Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε 2 τμηματα ίδιου κτιρίου στον ιδιο όροφο


Kate85

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

πριν ένα χρόνο έβγαλα ΠΕΑ για τμήμα κτιρίου-διαμέρισμα 1 πολυκατοικίας- με ενεργειακή κλάση Γ.

Σήμερα, μου ζητούν  να βγάλω ΠΕΑ για το διπλανό του- διαμέρισμα 2 της ίδιας πολυκατοικίας- & μου βγαίνει κλάση Δ.

Μπορεί να συμβεί αυτό, δλδ σε ίδιο κτίριο διαμερίσματα με διαφορετική κλάση;ή υπάρχει καποιο λάθος (αν & το αρχείο που χρησιμοποίησα για το καινούριο ΠΕΑ είναι αντίγραφο του παλαιού ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συμβεί όταν είναι κοντά στο όριο ο λόγος καταναλώσεων, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί χρησιμοποίησες αντίγραφο του αρχικού .xml. Δέν έχεις διαφορετικούς προσανατολισμούς στο νέο διαμέρισμα? 

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησα αντίγραφο του παλαιου αρχείου στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ διότι έχω ίδια γενικά στοιχεία, ίδια υλικά,προσανατολισμό,θέρμανση,

ψύξη& ΖΝΧ.Οι σκιάσεις ουσιαστικά αλλάζουν.Τα διαμερίσματα είναι το ένα δίπλα στο άλλο, στην κύρια όψη του κτιρίου-το ένα γωνιακό & το άλλο ενδιάμεσο.Δικαιολογείται δλδ μόνο οι διαφορετικές σκιάσεις να δίνουν άλλη κλάση;Γνωρίζω ότι η θέρμανση, η ψύξη & το ΖΝΧ μπορούν να δώσουν άλλη κλάση.

Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα είναι το ένα δίπλα στο άλλο, στην κύρια όψη του κτιρίου-το ένα γωνιακό & το άλλο ενδιάμεσο.

 

Δεν ξέρω ποιό απο το τα δύο εξετάζεις, αλλα και μόνο οτι το ενα είναι γωνιακό συνεπάγεται μεγαλύτερη κατανάλωση ενεργειας σε θέρμανση + ψύξη, σε σχέση με το άλλο που είναι ενδιαμεσο

 

Η κατανάλωση του ΖΝΧ επιρεάζεται ανάλογα με τα πόσα υπνοδωμάτια έχει το καθένα, πχ αν το ένα έχει 1 ΥΔ και το άλλο 2 ή 3, τότε αυξάνεται η ετήσια κατανάλωση σε ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Kate85

Και μόνο από την περιγραφή των διαμερισμάτων (1όψη - 2 όψεις) είναι προφανές ότι μιλάμε για ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ κέλυφος.

Κάνε το νέο εξ αρχής. Κι επειδή είσαι νέος (απ΄ότι συμπεραίνω) μην καταφεύγεις σε επικίνδυνες "ευκολίες". Το να κοπιάσεις λίγο παραπάνω, θα είναι προς όφελός σου τελικά. 

Μη διακυβεύεις την επαγγελματική σου αξιοπιστία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησα αντίγραφο του παλαιου αρχείου στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ διότι έχω ίδια γενικά στοιχεία, ίδια υλικά,προσανατολισμό,θέρμανση,

ψύξη& ΖΝΧ.Οι σκιάσεις ουσιαστικά αλλάζουν.Τα διαμερίσματα είναι το ένα δίπλα στο άλλο, στην κύρια όψη του κτιρίου-το ένα γωνιακό & το άλλο ενδιάμεσο.Δικαιολογείται δλδ μόνο οι διαφορετικές σκιάσεις να δίνουν άλλη κλάση;Γνωρίζω ότι η θέρμανση, η ψύξη & το ΖΝΧ μπορούν να δώσουν άλλη κλάση.

Κάνε το πάλι απο την αρχή και να συγκρίνεις τον λόγο:

πρωτογενής ενέργεια υπάρχοντος κτιρίου/πρωτογενής ενέργεια  κτιρίου αναφοράς για τα δύο διαμερίσματα.

Κανονικά αφού τα δύο διαμερίσματα ειναι παρόμοια οι λόγοι αυτοί θα είναι σχεδόν ίσοι.

Μην κοιτάς μόνο την κατηγορία.

Αυτό που έχει σημασία ειναι ο λόγος: πρωτογενής ενέργεια υπάρχοντος κτιρίου/πρωτογενής ενέργεια  κτιρίου αναφοράς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.