το χωρίς φόβο και πάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.