Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεκμήρια και καθαρό εισόδημα


zio7

Recommended Posts

Η πρώτη του κυκλοφορία είναι αυτή που γράφω. Μάρτιος 2003. Επειδή τώρα η δεκαετία κλείνει μέσα στο 2013, τι ισχύει ? Πάω με 5ετί-10ετία ή πάνω από 10ετία ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα την εκκαθαριση της δηλωσης μου στην οποια δηλωνω ζημια ,μου βγαινει να πληρωσω φορο με τεκμαρτο εισοδημα 8000 ευρω!!!δηλ.3200 ευρω!!!

πως μπορω να αντικρουσω το τεκμρτο?

εχω πουλησει 2 ακινητα μεσα στο 2009, τα οποια απεκτησα απο γονικη παροχη και κληρονομια.Πως πρεπει να το χειριστω?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εκκαθαριση της δηλωσης μου στην οποια δηλωνω ζημια ,μου βγαινει να πληρωσω φορο με τεκμαρτο εισοδημα 8000 ευρω!!!δηλ.3200 ευρω!!!

πως μπορω να αντικρουσω το τεκμρτο?

εχω πουλησει 2 ακινητα μεσα στο 2009, τα οποια απεκτησα απο γονικη παροχη και κληρονομια.Πως πρεπει να το χειριστω?

 

Nα αναλώσεις κεφάλαιο προηγούμενων ετών. Αν είναι όπως τα γράφετε , υπάρχει κεφάλαιο προς ανάλωση . Αυτό προέρχεται από την πώληση των δύο ακινήτων που κάνατε το 2009. Αν δε χρησιμοποιήθηκαν αλλού τα χρήματα αυτά , μάλλον σας φτάνουν για να γλιτώσετε τον τωρινό φόρο εισοδήματος .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

περί Ανάλωση κεφαλαίου ερωτημα

 

φαινεται λογικό να μπορουμε να επικαλεστουμε κεφαλαιο παλαιοτερων  του 2011 ετων απο την περίφημη διαφορα δαπανων του Ε3 (κωδ 324)

δηλαδη για την αναλωση ειδικα να κανουμε εσοδα-εξοδα σε εκεινα τα ετη

και τη διαφορα μεταξυ του καθαρου αποτελεσματος και του δηλωθεντος με τους συντελεστες 

να την θεωρησουμε αφορολογητο εισοδημα αν και δεν φαινεται στο Ε1 αυτο το ποσο.

 

θα γινει αραγε δεκτο απο τον εφορο;

 

παραδειγμα

τζιρος  :  30.000

δαπανες: 4.000

συντελεστης 60%

διαφορα δαπανων 12.000-4000=8.000

φορολογητεο 72% = 21.600

αφορολογητο = 30.000-4.000-21.600= 4.400

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα,οι ασφαλιστικες εισφορες προηγουμενων ετων που ειναι σε διακανονισμο κ πληρωθηκαν εντος 2013 αφαιρουνται απο το δηλωθεν εισοδημα σαν εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από εδώ: http://www.forin.gr/articles/article/11124/anagnwrizontai-ws-dapanh-oi-kataballomenes-asfalistikes-eisfores-apo-atomikes-epixeirhseis-kai-proswpikes-etaireies

 

"[...]

Οι ασφαλιστικές εισφορές εκπίπτονται στο χρόνο καταβολής τους, εξάλλου και η Εγκ. ΠΟΛ. 1130/5.6.2013, αναφέρει ότι εκπίπτονται οι καταβαλλόμενες.

Οι ασφαλιστικές εισφορές παλαιότερων ετών που καταβάλλονται εντός του 2013 δεν αφαιρούνται ως έξοδο της επιχείρησης αφού αυτή η ρύθμιση ισχύει από 1-1-2013 (περ. εε’ παρ.1 άρθρου 31 του Ν.2238/1994). Ειδικά όμως, με την Εγκ. ΠΟΛ. 1085/20-3-2014έγινε δεκτό να εκπεσθούν οι ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ Δεκεμβρίου 2012 που καταβλήθηκαν Ιανουάριο 2013 ή άλλων ταμείων (π.χ. ταμείου νομικών) που καταβάλονταιεμπρόθεσμα μέχρι 29-3-2013.

[...]"

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω   george,..μου εφτιαξες τη μερα κ ο μ@@@@ς ο λογιστης τις εβαλε σαν εξοδα κ ειχα ζημια!!

Link to comment
Share on other sites

... μην λες άσχημα πράγματα για τους λογιστές, τραβάνε κι αυτοί τον Γολγοθά τους... ίσως μια πιο ήρεμη σκέψη θα ήταν να τον ρωτήσεις γιατί το έκανε... μπορεί να έχει κάποιον βάσιμο λόγο που μας διαφεύγει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.