Μετάβαση στο περιεχόμενο

επειγον...αερας!


giannisat

Recommended Posts

σε διωροφη οικοδομη μεσα σε οικοπεδο..οπου ειναι εξαδιαιρετου50/100..αν δωθει ολος ο αερας τις οικοδομης απο τον εναν ιδιοκτητη στον αλλον σε περιπτωση που η οικοδομη κατεδαφιστει...και μεινει αρτιο-οικοδομησημο εντος σχεδιου το οικοπεδο...ποια ειναι τα οικοδομησημα μετρα για αυτον που εχει ολο τον αερα?δηλαδη..σε οικοπεδο καθαρο πλεον 500τμ χωρις κανενα κτισμα μεσα..και συντελεστη δομησης 0,8..=400τμ  ποσα αναλογουν στον ιδιοκτητη που δεν εχει αερα..και οσα σε αυτον που εχει ολον τον αερα?

παρακαλω..τα φωτα σας...

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση κατεδαφισης η συσταση ισχυει μονο αν επανακατασκευαστει ιδιο κτιριο, διαφορετικα απαιτειται διαλυση κ επανασυσταση

Link to comment
Share on other sites

διατηρούνται

οπότε παίρνει ο καθένας τα τετραγωνικά που του αναλογούν (αθροιστικά σε ιδιόκτητα και κοινόχρηστα π.χ. 200+20 επί των κχ άν έχει ποσοστό 55% στα 400 προσμετρούμενα στη δόμηση οικοδομήσιμα)

φυσικά θα γίνει νέα σύσταση για την περιγραφή όλων αυτών

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια απορία που έχω ...

Θα γίνει διάλυση και επανασύσταση (όπως λέει παραπάνω ο zavi) ή τροποποίηση της σύστασης με νέα περιγραφή ;

Για διαφορετικό κτήριο στη θέση του κατεδαφισθέντος.

Νομικά - φορολογικά πάντα ...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια απορία που έχω ...

Θα γίνει διάλυση και επανασύσταση (όπως λέει παραπάνω ο zavi) ή τροποποίηση της σύστασης με νέα περιγραφή ;

Για διαφορετικό κτήριο στη θέση του κατεδαφισθέντος.

Νομικά - φορολογικά πάντα ...

κατεδαφιζεται το κτηριο,και λογω συντελεστη φτιαχνεται μεγαλυτερο..πληρη καλυψη..δηλ.500τμ χ 0,8 συντελεστη δομησης=400τμ.αυτος που εχει τον αερα του παλιου κτηριου..και τον αερα του οικοπεδου...ποσα οικοδομησημα μετρα μπορει να παρει σε σχεση με τον αλλον ιδιοκτητη?

(προσωπικη μου αποψη..ειναι "μπακαλιστικα"οτι αυτος που εχει τον αερα θα παρει τα 2/3 και ο αλλος το 1/3)

στεκει αυτη η αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο αέρας έχει χιλιοστά, ναι. Αλλά είπες ότι είναι 50-50 οπότε μαλλον δεν θα έχει χιλιοστά.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

....

(προσωπικη μου αποψη..ειναι "μπακαλιστικα"οτι αυτος που εχει τον αερα θα παρει τα 2/3 και ο αλλος το 1/3)

στεκει αυτη η αποψη?

Μπακαλίστικα θα πάρετε σάντουιτς με γραβιέρα και μορταδέλα.

 

Αν πάτε σύμφωνα με τους τίτλους τότε θα πάρετε την αναλόγια σε δόμηση που αντιστοιχεί στα χιλιοστά που γράφουν οι τίτλοι.

 

Η μόνη περίπτωση να είναι όπως προ κατεδάφισης θα είναι να κατασκευαστεί κτίριο ως είχε. Λογικά δύσκολο και πιθανά δεν σας συμφέρει εφόσον με τις νέες πολεοδομικές διατάξεις θα έχετε περισσότερα μέτρα όπως λες.

 

Επικουρικά με τις νέες πολεοδομικές διατάξεις θα αφαιρεθούν τα τμ από κλιμακοστάσια (που πριν δεν είχαν αφαιρεθεί) πιθανά θα μπορεί να αξιοποιηθεί και μπόνους σε συντελεστή δόμησης αφού κάνετε διαδικασία απόσυρσης (κατεδάφισης) υφιστάμενου και αρκετά άλλα.

 

Συμπέρασμα μη προσπαθείς να βγάλεις άκρη μπακαλίστικα και μόνο από το ιντερνέτ άλλα να πας σε καλά στελεχωμένο τεχνικό γραφείο ή σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου να του το αναθέσεις να σου ετοιμάσει τα διάφορα σενάρια που υπάρχουν.

Θα πρέπει να έχει στα χέρια του για ξεκίνημα, τίτλους, θέση και μέγεθος οικοπέδου, όροι δόμησης περιοχής κλπ

 

Δεν είναι μόνο ένα το σενάριο να είσαι σίγουρος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ο αέρας ισχύει μόνο σε περίπτωση που γίνει προσθήκη σε ήδη υφιστάμενη οικοδομή.
με την κατεδάφιση της οικοδομής, αν είναι ιδιωτική και κατασκευαστεί εκ νέου, τότε γίνεται εκ νεου σύσταση οριζοντ. ιδιοκτ.

σε περίπτωση που δωθεί αντιπαροχη εκεί πάει σύμφωνα με τα ποσοστά...

ετσι νομίζω εγώ...που δεν είμαι ουτε νομικός ουτε δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.