Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1) Εφόσον έχεις άδεια, δες μήπως είσαι ΚΑΤ.4. Δες το κλάσμα 33/εγκεκριμένα τμ του ΔΚ και αν είναι <40% τότε μπορείς να πας και ΚΑΤ.4.

Επειδή είναι υπόγειο, δεν έχεις ΥΥ (νομίζω το γράφει και η εγκ.4 κάπου)

 

2) Ο νόμος λέει για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, βάζεις μειωτικό συντελεστή. Η εγκύκλιος πετάει σαν ΤΣΟΝΤΑ ότι οι υπόγειες στάθμες πρέπει να είναι "νομίμως υφιστάμενες". ΕΓΩ θα έβαζα τη μείωση και σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο υπόγειο, εφόσον είναι σε υπόγεια στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με το υπογειο των 33 τμ δεν παραβιαζω εξ ορισμου  καμμια καλυψη κ δομηση 

Αρα η βαζω 0% παραβιαση/εχω αδεια  -->κατ 4

η  δεν ειναι συγκρισιμα και παω απ ευθειας κατ 5 

τι λετε??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

2) Ο νόμος λέει για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, βάζεις μειωτικό συντελεστή. Η εγκύκλιος πετάει σαν ΤΣΟΝΤΑ ότι οι υπόγειες στάθμες πρέπει να είναι "νομίμως υφιστάμενες". ΕΓΩ θα έβαζα τη μείωση και σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο υπόγειο, εφόσον είναι σε υπόγεια στάθμη.

 

 Η εγκύκλιος 4 κάνει μια συγκεκριμένη αναφορά για τα υπόγεια που υπερυψώθηκαν (όχι υπόγεια στάθμη) και δίνει κατεύθυνση να μην μπαίνει μειωτικός συντελεστής. Δεν θέτει απαγόρευση για τελείως αυθαίρετα υπόγεια (σε υπόγεια στάθμη βέβαια) να μην πάρουν μειωτικό συντελεστή. Πόσο μάλλον που στην ίδια ερώτηση αναφέρει και για τα ισόγεια βοηθητικά πως παίρνουν μειωτικό συντελεστή. Πόσο μάλλον για τα υπόγεια βοηθητικά- επεκτείνω εγώ την σκέψη μου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Επίσης  δεν  εφαρµόζεται  συντελεστής  ύψους  σε  περίπτωση  αυθαίρετου  υπογείου  ή
υπέρβασης του ύψους νοµίµου υπογείου.

 

δλδ, όταν ψηλώνει το υπόγειο ή όταν θεμελιώνω ψηλότερα (επομένως έχω υπέρβαση του ύψους του υπόγειο και εδώ), το αφήνω έτσι...;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εάν θεμελιώσεις ψηλότερα τότε αυτόματα το υπόγειο χάνει την ιδιότητα του υπογείου (>1,5μ). Μάλλον η εγκύκλιος εννοεί εάν θεμελιώσεις χαμηλότερα ,αλλά η οροφή του υπογείου να παραμείνει στην στάθμη της. Τότε δεν μπαίνει ΥΥ πας με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Exω κι άλλη παραμετρο!!!!!

Θεμελιώνεις σωστα σε σχεση με τη σταθμη του δρόμου , αλλα στα σχεδια της αδειας "η μηχανικαρα" ειχε κλεψει 3.5μ το φυσικο εδαφος!!!!!Τι κανεις;;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

H άδεια έχει αφετηρία μέτρησης υψών. Από εκεί μετράς. Τώρα εάν η άδεια έχει πρόβλημα είναι πρόβλημα της άδειας, το θέμα είναι πολύ σοβαρό κάποια πράγματα λένε και στις ερωτοαπαντήσεις από το ΤΕΕ τρίπολης, ισχύουν τα γνωστά περί τεκμηρίου νομιμότητας κλπ κλπ, έχει συζητηθεί πολλές φορές, είναι ένα θέμα που ακόμα είναι ανοιχτό αφού δεν υπάρχει επίσημη απάντηση από το ΥΠΕΚΑ πέρα από το έγγραφο 20715/20-06-2012 που αφορούσε τον 4014/2011 δες εδώ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Rcef8G0%2fybo%3d&tabid=777&language=el-GR

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

με το υπογειο των 33 τμ δεν παραβιαζω εξ ορισμου  καμμια καλυψη κ δομηση 

Αρα η βαζω 0% παραβιαση/εχω αδεια  -->κατ 4

η  δεν ειναι συγκρισιμα και παω απ ευθειας κατ 5 

τι λετε??

καμμια γνωμη κανεις??????????!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.