Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

  • 9 months later...

Καλημέρα. Για συνένωση όμορων αγρών ίδιου ιδιοκτήτη χρειάζεται πράξη ενοποίησης όμορων αγρών για την έκδοση Ο.Α.; Το ένα θα αποκτηθεί σήμερα. Είναι κ τα 2 κατά παρέκκλιση αρτια κ οικοδομήσιμα μέχρι την έναρξη ισχύος του Ν.4759/2020. Δε θεωρούνται αυτοδικαίως συνενωμένα; Με την συνένωση θα δημιουργηθεί γήπεδο κατά κανόνα άρτιο κ οικοδομήσιμο. Μου ζητάνε την πράξη από την Υδομ, δε μου εχουν πει που το βασίζουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν απαιτείται καμία πράξη συνένωσης. Τα δύο γήπεδα μπορούν να θεωρηθούν είτε δύο ανεξάρτητα άρτια και οικοδομήσιμα είτε ένα άρτιο και οικοδομήσιμο κατά τον κανόνα. Στη δεύτερη περίπτωση στο τοπογραφικό της άδειας δείχνεις το ενιαίο γήπεδο και περιγράφεις με διακεκομμένη τους δύο αρχικούς αγρούς αναφέροντας τους δύο τίτλους τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, maryts27 said:

 Μου ζητάνε την πράξη από την Υδομ, δε μου εχουν πει που το βασίζουν.

Πες, στους άσχετους της ΥΔΟΜ, ότι πράξη συνένωσης ΔΕΝ υφίσταται διότι δεν μεταγράφεται.

Παραθέτω, επί τούτου, απόσπασμα της 1296/06 απόφασης Αρείου Πάγου:

"Με τη συνένωση ομόρων οικοπέδων ή γηπέδων του αυτού ιδιοκτήτη ή πολλών συνιδιοκτητών, δεν συνιστάται, μετατίθεται ή καταργείται εμπράγματο δικαίωμα, επομένως δεν είναι πράξη που υπόκειται σε μεταγραφή. Εξαρτάται μόνο από τη φύση της έκτασης ως συνεχόμενης και αρκεί η έκφραση της βούλησης του ιδιοκτήτη, και όχι απαραίτητα μόνο σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας
(ΑΚ Αρθ-1192 παρ.1).
"

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, SIGIO said:

Καλημέρα. Δεν απαιτείται καμία πράξη συνένωσης. Τα δύο γήπεδα μπορούν να θεωρηθούν είτε δύο ανεξάρτητα άρτια και οικοδομήσιμα είτε ένα άρτιο και οικοδομήσιμο κατά τον κανόνα. Στη δεύτερη περίπτωση στο τοπογραφικό της άδειας δείχνεις το ενιαίο γήπεδο και περιγράφεις με διακεκομμένη τους δύο αρχικούς αγρούς αναφέροντας τους δύο τίτλους τους.

Ευχαριστω..Ανεξάρτητα δε θα είναι άρτια κ οικοδομήσιμα πλέον γιατί είναι μπροστά από δημοτική οδό κ θα ηταν κατά παρέκκλιση πριν την ισχύ του ν.4759/2020..

 

4 ώρες πριν, tetris said:

Πες, στους άσχετους της ΥΔΟΜ, ότι πράξη συνένωσης ΔΕΝ υφίσταται διότι δεν μεταγράφεται.

Παραθέτω, επί τούτου, απόσπασμα της 1296/06 απόφασης Αρείου Πάγου:

"Με τη συνένωση ομόρων οικοπέδων ή γηπέδων του αυτού ιδιοκτήτη ή πολλών συνιδιοκτητών, δεν συνιστάται, μετατίθεται ή καταργείται εμπράγματο δικαίωμα, επομένως δεν είναι πράξη που υπόκειται σε μεταγραφή. Εξαρτάται μόνο από τη φύση της έκτασης ως συνεχόμενης και αρκεί η έκφραση της βούλησης του ιδιοκτήτη, και όχι απαραίτητα μόνο σε περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας
(ΑΚ Αρθ-1192 παρ.1).
"

Την έχω δει την απόφαση. Γνωρίζουν ότι δεν μεταγράφεται. Το θέμα είναι πώς θα αντιπαραταχτώ στην Υδομ για το ότι δεν χρειάζεται πράξη..το πρόβλημα είναι η ΗΤΚ που τυχόν χρειαστεί  σε αυτή την "πράξη", γιατί σε αυτό που είναι προς ώρα ιδιοκτησίας του, έχει αυθαιρετο που δίνει μεγάλο πρόστιμο ( είναι εντός Δ,  προ 2011 κ έχει αδεια σε ισχύ, απλά δεν έγινε όπως θα έπρεπε να γίνει..).  Γι αυτό κ εξετάζεται η λύση με την αγορά του δίπλα κ αναθεωρηση αδείας στο σύνολο. Επισυνάπτω κ το ακόλουθο απόσπασμα της απόφασης Α.Π. 1296/2006 από το νομοσκόπιο. Αυτό δεν τα λέει όλα; (το σκιασμένο)

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maryts27 said:

Το θέμα είναι πώς θα αντιπαραταχτώ στην Υδομ για το ότι δεν χρειάζεται πράξη

Θα τους κοινοποιήσεις (με πρωτόκολλο) την απόφαση, αναφέροντας ότι πρέπει να εφαρμόσουν το νόμο. Αλλιώς (πριν τον εισαγγελέα), υπάρχει και ο επιθεωρητής Δημ. Διοίκησης.

Τίποτε άλλο

επίσης (συμπληρ.)

Δεν τα είπες όλα από την αρχή (περί αυθαιρέτου, κλπ), με αποτέλεσμα να μας έχεις μπερδέψει. 

Edited by tetris
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου άποψη μπορεί να γίνει συνένωση στο συμβόλαιο αγοράς του δεύτερου αγρού, η οποία μεταγράφεται, αφού πρώτα ρυθμιστουν τα αυθαίρετα στο καθένα ξεχωριστά πριν. Δεν υπάρχει άλλη νόμιμη οδός.

Επίσης συμφωνώ με την ΥΔΟΜ ότι δεν μπορει να εκδοθεί Ο.Α. σε δύο ΚΑΕΚ ταυτόχρονα, διότι έτσι δημιουργούνται τα ίδια προβλήματα, όπως και πριν από το Κτηματολόγιο, στην ταύτιση της πολεοδικής ιδιότητας του κάθε αγρού σε σχέδη με το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

επίσης (συμπληρ.)

Δεν τα είπες όλα από την αρχή (περί αυθαιρέτου, κλπ), με αποτέλεσμα να μας έχεις μπερδέψει. 

Άσχετο αυτό με το αν απαιτείται πράξη συνένωσης. Σχετικό με το θέμα που παρουσιάζεται αν απαιτηθεί (>>ΗτΚ)..

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, sdtopo said:

Κατά την δική μου άποψη μπορεί να γίνει συνένωση στο συμβόλαιο αγοράς του δεύτερου αγρού, η οποία μεταγράφεται, αφού πρώτα ρυθμιστουν τα αυθαίρετα στο καθένα ξεχωριστά πριν. Δεν υπάρχει άλλη νόμιμη οδός.

Επίσης συμφωνώ με την ΥΔΟΜ ότι δεν μπορει να εκδοθεί Ο.Α. σε δύο ΚΑΕΚ ταυτόχρονα, διότι έτσι δημιουργούνται τα ίδια προβλήματα, όπως και πριν από το Κτηματολόγιο, στην ταύτιση της πολεοδικής ιδιότητας του κάθε αγρού σε σχέδη με το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

τη ρύθμιση θέλω να αποφύγω, αλλιώς δεν έχει νόημα να πάρει το ομορο..προς το παρόν τουλάχιστον. Το όμορο είναι αδόμητο.

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.