Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση κυκλοφοριτή


toketog

Recommended Posts

Χαίρεται, στην οικοδομή μου πρόσφατα εγκαταστάθηκε καυστήρας πέλετ (Ferroli Sun P12) με τροποποίηση του υπάρχοντος καυστήρα πετρελαίου. Πριν γίνει αυτή η εγκατάσταση-μετατροπή οι διακόπτες πάνω στον λέβητα ήταν στον on, και η λειτουργία του καυστήρα και του κυκλοφορητή ξεκινούσε αφού ο θερμοστάτης από κάποιο διαμέρισμα ενεργοποιούνταν. Μετά την εγκατάσταση, οι διακόπτες έχουν τοποθετηθεί στο off μιας και οι καυστήρας πετρελαίου έχει αφαιρεθεί. Η θερμοκρασία του θερμοστάτη του κυκλοφορητή έχει οριστεί στους 45 °C και ο κυκλοφορητής με αποτέλεσμα να ξεκινάει την λειτουργία του στην συγκεκριμένη θερμοκρασία. Το θέμα είναι ότι σύστημα λειτουργεί με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε ο καυστήρας να σταματάει την λειτουργία του στου 80 °C ασχέτως αν οι θερμοστάτες των διαμερισμάτων είναι ανοιχτοί ή κλειστοί. Το νερό βρίσκεται συνεχώς άνω τον 45 °C και ως συνέπεια ο κυκλοφορητής είναι σε λειτουργία 24h/24 έκτος ο σπάνιες περιπτώσεις που "ζητάνε" πολλά διαμερίσματα νερό και η θερμοκρασία του πέφτει δραματικά. Να σημειώσω ότι στην πολυκατοικία υπάρχουν 4 διαμερίσματα των 117 τ.μ και άλλες 3 γκαρσονιέρες των 30 τ.μ, 60 τ.μ , 30 τ.μ ανά όροφο. Η ερώτηση μου είναι: Είναι σωστό ο κυκλοφορητής να δουλεύει συνεχώς ;

 

Επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες

 

bx7d.jpg

 

cm6u.jpg

 

 

 

j0w5.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Oταν λες οτι δουλευει συνεχεια τι εννοεις?

Ακομα και οταν ειναι κλειστος? δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.Η φυσιολογια συνδεση ειναι οι θερμοστατες χωρου να ανοιξεουν τις βανες διαμερισματος και αυτες να ανοιξεουν του καυστηρα.Αυτος με την σειρα του με το αριστερο διακοπτη θα ανοιξει τον κυκλοφορητη μετα την θερμοκρασια που εχει ρυθμιστει.Οταν φτασει στην ρυθμισμενη θερμοκρασια με τον αριστερο διακοπτη θα κλεισει ο καυστηρας και θα συνεχισει ο κυκλοφορητης να λειτουργει μεχρι τους 45 βαθμους.οπου κατω απο αυτους θα σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

με τους δικόπτες στο off ο κυκλοφοριτης ξεκινάει  την λειτουργία του στους 45 βαθμους, αλλα το νερο ειναι συνεχεια πανω απο 45 οποτε λειτουργει συνεχεια, δεν υπαρχει καποια συνδεση μεταξυ διαμερισματων και κυκλοφοριτη, μολις το νερο φτασει 45, τοτε αρχιζει και λειτουργει....

Link to comment
Share on other sites

πες στον εγκαταστάτη να ξαναπεράσει μια βόλτα από την εγκατάσταση, αυτή τη φορά "διαβασμένος"...

 

εγω μπορω να γυρισω τον διακοπτη στο ον και να βαλω την θερμοκρασια στους 80 οπως ηταν στο πετρελαιο ;

Link to comment
Share on other sites

εγω μπορω να γυρισω τον διακοπτη στο ον και να βαλω την θερμοκρασια στους 80 οπως ηταν στο πετρελαιο ;

 

να μην πειράξεις τίποτα....!!!! μπορεί να γίνουν από χειρότερα έως επικίνδυνα...!!!! 

 

δεν ξέρω ποιος έκανε την εγκατάσταση, με ποιες προϋποθέσεις και αν είναι εξοφλημένος, αλλά αν είναι όπως τα λες, και όχι όπως τα έχεις καταλάβει, τότε υπάρχει λάθος στην ηλεκτρική εγκατάσταση του λεβητοστασίου.... Κάλεσε εκ νέου τον εγκαταστάτη, και αν δεν... τότε καυστηρατζή να κάνει έλεγχο στα ηλεκτρολογικά....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα δουλεύει ο κυκλοφορητής όλη μέρα....Αφού έχουν τον λέβητα standby 

Για μένα υπάρχουν πολλές ενστάσεις σε αυτή την εγκατάσταση με πρώτη πρώτη την μετατροπή του λέβητα πετρελαίου σε στερεών καυσίμων. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρατηρησα οτι οταν βαζω τον διακοπτη του καυστηρα στο on και την θερμοκρασια πχ στο 85 και οι θερμοστατες των διαμερισματων ειναι κλειστοι οι κυκλοφοριτης δεν λειτουργει, αυτοματα ομως οταν καποιο διαμερισμα ανοιγει τοτε ταυτοχρονα ξεκιναει και ο κυκλοφοριτης. Το τονισα αυτο στον εγκαταστατη και μου ειπε οτι τον εχει βαλει να λειτουργει συνεχεια και οχι σε συνδυασμο με τα διαμερισματα ωστε να ειναι οι σωληνωσεις ζεστες και να μην χανετε θερμοτητα οταν ξεκιναει ο κυκλοφοριτης και οι σωληνωσεις ειναι κρυες.... @aithilenio τι αλλες ενστασεις εχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε toketog έχω την αίσθηση ότι οι λέβητες στερεών καυσίμων έχουν διαφορετική εσωτερική δομή απο τους αντίστοιχους του πετρελαίου για λογους καθαρισμού και απόδοσης...

Σχετικά με τον κυκλοφορητή... Λίγο μας τα μπάρδεψες στο τελευταίο σου πόστ και δεν έχω καταλάβει τι κάνει τελικά...Λειτουργεί ή δεν λειτουργεί;

Λογικά απο την στιγμή που έχει τον λέβητα  μόνιμα θερμό (στην δικία μας ορολογία standby) τον κυκλοφορητη τον έχει και αυτόν ενεργό  μέσο του υδροστάτη και ενός bypass στην κορυφή της στήλης για αποθέρμανση του λέβητα....ίσως και για θερμικό σόκ...ίσως και για λόγους πίσσας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.