Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα ΔΕΗ


irenedur

Recommended Posts

Καλημερα σας,

 

 

 

Σας γραφω γιατι δεν ξερω που να αποτανθω για μια απαντηση...πιθανον καποιοι απο

εσας να εχετε εμπειρια..!

 

 

Στο πατρικο μου στην Αθηνα,εχω ενα ρολοι της δεη (λογικο),

με τον θανατο των γονιων μου το σπιτι εμεινε σε εμενα κ τον αδερφο μου.

Το σπιτι χωριστηκε στην μεση σαν πιτα.

Μεχρι προτεινως εμενα μονιμα εκτος Αθηνων αλλα λογω ανεργιας επεστρεψα πισω...

 

Στο θεμα μας.

Ο πινακας ητανε στην δικη μου μερια.

Λογω ομως απουσιας μου,τον πηρε ο αδερφος μου κ τον μετεφερε στην μερια του,

βαζοντας μια γραμμη σε μενα με εναν διακοπτη που εχει στον πινακα του κ μετρητη για να μετραμε τις κιλοβατορες.

Ενω στο σπιτι εχει τριφασικο,σε εμενα δεν ξερω τι φαση εχει αφησει γιατι μολις εχω κουζινα κ θερμοσιφωνα

πεφτει η ασφαλεια μου κ πρεπει να του τηλ ωστε να σηκωνει το ρευμα μου.

Βασικα για να σας προιδεασω ο αδερφος μου ειναι "περιπτωση" κ εχω προβληματα...

 

Στο παρελθον με το ετσι θελω κατεβαζε το ρευμα κ το νερο (καθοτι κοινα ολα) με αποτελεσμα να μην

ειχα ουτε το ενα ουτε το αλλο...οποτε νευριαζε με κατι ή καπου ενοχλουνταν κλπ...

 

Ερωτω τωρα,υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να παρω και απο την μερια μου

ρολοι δεη κ νερου...?Καλα φανταζομαι οτι ισχυει για την δεη θα πρεπει να ισχυει κ για το νερο...

Σας εχει τυχει τετοια περιπτωση?

Στον δημο που πηγα κ ρωτησα μου ειπαν πως για να συμβει αυτο θα πρεπει να εχουμε 2 τοπογραφικα

κ ουσιαστικα 2 σπιτια.

Μπορω αυτο με καποιο τροπο ,νομιμα, να το παρακαμψω?

Δυστυχως εχω εναν συνιδιοκτητη στο σπιτι ,εναν μπαρμπα του πατερα μου που χρονια

δεν πουλαει το μεριδιο του(τωρα κ να το πουλαει δεν εχω λεφτα..),

ειναι βεβαια πολυ μικρο...κ για να κανω τοπογραφικα θα πρεπει να εχω

συμφωνη γνωμη του...κ ο τυπος επισης δεν παιζεται....

Το δια ταυτα μπορω να κανω κατι????

 

Εχω τρομερο προβλημα κ το ασχημο ειναι οτι τωρα ειμαι ανεργη....δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα...

 

Ευχαριστω κ ελπιζω για καποια απαντηση σας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μία άδεια να σου χωρίσουν και στα χαρτιά το σπίτι στα δύο και μετά θα κάνεις κανονικά αίτηση για νερό και ρεύμα. Ίσως μπορείς να το κάνεις και πιο φθηνά με τους νόμους των αυθαιρέτων αντί για κανονική άδεια.

 

Να πας σε ένα μηχανικό (πολιτικό, αρχιτέκτωνα, τοπογράφο) και εξήγησε τι θες και ρώτα κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο απλο???Εγω πιστευα οτι θελει συμφωνη γνωμη κ του αλλου του μπαρμπα μου κ αυτος δεν παιζει να συμφωνισει

οπως επισης ουτε κ ο αδερφος μου.

 

Μακαρι να μπορεσει να γινει αυτο που αναφερεις .

 

Μηπως μπορεις να μου πεις στο περιπου το ποσο θα μου στοιχισει?

περιπου...ξερω απο το νετ κλπ ειναι δυσκολο..περιπου δλδ

θελω να πω 1000ευρω...λιγοτερα,περισσοτερα????

 

ευχαριστω γιατην απαντηση κ συγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν είναι τόσο απλό αφού υπάρχει και ο θείος....

 

ρώτα δικηγόρο-συμβολαιογράφο για να ξεκαθαρίσεις τι, ακριβώς, σου  ανοίκει, και πως νομικά μπορείς να κάνεις αυτό που θες... μετά έχει σειρά αρχιτέκτονας - πολιτικός μηχανικός για το διαδικαστικό...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θες να κάνεις ονομάζεται διαχωρισμός, παίρνεις νέο ρολόι της δεη στην δικιά σου πλευρά είναι εύκολος κ γρήγορος αλλά, από την στιγμή που φαίνεται κ τρίτος ιδιοκτήτης ο μπάρμπα σου στην προκειμένη περίπτωση , δυσκολεύουν τα πράγματα κ μπερδεύουν πρέπει να συμβουλευτής δικηγόρο ή συμβολαιογράφο  όπως λέει κ ο  astrah

Link to comment
Share on other sites

το τι ακριβως μου ανηκει,μας ανηκει(εμενα κ αδερφου) θα γινει με την αποδοχη της κληρονομιας

σε ενα μηνα που εχω δικαστηριο,εχουμε περασει το 1δικαστηριο για την υπαρξη μιας διαθηκης

κ παμε για το 2ρο..

 

πσντως η μητερα μου ανεκαθεν το δηλωνε ολοκληρο το σπιτι σε ε9 σε κτηματολογια σε ολα...

ο θειος μου εχει να εμφανιστει πανω απο 25 χρονια..!

 

Αμα διευθετηθει το θεμα του μπαρμπα μου (δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο..),ο διαχωρισμος

απότι μου λετε ειναι ευκολος,ε???

 

για να δουμε

 

σας ευχαριστω πολυ πολυ για τον χρονο σας κ που ασχοληθηκατε!!!

 

μια ερωτηση ακομα,χωρις να υπαρχουν 2 αδειες σπιτιου κ 2 σπιτια δλδ δεν γινεται αλλιως,σωστα????

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή σου ταιριάζουν δυό φράσεις:

1.Ου μπλέξεις και

2. καλύτερα με έναν ξένο παρά με έναν δικό σου ή αν έχεις τέτοιους συγγενείς τι να τους κάμεις τους εχθρούς...

Υπμονη και καλά ξεμπερδέματα.

 

ΥΓ. Προσπάθησε να μην  δουλεύεις βαριά φορτία μαζί, κουζίνα με θερμοσίφωνα, θερμαντικά σώματα  η κλιματιστικά με την κουζίνα ή το θερμοσίφωνο και φυσικά μαι με το ηλεκτρικό σίδερο, τι να πώ υπομονή, υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχω προβλημα μεγαλο,προεκυψε κ θεμα αλλο

 

με πηρε σημερα,γιατι ακομα δεν μενω μονιμα αθηνα κ με απειλησε να βγαλω ακρη αλλιως θα κατεβασει

ρευμα κ νερο

 

το γαμωτο ειναι οτι οποτε δουλευα παντα θα του εδινα λεφτα η θα του ψωνιζα η οτιδηποτε κ αυτο ειναι το ευχαριστω..

τι να πεις,οπως ειπε καποιος,με τετοιουςσυγγενεις

εγω καλα θελω να ειναι αλλα αυτος δεν ειναι διατεθιμενος

 

δυστυχως εχω μπλεξει,οπως κ να εχει θα διευθετισω το θεμα της αποδοχης πρωτα κ μετα θα προχωρησω σε διαχωρισμο...

 

 

ευχαριστω για τον χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.