Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οι μηχανικοί σε αυτές τις περιοχές τι κάνουν ; Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζονται κρυφές κάμερες , λογαριασμοί κλπ για να διαπιστώσεις που υπάρχει 'μπόχα" Αρκεί να δεις γύρω σου πως έχει αλλάξει προς το χειρότερο το φυσικό και τεχνικό περιβάλλον , αρκεί η πρώτη ακραία καιρική κατάσταση ή ένας σεισμός για να δεις που τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι και που οι πολίτες της περιοχής είναι ηλίθιοι στις συμπεριφορές τους σαν πολιτικά όντα Θυμάμαι πριν πολλά  χρόνια έναν που αντέδρασε σε μια τέτοια κατάσταση κάπου στην Ναυπακτία και τον είχαν κάνει τόπι από το ξύλο που το πρόσωπό του είχε παραμορφωθεί Κυκλώματα εργολάβων είχε καταγγείλει  Τότε τα θέματα αυτά δεν τα έπαιζαν όπως σήμερα στην τιβί , ήταν η εποχή που πολλοί είχανε καβαλήσει το καλάμι (ευτυχώς όχι όλοι) και δεν ήταν μηχανικός ο τύπος  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν έχω ξαναπεί μια ιστορία?

Μου ζητήθηκε άδεια σε αγρόκτημα <4 στρ. εντος αιγιαλού με πρόσωπο σε μη κύριο αγροτικό δρόμο. Τους είπα ότι το κτήμα δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Κατόπιν αυτού, ο πελάτης (που ήταν και φίλος), μου ανέφερε ότι "γνωστός υπάλληλος της πολεοδομίας" έχει έτοιμη την άδεια με 25.000 (συμπεριλαμβάνονται οι "μελέτες" και όλα τα απαραίτητα σχέδια). Μετά από λίγες μέρες τον πιάσανε....

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις Γιάννη μερικές φορές μπορεί να είναι και νόμιμα τα πράγματα αλλά η ηθική τάξη των πραγμάτων να επιβάλει να μην εφαρμοστεί κάτι Παράδειγμα είχε έρθει στο γραφείο μου συνάδελφος (με έδρα εκτός της περιοχή μας) που επιθυμούσε νόμιμα να κατατμήσει οικόπεδο λίγα μέτρα από τον περίβολο του Κάστρου εντός οικισμού κατ των 200 κατ και να εκδώσει άδειες οικοδομής Φυσικά κανένας μηχανικός στην περιοχή δεν το βοήθησε και φυσικά ούτε και εγώ και υπήρχε φοβερή αντίδραση με κατάληξη να ορισθεί ο αρχαιολογικός χώρος πέριξ του κάστρου σήμερα

 

Τότε μπορούσε να πραγματοποιηθεί το σχέδιο αφού όλα ήταν σύννομα ,γιατί πράγματι εκεί παλαιά υπήρχε οικισμός  επομένως ο καθορισμός των ορίων ήταν σωστός , αλλά η ευαισθησία για την ιστορία της περιοχής και την προβολή της πολιτιστικής κληρονομιάς έλεγε ότι αυτό δεν ήταν ηθικό Όλοι μας τότε είχαμε κλωτσήσει πολλές δρχ για την στάση μας αυτή , κάτι που ο συνάδελφος από την Αθήνα δεν έκανε αφού ήταν φυσικό σαν μη κάτοικος του τόπου αυτού , δεν είχε ανάλογες ευαισθησίες  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνετε τώρα? Πιάνουν έναν ξεφυτρώνουν 10 νέοι....Η λαμογιά είναι στο αίμα του Ελληνα. Εδώ βλέπεις και νέες γενεές να προσπαθούν με πλαγίους τρόπους να τα φέρουν βόλτα. Απειρα παραδείγματα, είναι κάτι που πάει από γενεά σε γενεά...

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορούσε να πραγματοποιηθεί το σχέδιο αφού όλα ήταν σύννομα ,γιατί πράγματι εκεί παλαιά υπήρχε οικισμός  επομένως ο καθορισμός των ορίων ήταν σωστός , αλλά η ευαισθησία για την ιστορία της περιοχής και την προβολή της πολιτιστικής κληρονομιάς έλεγε ότι αυτό δεν ήταν ηθικό Όλοι μας τότε είχαμε κλωτσήσει πολλές δρχ για την στάση μας αυτή , κάτι που ο συνάδελφος από την Αθήνα δεν έκανε αφού ήταν φυσικό σαν μη κάτοικος του τόπου αυτού , δεν είχε ανάλογες ευαισθησίες  

 

?

 

εδω με βρησκεις αντιθετο.... ... καθετως πλαγιως και οριζοντιως....

τι παει να πει ηθικη.... υπαρχουν νομοι η οχι? αν αυριο η ηθικη καποιου αλλου κοψει ενα θελω δικο σου τι θα ναι δλδ

 

ετσι ξεσηκωνονται και οι παπαδες με διαφορα, αλλα δε θα επεκταθω.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις Γιάννη μερικές φορές μπορεί να είναι και νόμιμα τα πράγματα αλλά η ηθική τάξη των πραγμάτων να επιβάλει να μην εφαρμοστεί κάτι Παράδειγμα είχε έρθει στο γραφείο μου συνάδελφος (με έδρα εκτός της περιοχή μας) που επιθυμούσε νόμιμα να κατατμήσει οικόπεδο λίγα μέτρα από τον περίβολο του Κάστρου εντός οικισμού κατ των 200 κατ και να εκδώσει άδειες οικοδομής Φυσικά κανένας μηχανικός στην περιοχή δεν το βοήθησε και φυσικά ούτε και εγώ και υπήρχε φοβερή αντίδραση με κατάληξη να ορισθεί ο αρχαιολογικός χώρος πέριξ του κάστρου σήμερα

 

Τότε μπορούσε να πραγματοποιηθεί το σχέδιο αφού όλα ήταν σύννομα ,γιατί πράγματι εκεί παλαιά υπήρχε οικισμός επομένως ο καθορισμός των ορίων ήταν σωστός , αλλά η ευαισθησία για την ιστορία της περιοχής και την προβολή της πολιτιστικής κληρονομιάς έλεγε ότι αυτό δεν ήταν ηθικό Όλοι μας τότε είχαμε κλωτσήσει πολλές δρχ για την στάση μας αυτή , κάτι που ο συνάδελφος από την Αθήνα δεν έκανε αφού ήταν φυσικό σαν μη κάτοικος του τόπου αυτού , δεν είχε ανάλογες ευαισθησίες

Υπαρχει ένα κενό στην ιστορία. Ποιος ήταν ο ιδιοκτητης των οικοπέδων;
Link to comment
Share on other sites

τι σημασία έχει ο ιδιοκτήτης και εγώ έχω ένα κτήμα δίπλα στο μεγαλύτερου υδάτινου δυναμικού ρέμα  της περιοχής κοντά στις εκβολές του  και μπορώ να εκ δώσω τυπικά άδεια δόμησης και να είχα σπίτι πλησίον στο κύμα   , ηθικά όμως δεν μπορώ γιατί θα καταστρέψω έναν μοναδικής σημασίας περιβαλλοντικό διαθέσιμο Το έχω λοιπόν για να καλλιεργώ μόνο και έχω κάποιες ελιές εκεί Ετσι λοιπόν δε μπορεί μπροστά στο κάστρο να υπάρχει μεγάλου όγκου κτίσματα επειδή εκεί έχει θέα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήταν ενδιαφέρον το αν κάποιος από τους "αντιδρώντες" είχε ιδιοκτησία εκεί....την ώρα της αντίδρασης...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήταν ενδιαφέρον το αν κάποιος από τους "αντιδρώντες" είχε ιδιοκτησία εκεί....την ώρα της αντίδρασης...

Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ενδιαφέρεται για τα προσωπικά συμφέροντα του , όμως ναι υπήρχαν και κάποιοι που είχαν ιδιοκτησίες στην ευρύτερη περιοχή που η δημιουργία του αρχαιολογικού χώρου τους επηρέασε αλλά ήταν αυτοί που πρωτοστάτησαν στην έγκρισή του Λίγοι αλλά καλοί με πρώτη και καλύτερη συντρόφισσα μου Εγώ έθεσα για προβληματισμό το  θέμα για το τι ρόλο έπαιζαν , τι έκαναν δηλαδή ,  στις περιοχές εκεί που υπήρχε διαφθορά οι μηχανικοί με εντοπιότητα και όχι οι ιδιοκτήτες ,μήπως δεν υπήρχαν ή ήταν ελάχιστοι ; ή υπήρχε τόσος πληθυσμός που δημιουργούσε απρόσωπες καταστάσεις ;

 

Τέλος πάντων αυτός είναι ο λόγος που εγώ επιμένω ότι ο μηχανικός πρέπει να ζει και ο ίδιος στο τόπο εφαρμογής της  εργασίας του , γιατί όταν το αποτέλεσμα της εργασίας του το βιώνει ο ίδιος θα σκεφτεί πολύ καλά να βρεί την καλύτερη μελέτη και να μην δρα παρεκβατικά ή με διαφθορά , ειδικά αν αγαπάει το τόπο του για τον ίδιο λόγο είμαι υπέρ της διασποράς σε μικρότερες πληθυσμιακά κοινωνίες αλλά πιο πολλές σαν στοιχείο ανάπτυξης μια πολιτείας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.