Μετάβαση στο περιεχόμενο

πόσο ισχύει η οικοδομική άδεια?


Dimis Starlin

Recommended Posts

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω μιας και ειμαι αντελω ασχετος με το θεμα καποια πραγματα. Εχω μια αδεια και την εβγαλα 10/10/11 πανω στην κριση δλδ ο μηχανικος ειναι πλωρωμενος για επιβλεψη και η αδεια επεισης.Επειδη βλεποντας τα οικονομικα μου κατεληξα οτι ΣΙΓΟΥΡΑ για τα την πρωτη ανανεωση(4 χρονια) δεν προκειται να ξεκινησω κατι(σ.σ δεν εχω ριξει ουτε μπετα ουτε τιποτε)θαθελα να μαθω τι δυνατοτητα μου δινει η νομοθεσια

 ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ..... εαν δεν χτισω και δεν ριξω μπετα ,γενικα αν δεν κανω τιποτε μετα την ανανεωση της αδειας που ειναι αποτι ξερω 4 χρονια τι γινεται μετα ??χανει την ισχυη της;;δλδ χανω ολα τα λεφτα που εχω δωσει μεχρι τωρα παπαλα??(12500 ευρω ειναι αυτα)Σας ευχαριστω και πραγματικα θαθελα να με βοηθησετε τι μπορω να κανω για να μην χασω την αδεια που με πολυ οικονομια εβγαλα...ευαχαριστω πολυ

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παρ. 5α του άρθρου 29 του ΝΟΚ αναφέρει για άδειες οι οποίες δεν έχουν λήξει μέχρι την 1-3-11, αυτές λαμβάνουν παράταση χωρίς άλλη διαδικασία για 3 χρόνια από τη λήξη τους. Στη δική σου περίπτωση επειδή η άδεια εκδόθηκε την 10-10-2011 (άρα πως να έχει λήξει αφού δεν είχε προγενέστερα εκδοθεί) το πιθανότερο είναι να μην λαμβάνει αυτή την τριετή παράταση. Αυτό θα το ρωτήσεις στο μηχανικό σου ή στην πολεοδομία.

 

Επειδή οι εργασίες σου δεν έχουν ξεκινήσει πριν την 1-3-2012 η άδεια ακολουθεί τις διατάξεις του ν. 4030 σε ότι αφορά την αναθεώρησή της και τον έλεγχο από ελεγκτή δόμησης στα χρονικά στάδια που ορίζει ο νόμος.

Η άδειά σου έχει ισχύ μέχρι την 10-10-2015. Αν μέχρι τότε δεν έχεις κάνει καμία εργασία ή έχεις κάνει, πλην όμως, δεν έχεις ολοκληρώσει, σκελετό, όψεις, και στέγη (αν υπάρχει τέτοια υποχρέωση από τις μελέτες που την καθιστούν υποχρεωτική στην περιοχή. Πχ σε οικισμό, ή παραδοσιακό τμήμα πόλης κλπ), τότε μετά τη λήξη της (10-10-2015) θα κάνεις αίτηση για αναθεώρηση. Η αναθεώρηση θα παρατείνει την άδεια μέχρι την 10-10-2019.

Από κει και μετά, για να πάρεις αναθεώρηση επ αόριστο θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει το σκελετό, τις όψεις και τη στέγη (αν είναι υποχρεωτική σύμφωνα με τα παραπάνω).

Αν λοιπόν το 2019 δεν έχεις κάνει τα παραπάνω, η άδειά σου λήγει και χάνεις ότι χρήματα έχεις δώσει στη σύνταξη των μελετών, στα φορολογικά κλπ. Τα χρήματα, τα οποία έχεις δώσει δεν συμψηφίζονται σε κάποια επόμενη μελλοντική άδεια.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η παρ. 5α του άρθρου 29 του ΝΟΚ αναφέρει για άδειες οι οποίες δεν έχουν λήξει μέχρι την 1-3-11, αυτές λαμβάνουν παράταση χωρίς άλλη διαδικασία για 3 χρόνια από τη λήξη τους. Στη δική σου περίπτωση επειδή η άδεια εκδόθηκε την 10-10-2011 (άρα πως να έχει λήξει αφού δεν είχε προγενέστερα εκδοθεί) το πιθανότερο είναι να μην λαμβάνει αυτή την τριετή παράταση. Αυτό θα το ρωτήσεις στο μηχανικό σου ή στην πολεοδομία.

 

Επειδή οι εργασίες σου δεν έχουν ξεκινήσει πριν την 1-3-2012 η άδεια ακολουθεί τις διατάξεις του ν. 4030 σε ότι αφορά την αναθεώρησή της και τον έλεγχο από ελεγκτή δόμησης στα χρονικά στάδια που ορίζει ο νόμος.

Η άδειά σου έχει ισχύ μέχρι την 10-10-2015. Αν μέχρι τότε δεν έχεις κάνει καμία εργασία ή έχεις κάνει, πλην όμως, δεν έχεις ολοκληρώσει, σκελετό, όψεις, και στέγη (αν υπάρχει τέτοια υποχρέωση από τις μελέτες που την καθιστούν υποχρεωτική στην περιοχή. Πχ σε οικισμό, ή παραδοσιακό τμήμα πόλης κλπ), τότε μετά τη λήξη της (10-10-2015) θα κάνεις αίτηση για αναθεώρηση. Η αναθεώρηση θα παρατείνει την άδεια μέχρι την 10-10-2019.

Από κει και μετά, για να πάρεις αναθεώρηση επ αόριστο θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει το σκελετό, τις όψεις και τη στέγη (αν είναι υποχρεωτική σύμφωνα με τα παραπάνω).

Αν λοιπόν το 2019 δεν έχεις κάνει τα παραπάνω, η άδειά σου λήγει και χάνεις ότι χρήματα έχεις δώσει στη σύνταξη των μελετών, στα φορολογικά κλπ. Τα χρήματα, τα οποία έχεις δώσει δεν συμψηφίζονται σε κάποια επόμενη μελλοντική άδεια.

σας ευχαρισρω παρα πολυ για την απαντησηη αδεια εχει εκδοθει μιας και ειστε απο καλαματα στην πιπεριτσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι σίγουρος πως τα χρήματα για την μελέτη έχουν χαθεί.....

Η μελέτη έχει εκπονηθεί, έχει παραδοθεί, έχει εξοφληθεί (με παραστατικά εννοείται) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον αν δεν έχει μεταβληθεί κάτι που επηρεάζει την μελέτη. Πάντα βέβαια με την υπογραφή του μηχανικού που την έχει εκπονήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλημέρα. θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι εφικτό σε νέα (υποτιθέμενη) άδεια να χτιστεί παραδείγματος χάρη το ένα κτίσμα και το άλλο να χτιστεί  αργότερα.Υπάρχει κάτι πάνω σαυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να υποθέσω ότι το ζητούμενο είναι αν μπορεί να ρευματοδοτηθεί ένας χώρος χωρίς να έχει κλείσει η Ο.Α;  Για παράδειγμα, ανέγερση διωρόφου κτιρίου δυο αυτοτελών διαμερισμάτων. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Να υποθέσω ότι το ζητούμενο είναι αν μπορεί να ρευματοδοτηθεί ένας χώρος χωρίς να έχει κλείσει η Ο.Α;  Για παράδειγμα, ανέγερση διωρόφου κτιρίου δυο αυτοτελών διαμερισμάτων. 

Ναι ακριβώς.. και πόσο χρονικό διάστημα έχεις μέχρι την υλοποιηση του αν δεν χτίσεις τίποτα από αυτό το κτίριο. Την 4ετία της άδειας; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Architect90 said:

Ναι ακριβώς.. και πόσο χρονικό διάστημα έχεις μέχρι την υλοποιηση του αν δεν χτίσεις τίποτα από αυτό το διαμέρισμα. Την 4ετία της άδειας; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.