Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα σε panel Scheuten


desmon

Recommended Posts

Καλημέρα , λογο ότι βλεπω ότι ασχολείστε με το αντικείμενο και πραγματικά ειστε γνώστες του θεματος θα ηθελα να κανω μια ερώτηση και αν μπορειτε να με βοηθήσετε , σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κάθε απαντηση και βοηθεια

 

Εχω μια εγκατάσταση με φωτοβολταικα πανελ στεγης , αποτελείτε από πανελ scheuten και kostal inverter .Πριν από μια εβδομάδα ειδα ότι κάηκε μια ασφάλεια και την αλλαξα .Τοτε ειδα ότι το ένα από τα 2 στρινκ ενώ μου κατεβαζε βολτ , δεν κατέβαζε στον ινβερτερ αμπερ , μονο το πρωι που δεν το χτυπαγε ο ηλιος το κοσταλ εβγαζε 3 και μετα το μεσημέρι που το έλουζε έπεφτε και στο τελος ενώ εχω τάση πεφτουν συνεχώς τα αμπερ μεχρι 0.2

 

Αλλαξα τα στρινκ στον ινβερτερ και ειδα ότι αυτος δεν ειχε πρόβλημα και το πρόβλημα το ειχα εγω στην εγκατασταση

 

Τοτε καταλαβα ότι το προβλημα ηταν σε box στο πανελ . Θα μου πειτε άλλαξε πανελ  , εδώ σας θελω…….η εταιρία έκλεισε γιατι απ ότι διάβασα στο νετ ειχε κατασκευαστικό προβλημα σε ολη την σειρα που έβγαλε από το 2009 μεχρι το 2012 και δεν μπορουσε να ανταπεξέλθει στις αλλαγες που ηταν υποχρεωμένη να κανει .

 

Εγω διάλεξη τότε την καλυτερη από αποψη μελετων και εντυπώσεων από πολλα φορουμ και γερμανική τεχνολογία και τωρα απλα μερικοι φιλοι μου που εβαλαν κινεζικα γελανε και καλα κανουν

 

 

Εδω ειναι το αρθρο που διαβασα και τρομαξα γιατη μιλαει και για προκληση φωτιας 

 

http://www.pv-tech.org/news/fire_risk_fiasco_as_dutch_government_warns_about_650000_scheuten_solar_modu

 

 

 

Ποια είναι η γνωμη σας κυριοι και τη μπορώ να κανω?

Edited by desmon
Link to comment
Share on other sites

αρχικά μίλα με τον εγκαταστάτη - προμηθευτή σου... ίσως σου δώσουν κάποια λύση στο πλαίσιο της εγγύησης...

 

Αν δεν βρεις άκρη σχετικά με την εγγύηση, τότε λύση υπάρχει στα παρακάτω link... βασική προϋπόθεση είναι να κάνει την επισκευή επαγγελματιάς ηλεκτρολόγος, και όχι άσχετος... γιατί υπάρχει κίνδυνος φωτιάς...

 

http://www.sunblog.org/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB/2013/10/%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-junction-box-%CF%84%CE%B7%CF%82-scheuten-19731.html

 

http://www.junctionboxrepair.com/docs/repair-manual.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα box  τα δικα μου ειναι yamaichi...τη να πω τυχερος  μεσα στην ατυχια μου , και το ολο προβλημα ηταν σε κονεκτορ 

 

Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Μη μετανιώνεις που έβαλες ευρωπαϊκό προϊόν. Τουλάχιστον υπάρχει πιθανότητα να βρεις άκρη. Έχουν πάθει άπειρα προβλήματα (με πρώτο το PID) πολλά κινέζικα πάνελ, εν αντιθέσει με τα πολύ λιγότερα ευρωπαϊκά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.