Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hλεκτροδοτηση κατοικιας


prvkos

Recommended Posts

Εχω κτισει νεα μονοκατοικια,αλλα κατα την διαδηκασια ηλεκτροδοτησης(κατα τον λογιστη μου),μου υπολοιπονται τιμολογια συμφωνα με τον πινακα ελ.κοστους.2500 στα μπετα ,1000 σκεπη,1500 χρωμματα.Ολα αυτα γιατι εκανα μονος μου τις περισσοτερες εργασιες.Οσο αφορα την Δου θα πρεπει αναγκαστικα να αποδωσουμε φπα για τα υπολοιπα τιμολογια ή θα παρουμε την βεβαιωση απο την Δου χωρις ελεχγο τιμολογιων:.Εχω ξεκινησει απο περυση τις διαδικασιες ,αλλα εχουμε κολισει οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχο τιμολογιων δεν νομίζω να κανει η ΔΟΥ σλλα ο πίνακας θα συνταχθεί επί των υπάρχοντων τιμολογίων...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν απαιτηθει απο την ΔΟΥ αποδωση φπα για τα τιμολογια που λοιπουν και συνταχθει νεος πινκας Ελ.Κοστους Οικοδ απο αυτον που ειχε συνταξει ο μηχανικος μου:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ,λάθος κατάλαβες. Ο μηχανικός θα συντάξει πίνακα με βαση τα τιμολόγια που εχεις και έτσι θα υπαρχει υπόλοιπο για το οποίο θα πρέπει να πληρωθεί ο ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

....Ολα αυτα γιατι εκανα μονος μου τις περισσοτερες εργασιες....

ο ΦΠΑ κατά κανόνα αφορά υλικά όμως κι όχι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πες του μηχανικού σου να κάνει έναν προσωρινό που να μηδενίζει τις εργασίες που έχεις αναφέρει παραπάνω και να μεταφέρει τα υπολειπόμενα ποσά σε άλλες κατηγορίες.

Ρώτα στην εφορία μήπως έτσι σου το θεωρήσουν για ρευματοδότηση αλλά θα συνεχίσεις να χρωστάς τον τελικό πίνακα με τα υπόλοιπα τιμολόγια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.