Μετάβαση στο περιεχόμενο

δυο τζακια σε μια καμιναδα


xaroulak

Recommended Posts

O ιδιοκτητης υποστηριζει οτι η κατασκευη ειναι νομιμη και το προβλημα θα λυθει με ενα μοτερ. Το θεμα ειναι οτι οσους εχω ρωτησει δεν υποστηριζει κανεις οτι γινεται δυο τζακια να λειτουργουν υπο την ιδια καμιναδα.Το ερωτημα (οπως αναφερω και σε προηγουμενη αναρτηση) ειναι αν γνωριζει καποιος καποιο δημοσιο εγγραφο/αρθρο/μηχανολογικες σημειωσεις που να αποδεικνυει και να αναφερει ξεκαθαρα οτι δεν επιτρεπεται αυτη η κατασκευη(καθως ο κτηριοδομικος κανονισμος δεν ειναι ξεκαθαρος).

Link to comment
Share on other sites

Το καθε τζακι θα πρεπει να εχει την δικη του καπνοδοχο, εκτος και αν ο μηχανικος υπογραψει κατι αντιθετο και τοτε εχει και την ευθυνη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ τζάκια σε κοινή καμινάδα, ποτέ!

Ούτε με ανεμιστήρα, βγάλτε 2 καμινάδες για να μην έχετε σοβαρά προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

alej:

αυτο μου λενε ολοι ,το θεμα ειναι οτι η πολεοδομια δεν βρισκει  στον κτηριοδομικο κανονισμο 2.4.2.4 κατι μεπτο.(μου εστειλε απαντηση , σε καταγγελια που εκανα οτι εισερχεται καπνος απο τον κατω οροφο, οτι ειναι νομιμο και οτι δεν εχει κατι να ελεγξει)Πως ειναι νομιμο αφου λεει στο 2.4.2.4. οτι πρεπει να αποφευγονται οι καμπες και να διατηρειται σταθερη η διατομη την καπνοδοχου καθολη την διαδρομη.Ο ιδιοκτητης θελει να βαλει μοτερ για να τραβαει λεει. Ειναι λυση αυτο; αν σταματησει καποια στιγμη το μοτερ τι θα γινει μεσα στο σπιτι; Τι λυση εχω μονο, να προσφυγω δικαστικως;

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτη η καπνοδοχος "φαινεται" στα σχεδια της ΟΑ, [ελπιζω να ελεγχθηκε αυτο απο τον μηχανικο σας]

το λαθος ειναι της πολεοδομιας, εξ αρχης..

διοτι δεν επρεπε να επιτρεψει την κατασκευή κοινης καπνοδοχου για να συνδεθουν σε αυτην διαφορα τζακια...

Αυτη η καπνοδοχος θεωρηθηκε -κακως- σαν κοινοχρηστη και κακώς  την ενεκριναν.

ΟΜΩΣ δεν ειναι κοινοχρηστη, κατα  την εννοια του  ν. 3721/29

Κοινοχρηστη ειναι η σκαλα οπου ολοι κανουν χρηση και απολαμβανουν την κοινη χρηση...

Κοινοχρηστη ειναι η κεντρικη θερμανση οπου ολοι κανουν χρηση και απολαμβανουν την "ωφέλεια"

επομενως κοινοχρηστος  ειναι και ο καυστηρας και ο λεβητας και  η καμιναδα κλπ.

 

Η συγκεκριμενη καμιναδα δεν ειναι κοινοχρηστη διοτι, ναι μεν χρησιμοποιειται [εκ κατασκευής] απο 2  ή  3 ή περισσοτερους,

αλλά τα αποτελεσματα της χρησης/ωφέλειας εξ  αυτης, δλδ η θερμανση που παραγεται απο την καυση των τζακιων, δεν εχει το αποτελεσμα της "κοινης χρησης",  απο την οποια  να "ωφελούνται" ολοι απο κοινού...

 

αλλα την ατομικη ικανοποίηση  του καθενος, που  το αναβει,   στην οποια δεν συμμετεχει ο "αλλος" που δεν εχει αναψει το τζακι...

 

Επομενως,

ή θα συμφωνησετε στην τοποθετηση ανεξαρτητων καμιναδων για καθε εναν...

ή  θα προσφυγετε δικαστικως...για αμεσο και επικειμενο κινδυνο βλαβης υγειας κλπκλπ που θα σου πει ο δικηγορος σου...

 

και φυσικα να ελεγχθει αν αυτη η καμιναδα "φαινεται" στις κατοψεις των "ανωθεν" οροφων...και αν εχει αφαιρεθει το εμβαδον απο το εμβαδον του ανωθεν διαμερισματος...

ή αν ανηκει στα καθαρα του διαμερισματος κλπκλπ

 

Με βαση αυτα θα προχωρησετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και πάλι,επανερχομαι με νεώτερα

Ηρθε ο τζάκας να τόποθετήσει μοτερ στην καμιναδα ,και να περασει μπουτον με καλωδια σε καθε διαμερισμα (2ου και 3ου) μεσα απο την καμιναδα. Εχει περασει το μοτερ αλλα οχι ακομη τα μπουτον,τα οποια λεει θα τα αναβει οποιος λειτουργει καθε φορα το τζακι.

Του ζητησα εγγραφη διαβεβαιωση(οπωσ εχω ζητησει και απο τον ιδιοκτητη αλλωστε στο εξωδικο) οτι αυτο αποτελει οριστικη λυση και αποτρεπει την εισοδο καπνου στο διαμερισμα ξανα. Αλλα ο τζακας δεν μου την δινει,γιατι λεει δεν ειναι αυτος υπευθυνος για το κατασκευαστικο ελλατωμα. Αναρωτιεμαι ομως δεν ειναι υπευθυνος απο την στιγμη που ερχετε και τοποθετει ολη αυτην την κατασκευη (μπουτον μοτερ);Παρολο που υποστηριζει οτι δεν επιλυετε το προβλημα προφορικα δεν το υπογραφει. τι να κανω να τον διωξω και να μην τα τοποθετησει τα μπουτον αν δεν υπογραψει; εν τω μεταξυ εγω το χαρτι το χρειαζομαι γιατι θελω να αποχωρησω απο το διαμερισμα και σε περιπτωση που διεκδικησει ο ιδιοκτητης τα υπολοιπα ενοικια να μπορω να εχω αποδειξη μαζι με το εξωδικο οτι δεν μου επιλυσε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 να εχω αποδειξη μαζι με το εξωδικο οτι δεν μου επιλυσε το προβλημα.

 

να στείλεις εσύ εξώδικο στον ιδιοκτήτη ότι δεν επίλυσε το πρόβλημα, ώστε αν θεωρεί ότι το έλυσε, να έχει το "βάρος" της απόδειξης αυτός (ο ιδιοκτήτης)....  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.