Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικείμενο απασχόλησης ηλεκτρολόγου


yorg0s

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος τε ,τελειωσα πριν 2 χρονια και δουλευω εδω και αρκετα χρονια σε διαφορες δουλειες,και θελω να ασχοληθω με το αντικειμενο που σπουδασα.Δουλεψα για λιγο διαστημα σε ανελκυστηρες φιλου.

 

Θελω να ρωτησω ,που αξιζει να στραφω ωστε να μαθω περισσοτερα τα οποια θα μου χρησιμευσουν για να σταθω σαν επαγγελματιας αργοτερα με τις γνωσεις μου στην εποχη της κρισης.Να παω στις εγκαταστασεις κτηριων?Στα φωτοβολταικα?Απο που να αρχισω να δουλευω για εγκυρες γνωσεις οι οποιες θα μου αποφερουν ακομα και σαν ελευθερος επαγγελματιας?Καμια ιδεα απο που να ξεκινησω για να χτισω ετσι πανω στην ηλεκτρολογια ?

 

Edit: μου ξεφυγε ο τιτλος συγνωμη^.^

Edited by Engineer
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αντμιν μπορεις να τροποποιησεις τον τιτλο γιατι αλλο θελω να ρωτησω.Κανε τον ''Χτισιμο γνωσεων στο επαγγελμα του ηλεκτρολογου '' .

 

Παιδια κανεις εμπειρος τα φωτα του?Απο που θα ηταν το βελτιστο να ξεκινησουμε για καλυτερες γνωσεις ωστε να μας λυθει το παζλ της ηλεκτρολογιας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αντμιν μπορεις να τροποποιησεις τον τιτλο γιατι αλλο θελω να ρωτησω.Κανε τον ''Χτισιμο γνωσεων στο επαγγελμα του ηλεκτρολογου '' .

 

Παιδια κανεις εμπειρος τα φωτα του?Απο που θα ηταν το βελτιστο να ξεκινησουμε για καλυτερες γνωσεις ωστε να μας λυθει το παζλ της ηλεκτρολογιας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και γώ Ηλεκτρολόγος ΤΕ είμαι, στην ίδια σκέψη με σένα  και τρώγομαι με διάφορα σχετικά. Άν και έχω δουλέψει κάμποσο καιρό σε διάφορες σχετικές δουλειές ώς εργάτης-βοηθός ηλεκτρολόγου όπως θέλεις πέστο, παρά αυτό που μου λέγανε του στίλ, ξεκίνα βοηθός με κάποιον εργολάβο και να μάθεις πρώτα τη δουλειά και όλοι έτσι ξεκινάνε και τέτοια, τα πράγματα εξελίζονται όπως ακριβώς εγώ ανυσιχούσα(αρνητικά δηλαδή). Δέν μπορώ να καταλάβω ακόμα το ρόλο τον σπουδών μου στα ΤΕΙ όπου αποφοίτησα με τίτλο "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ" και ποιά η διαφορά μου στην πράξη( ώς προς το αντικείμενο εννοώ και όχι των επαγγελματικών δικαιωμάτων) απο έναν Ηλεκτρολόγο ΕΠΑΛΘεωρώ ότι άν κάνεις ξεκίνημα πχ σε οικοδομή με ηλεκτρολόγο που βάζει φώτα θα εξελιχτείς στον τομέα αυτό. Ναι θα μάθεις τη δουλεια βέβαια ( θα αγανακτίσεις ακόμα πιο βέβαια ως τότε γιατι θα νοιώθεις εργάτης εγκαταστάτης και όχι μηχανικός που λέει το πτυχίο που πήρες) αλλά θα ξέρεις τον τομέα αυτό, των εγκαταστάσεω οικοδομών και μόνο αυτό(παίζει να βάζεις και καμια υπογραφή που και πού για καμιά άδεια). Είναι ευρύς κλάδος η ηλεκτρολογία μέν αλλά με ότι έχεις ξεκνήσει συνήθως συνεχίζεις. Άν πάς να αλλάξεις τομέα στην πορεία πχ σαν υπάλληλος σα κάτι άλλο πχ μελέτες, θα σου ζητήσουν αντίστοιχη προϋπηρεσία  την οποία και δέν θα έχεις. Άρα όπου ξεκινήσεις συνήθως αναγκαστικά εκεί συνεχίζεις και σαν νέος και και εγώ,την ίδια απορία με σένα έχω.. Που να ξεκινήσουμε? Πώς θα δουλέψουμε έστω και με λίγα, σε ένα τομέα και με τρόπο εργασίας που να δείχνει αντίκρισμα στα 4 χρόνια(και βάλε) και τον τίτλο μηχανικός. Καλομαθυμένος καθόλου δεν είμαι μια ζωη σκληρές δουλειές έκανα και κουβαλούσα και έσκαβα, όμως γιαυτό δε σπούδασα? Άμα είναι να σκάβω και πάλι με τα κομπρεσέρια και τσιμεντάκια κ τέτοια σαν οικοδόμος,΄έστω και δικές μου δουλειές να κάνω, πάλι την ίδια ταλαιπορία που τραβούσα και πρίν σπουδάσω θα τραβάω.. Δικαιωματικά νομίζω, θεωρώότι θα πρεπε να κάνουμε μιά δουλειάνα μήν την ξέρουν( και να χουν και άποψη οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες και ας είμαστε νέοι) καθώς η ηλεκτρολογία είναι μία επιστήμη που εξελίσεται διαρκώς όπως και η τεχνολογία και βρίσκει εφαρμογή παντού. Συμπερασματικά θα ήθελα πολύ και εγώ και θα ήμουν ευγνόμων άν κάποιος θα μπορούσε να μας κατατοπίσει και να απαντίσει στο ερώτημα που έθεσες παραπάνω λαμβάνοντας υπόψιν και τη δική μου σκέψη,,, Υποτίθεται ότι απ το τεί βγαίνουμε μηχανικοί όχι μαστόρια. Εσέις οι πιό έμπειροι με ασχολείστε? πώς δουλεύεται? Είστε ευχαριστημένοι? (πέραν τον χρημάτωνμετράει και ο τρόπος δουλειάς)

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας ηλεκτρολογοι,πειτε καμια ιδεα του πως να πορευτουμε στην ηλεκτρολογια?Να ξεκινησουμε απο εγκαταστασεις κτιριων?Η αυτα που μαθαινεις τα μαθαινεις και αλλου?Βιομηχανια πχ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζετε ότι σήμερα υπάρχει δικαίωμα επιλογής ή μήπως υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς και όχι μόνο? Πλάκα κάνουμε? Στείλτε βιογραφικά και όπου κάτσει.....Αμα περιμένετε να βρείτε το ιδανικό θα φτάσετε τα 40 και ακόμη θα περιμένετε....Φιλικά πάντα

Το εξωτερικό το έχετε σκεφτεί?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζετε ότι σήμερα υπάρχει δικαίωμα επιλογής ή μήπως υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς και όχι μόνο? Πλάκα κάνουμε? Στείλτε βιογραφικά και όπου κάτσει.....Αμα περιμένετε να βρείτε το ιδανικό θα φτάσετε τα 40 και ακόμη θα περιμένετε....Φιλικά πάντα

Το εξωτερικό το έχετε σκεφτεί?

Δέν περιμένουμε φίλε. Δουλεύουμε. Κακό είναι παρόλα αυτά παράλληλα να αναζητάμε κάτι που να μας ικανοποιεί κ να μας αρέσει περισσότερο και να μας δίνει καλύτερες προοπτικές?Δε νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.