Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι οδοί της τρέλας στην πρωτεύουσα: Αλλη η επίσημη ονομασία, άλλη χρησιμοποιεί ο κόσμος


Engineer

Recommended Posts

Υπάρχει βέβαια και μια οδός, που όπως και να ονομάζεται και με όποια αρίθμηση και να ναι, κανείς δεν μπερδεύεται αφού άλλοι φροντίζουν γι αυτό...

 

Η οδός Αναπαύσεως!

Link to comment
Share on other sites

η γυναίκα μου έχει ένα τραγικό πρόβλημα προσανατολισμού (συναντάται στο species αυτό) και άν και είχε ζήσει παλιά στην Αθήνα για μια τριετία "χάνεται" εύκολα

πριν χρόνια την έχω αφήσει στο Μοναστηράκι για χάζι και της λέω θα πάρεις μετά τον ηλεκτρικό προς Κηφισιά θα κατέβεις Βικτώρια (πως δεν πήγε Victoria Station) θα πάρεις ευθεία την 3ης Σεπτεμβρίου όπως πάνε τ' αυτοκίνητα και θα φτάσεις Αγ. Μελετίου..

Με παίρνει κάποια στιγμή και μου λέει είμαι σε μια οδό 28ης Οκτωβρίου, που είμαι;...

βράστα

Εκτος όσων λέει το άρθρο το σύνηθες στην επαρχία είναι οι μετονομασίες δρόμων και κτιρίων, που κάποτε γινόταν μαζικά από δημοτικά συμβούλια για την απόδειξη της κομματικής πειθαρχίας ή της επαναστατικότητας ή δεν ξέρω τι... (όπως λέει κι ο Giorgos1987)

πόσες πλατείες "ηρώων πολυτεχνείου" ή "17ης Νοέμβρη" υπάρχουν στην επαρχία και κανείς δεν τις ξέρει με τ' όνομά τους; (άσε που το θέμα απαιτεί και budget για ταμπέλες)

πόσοι δρόμοι Κ.Καραμανλή, Α.Παπανδρέου...

πόσα θέατρα "Μελίνα Μερκούρη"

πόσα νοσοκομεία "Γ. Γενηματάς" ;;;

 

@sdim

κι εσύ τι θες να ξέρει η εφορία που είσαι; κάτι παραπάνω ξέρουν οι άλλοι.. ;)

 

ΥΓ ποια είναι η επίσημη ονομασία της "πλατείας Εξαρχείων";;;

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να διαλέξω για τι ανησυχώ περισσότερο:

1) Να ξέρει η εφορία που είμαι και να με βρει αν ποτέ κάνω καμιά "στραβή".

2) Να μην ξέρει η εφορία που είμαι και αν τυχόν μπει ελεγκτής του ΣΔΟΕ στο γραφείο για δειγματοληπτικό έλεγχο να μου καταλογίσει αδήλωτο υποκατάστημα ή αδήλωτη αλλαγή έδρας.

 

Διάλεξα το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

ή αδήλωτη αλλαγή έδρας.

 

μα δεν άλλαξες έδρα!!

..

το οποίο μου θύμισε το ακριβοδίκαιο του αγγλοσαξωνικού συστήματος αντιπροσώπευσης

(δεν ξέρω αν έχει αλλάξει)

..

1980 δημοψήφισμα για "ανεξάρτητο" τοπικό κοινοβούλιο στη Σκωτία (όταν "έζησα" το γεγονός)

προϋπόθεση για την θετική έκβαση η συγκέντρωση για το ΝΑΙ ποσοστού 34% -επί του συνόλου των ψηφοφόρων- κι όχι 51% γιατί;

δικαίωμα ψήφου ατομικό (ψηφίζεις 1 φορά)

καταγραφή ψηφοφόρου κατά διεύθυνση κατοικίας (είσαι γραμμένος βάσει της διεύθυνσης εισόδου της πολυκατοικίας) αν το σπίτι σου έχει δύο πόρτες (όπως η ζωή) δηλ. γωνιακό ή διαμπερές είσαι καταγεγραμμένος στους εκλογικούς καταλόγους 2 φορές. (δεν ξέρω αν και στην εφορία έχεις δύο διευθύνσεις)

άρα αν ψηφίσεις ψηφίζεις μια και απέχεις μια, αν δεν ψηφίσεις απέχεις δύο φορές

καλό;;;;

(για την ιστορία το ΝΑΙ πήρε 33,4% και μετά έπεσε η κυβέρνηση των εργατικών του Η.Β.)

..

σορρυ για το οφφ τόπικ αλλά η τρέλα με τους δρόμους δεν είναι αποκλειστικό μας προνόμιο

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα έδρα αλλά...

 

Παλιά ο δρόμος ονομαζόταν "Κατακόλου". Το γραφέιο είναι εντός της πόλης.

Μετά ο δρόμος μετονομάστηκε σε "28ης Οκτωβρίου" και άλλαξε η αρίθμηση.

Τώρα "Κατακόλου" ονομάζεται ο δρόμος που ενώνει τον Πύργο με το Κατάκολο και πλέον έχει αρίθμηση.

 

Ο βασικός λόγος που άλλαξα τα στοιχεία σε σφραγίδα, εφορία κτλ είναι επειδή κάποτε είχε καθυστέρησει ένα δέμα και μου είπε ο ταχυδρόμος ότι πλέον αντιστοιχεί αλλού η παλιά μου διεύθυνση (κανά χιλιόμετρο διίπλα) και μπορεί ο νέος ταχυδρόμος να είχε παραδώσει εκεί αλληλογραφία μου.

Ευτυχώς είχε απλά καθυστερήσει (ήταν επό το εξωτερικό) αλλά συνειδητοποίηση πως δεν είναι να ρισκάρω με αυτά τα πράγματα.

 

Το να καθυστερήσει να μου έρθει ένα μαραφτι των 3€ δεν λέει τίποτα αλλά αν αργότερα έχανα κάποια σημαντική ειδοποίηση (λογαριασμό, εκκαθαριστικό, κτλ);

Επιπλέον επειδή σκέφτομαι να συνεργαστώ και με μηχανικούς από το εξωτερικό, πως θα τους εξηγούσα πως η διεύθυνσή μου δεν είναι αυτή που λένε τα παραστατικά μου αλλά άλλη; Εδώ είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτό που σηζητάμε σε αυτό το thread αλλά στο εξωτερικό που έχουν ακούσει πολλά στραβά για την Ελλάδα με το που θα βλέπανε τέτοια ασυμβατότητας στην διεύθυνση θα με περνάγανε κατευθείαν για "μαϊμού" εταιρεία.

Γενικά αυτές οι συχνές μετονομασίες οδών έχουν σημαντικές επιπτώσεις από πολλές απόψεις.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ξεχάσατε την Λ. Κηφισίας που μηδενίζει νούμερα 3-4 φορές ανάλογα με τον Δήμο που διασχίζει , ενώ αντίθετα η Μεσογείων έχει ενιαία αρίθμηση .

 

Η Παπανικολή - Παλαιολόγου ονομάστηκε έτσι γιατί διαχωρίζονταν από την γραμμή του Λαυρίου .

 

Γενικά πάντως με τις μετονομασίες έχουμε μπάχαλο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.