Μετάβαση στο περιεχόμενο

απορια,αντλια θερμοτητας-και κλιματιστικα


giannisat

Recommended Posts

σε οικοδομη που βρισκεται σε διαδικασια αδειας,ο μηχανολογος λεει πως η αντλια θερμοτητας..η θα μπει στο υπογειο(πιθανον οχι καλη αποδοση)η στην ταρατσα..σε ερωτηση μου γιατι οχι στην πυλωτη..ειπε οτι δεν επιτρεπεται!

επωνυμη μαρκα αντλια θερμοτητας που ρωτησα μου απαντησαν οτι μπορει να μπει στην πυλωτη λογω οτι δεν κανει καυση(πχ..πετρελαιο-αεριο)

 

επισης

 

οτι ειμαι υποχρεωμενος να βαλω 2 κλιματιστικα σε διαμερισμα 90τμ καθαρα...βασει νομου λεει ο μηχανολογος !!

 

παρακαλω για καποια σωστη απαντηση..

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο μάλλον έχει δίκιο ο μηχανολόγος γιατί δεν επιτρέπεται να είναι ''ορατή δια του οφθαλμου'', μπορεί να τοποθετηθεί κάλλιστα σε κάποιο μπαλκόνι που το ύψος του τοιχείου να κάλύπτει το ύψος της Α/Θ.

 

Αυτό που σου είπαν στην επώνυμη εταιρεία ''περί μη καύσης'', πάρε εν φτυάρι και πήγαινε να τους το κοπανίσεις στο κεφάλι, να κοιτάξουν καλύτερα να κάνουν καμμιά καλύτερη τιμή στις αντλίες που πουλάνε παρά να ανοίγουν το στόμα τους και να λένε μαμακιες....αφού οι άνθωποι δεν έχουν βγάλει άδεια στη πολεοδόμία τι θέλουν και ανακατεύονται ???????

 

Για τα 2 Α/C στα 90τμ, δεν κατάλαβα τι εννοείς ....

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο μάλλον έχει δίκιο ο μηχανολόγος γιατί δεν επιτρέπεται να είναι ''ορατή δια του οφθαλμου'', μπορεί να τοποθετηθεί κάλλιστα σε κάποιο μπαλκόνι που το ύψος του τοιχείου να κάλύπτει το ύψος της Α/Θ.

 

Αυτό που σου είπαν στην επώνυμη εταιρεία ''περί μη καύσης'', πάρε εν φτυάρι και πήγαινε να τους το κοπανίσεις στο κεφάλι, να κοιτάξουν καλύτερα να κάνουν καμμιά καλύτερη τιμή στις αντλίες που πουλάνε παρά να ανοίγουν το στόμα τους και να λένε μαμακιες....αφού οι άνθωποι δεν έχουν βγάλει άδεια στη πολεοδόμία τι θέλουν και ανακατεύονται ???????

 

Για τα 2 Α/C στα 90τμ, δεν κατάλαβα τι εννοείς ....

για τα 2 Α/C..οτι η νεα νομοθεσια οριζει πως αναλογα με τα τμ..90 δηλαδη..και τα ποσα ατομα ζουν μεσα στο σπιτι..θα πρεπει να εχω μεχρι καποιο επιπεδο ψυξης..δηλαδη αν εγω δεν θελω να βαλω κλιματιστικο,με υποχρεωνει ο νομος?και μαλιστα 2?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας κανονισμός που ορίζει τα πάντα γύρω από την ενεργειακή κατανάλωση ενός κτιρίου.

Ανάμεσα σε πολλά άλλα, ρυθμίζει και το ποσοστό της ανάγκης για ψύξη το οποίο θα πρέπει να καλυφθεί.

Τώρα εάν εσύ, βρεις κάτι καλύτερο από τα κλιματιστικά (?) για να ψύξεις το σπίτι σου, δλδ κάτι με ίση ή μικρότερη κατανάλωση, βάλε αυτό.

 

Υ.Γ. Βαρέθηκα να ακούω 'Ναι αλλά ο τάδε έμπορος λέει εκείνο, μήπως ξέρει καλύτερα; Γιατί είναι παραπάνω χρόνια από σένα στο επάγγελμα.'

ΠΟΙΟ επάγγελμα;;; Του μηχανικού;;;

αϊ    )&^_@$^%Ρ_!^_(@*$^_($_(!%^   πρωινιάτικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.