Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα ελέγχου μηχανικού αερισμού σε παθητικό σπίτι


marimar83

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι σε όλους!

 

γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ πληροφορίες για συστήματα ελέγχου μηχανικού αερισμού σε παθητικές κτιριακές μονάδες; Με ενδιαφέρει κάθε είδους πληροφορία του αυτοματισμού που εγκαθίσταται από μηχανικό.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ζητάς και τίποτα…. Μερικούς τόμους μόνο

 

Γιατί δεν ξεκινάς με τι έχεις ή τι γνωρίζεις βασικά για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν πιο συγκεκριμένα οι συνάδελφοι που έχουν ειδική ενασχόληση?

 

Καλό θα ήταν να προσδιορίσεις και τον λόγο που το θες (είδος, χρήση κτιρίου, μέγεθος – πληθυσμός, για μελέτη, για κατασκευή, για ακαδημαϊκούς λόγους… κλπ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ο λόγος αναζήτησης αφορά ακαδημαικό σκόπο. Γνωρίζω τι είναι παθητικό κτίριο και τα σχετικά...αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο αυτοματισμός που χρησιμοποιείται όσον αφορα τον μηχανικό αερισμό του σπιτιού,να τον αναλύσω όχι μόνο επιγραμματικά και γενικά πως λειτουργεί....

αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ υλικό ή ακόμα καλύτερα κάποιος μηχανικός που έχει ολοκληρώσει μετατροπή ή εξολοκλήρου κατασκευή ενός παθητικού σπιτιου ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Που μπορώ παρακαλώ να βρω τον αυτοματισμό που χρησιμοποιεί ένα παθητικό σπίτι.Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που θέλω να συμπεριλάβω.Έχω βρει για εγκατάσταση κλπ......αλλά κάτι που να εμβαθύνει στον αυτοματισμό μηχανιού ελέγχου όχι.........ας είναι και στα αγγλικά κάποια πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Μια περιγραφη διαφορων μεθοδων μπορεις να βρεις στο συνημμενο. Για τον αυτοματισμο θεωρω οτι είναι κατι που εξαρταται απο τον κατασκευαστη του εξοπλισμου που επιλεγεται (π.χ. εναλλακτης αερα/αερα) για να καλύψει τις θερμικες αναγκες του κτιριου.

D13_4HeatingVentilation.pdf

D13_4HeatingVentilation.pdf

Edited by dkyr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια περιγραφη διαφορων μεθοδων μπορεις να βρεις στο συνημμενο. Για τον αυτοματισμο θεωρω οτι είναι κατι που εξαρταται απο τον κατασκευαστη του εξοπλισμου που επιλεγεται (π.χ. εναλλακτης αερα/αερα) για να καλύψει τις θερμικες αναγκες του κτιριου.

Σε υπέρευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!!Μου είναι πολύ χρήσιμο....καλές γιορτές!!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.