Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Ρωτησα και τη συμβολαιογραφο.

Μου ειπε οτι στο συμβολαιο θα γραψει

"Μεταβιβαζαεται το ταδε αγροτεμαζιο μπλα μπλα μπλα ......μαζι με την εκδοθησα σε αυτο ΟΑ "Ανεγερση...""

 

Αν η ΟΑ ακολουθει το ακινητο γτ χρειαζεται να γινει αναθεωρηση??

 

Για να αλλαξει το ονομα πρεπει να γινει "Αναθεωρηση" ή απλα καποια αλλη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν ειχε κατασκευαστει δεν θα μιλαγαμε για ΟΑ. Θα γινοταν γονικη παροχη και του ακινητου...

 

Οχι μονο η αδεια εχει εκδοθει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το γράφει και πρέπει να κάνει αναθεώρηση ως προς τον ιδιοκτήτη.

Η οικοδομική άδεια μπορεί να "ακολουθεί" το ακίνητο αλλά το δικαίωμα χρήσης της το έχει αυτός που στο όνομά του αυτή εκδόθηκε.

 

Ένα παράδειγμα :

Εγώ έχω ένα οικόπεδο. Εκδίδω οικοδομική άδεια και μετά, πριν κατασκευάσω, το πουλάω.

Αν δεν πουλήσω και την άδεια, θα έχει δικαίωμα ο αγοραστής να προχωρήσει σε οικοδόμηση?

Αφού εγώ, που είμαι αυτός που πλήρωσα για την άδεια, πάω και ζητάω την ανάκλησή της.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε η διαδικασια ονομαζεται

"Αναθεωρηση ΟΑ ταδε ως προς το ονομα του ιδιοκτητη"??

 

Με αμοιβες, φορολογικα κτλ τι γινεται???

Εχοουν πληρωθει ολα...

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι απολύτως σίγουρη αλλά μπορεί να ζητηθεί αναθώρηση λόγω αλλαγής ιδιοκτήτη

 

Είναι καθαρή περίπτωση αλλαγής ονόματος.....

Πολύ απλή.

Δεν απαιτείται αυτοψία.

Δεν απαιτείται να είναι σε ισχύ η άδεια

Συμβόλαιο - αίτηση

 

 

Σωστά το γράφει και πρέπει να κάνει αναθεώρηση ως προς τον ιδιοκτήτη.

Η οικοδομική άδεια μπορεί να "ακολουθεί" το ακίνητο αλλά το δικαίωμα χρήσης της το έχει αυτός που στο όνομά του αυτή εκδόθηκε.

 

Ένα παράδειγμα :

Εγώ έχω ένα οικόπεδο. Εκδίδω οικοδομική άδεια και μετά, πριν κατασκευάσω, το πουλάω.

Αν δεν πουλήσω και την άδεια, θα έχει δικαίωμα ο αγοραστής να προχωρήσει σε οικοδόμηση?

Αφού εγώ, που είμαι αυτός που πλήρωσα για την άδεια, πάω και ζητάω την ανάκλησή της.

 

Θεωρώ πως ναι θα το έχεις.....αλλά πάντως στην περίπτωση του terry είναι ξεκάθαρο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗ αλλαγη ονοματος ενω ΕΧΕΙ εκδοθει η αδεια??

Και απλα στο φυλλο της αδειας αναγραφεται οτι αλλαζει το ονομα ή εκδίδεται νεο φυλλο αδειας???

 

(εχω κανει αντιστοιχη διαδικασια αλλα πριν εκδοθει η αδεια..)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Terry

"

2. Κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας και για το υπόλοιπο του χρόνου ισχύος της απαιτείται και επιβάλλεται αναθεώρηση στις πιο κάτω περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ή παραίτηση του επιβλέποντος το έργο μηχανικού.

β) Αλλαγή τίτλου ή ονόματος στο οποίο εκδόθηκε η άδεια.

γ) Μερική ή ολική τροποποίηση της αρχιτεκτονικής ή στατικής ή και των λοιπών μελετών με ή χωρίς αλλαγή του περιτυπώματος του κτιρίου αλλά χωρίς αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και του όγκου του κτιρίου.

δ) Αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας.

ε) Αύξηση του όγκου της οικοδομής, και

στ) Αλλαγή της χρήσης του κτιρίου."

 

 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι τα έντονα. Μου κάνει εντύπωση να μην μπορεί να αλλάξει κάποιος το όνομα σε μια άδεια που έχει πάρει ρεύμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για αναθεωρηση με αλλαγη ονοματος ιδιοκτητη. Οπως ειπες γινεται με μια αιτηση..(ελπιζω..)

 

Αρη αν εχει παρει ρευμα το ακινητο τοτε δεν υπαρχει λογος να αλλαξει ονομα η αδεια.. Σε περιπτωση πωλησης, γονικης παροχης κτλ μεταβιβαζεται και το ακινητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.