Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το παράδειγμα σου ήταν ατυχές γιατί δεν είχε να κάνει με διαφθορά και για αυτο ρωτησα ότι ρώτησα. Παρεμπιπτόντως δεν απαντήθηκε η ερώτηση μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παράδειγμα σου ήταν ατυχές γιατί δεν είχε να κάνει με διαφθορά και για αυτο ρωτησα ότι ρώτησα. Παρεμπιπτόντως δεν απαντήθηκε η ερώτηση μου...

ένας παππούς ήταν ο ιδιοκτήτης 110 χρονών του οποίου η γυναίκα ήταν 95 καλά ανθρωπάκια θεός συχωρέστα Η πλάκα ήταν ότι όταν έκανα το τοπογραφικό (γιατί το αρχικό ήταν δικό μου και για αυτό ο συνάδελφος ήρθε στο γραφείο)  ο γιος του που ήταν 75 χρονών δεν μπορούσε να ανέβει στο κτήμα αλλά ο πατέρας του αν και 110 χρονών πήγαινε πιο καλά και από εμένα  Ο γιος του ήθελε να το κατατμήσει και να φτιάξει κτήρια για πούλημα Και το ανάφερα γιατί έχει μεγάλη ευθύνη ο μηχανικός στην ανοχή όταν τα ζητήματα αφορούν το περιβάλλον που ζούμε άσχετα από διατάξεις και πολεοδομικές νομοθεσίες Και το περιβάλλον μιλά από μόνο του για το τι θα το προστατεύσει και τι θα το βλάψει , δεν χρειάζεται μόνο τους νόμους  Πόσο περισσότερο όταν υπάρχει και διαφθορά Γιατί η πολιτεία είμαστε πρώτα εμείς και μετά ένα απρόσωπο σύστημα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος του ήθελε να το κατατμήσει και να φτιάξει κτήρια για πούλημα Και το ανάφερα γιατί έχει μεγάλη ευθύνη ο μηχανικός στην ανοχή όταν τα ζητήματα αφορούν το περιβάλλον που ζούμε άσχετα από διατάξεις και πολεοδομικές νομοθεσίες Και το περιβάλλον μιλά από μόνο του για το τι θα το προστατεύσει και τι θα το βλάψει , δεν χρειάζεται μόνο τους νόμους

Νομίζω ότι έχεις λάθος.

Είναι άλλο να πω σε κάποιον πελάτη ότι δεν αναλαμβάνω μια δουλειά γιατί είναι εκτός της αισθητικής μου και να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη και άλλο να θέλω να μην γίνει καθόλου η δουλειά επειδή πιστεύω πως θίγεται η αισθητική του τοπίου (το οποίο είναι και καθαρά υποκειμενικό εν τέλει).

Το πρώτο είναι σεβαστό, το δεύτερο δεν μου κάνει και πολύ λογικό.

 

Δηλαδή εάν ερχόταν ο Χ Υ συνάδερφος και έκανε νόμιμες κατατμήσεις ή έβγαζε νόμιμες άδειες, ποιός θα είχε το δικαίωμα να του ρίξει λάθος?

Και πάλι, εάν κατασκεύαζε κάτι σε ανακολουθία με το περιβάλλον (υποκειμενικό και αυτό), το μόνο ότι θα χρεωνόταν αρνητικά το όνομα και η φήμη του.

Δεν θα μπορούσε όμως κανείς να τον κατηγορήσει για κάτι παραπάνω από τη στιγμή που θα είχε δουλέψει νόμιμα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να κτίζουμε παντού με τον ίδιο τρόπο ακόμα και αν από λάθος δεν το προβλέπει ο νόμος Η κοινωνία πρέπει να έχει ανοικτά τα μάτια και τα αυτιά να ακουέι το περιβάλλον όταν μιλά . Το παράδειγμά μου είναι όμοιο με την περίπτωση της Ακρόπολης των Αθήνων και το οικισμό που υπήρχε εκεί από τους Τούρκους ή την Πλάκα . Είναι λογικό εκεί να μην κτίζουν ή αν κτίζουν να κτίζουν με ειδικούς όρους Οι παλαιοί άνθρωποι - κάτοικοι αυτό δεν χρειάζονταν νόμους για να το κάνουν , δυστυχώς σήμερα ακόμα και με νόμους όπως είδαμε στα πρώτα ποστ με συνεργάτες πολλούς από εμάς το κάνουν Πάντως για να μην γκρινιάζω μόνο η χώρας μας έχει ένα αρκετά καλό  ανοσιοποιητικό σύστημα σε τέτοια θέματα αν εξαιρέσουμε περιοχές που έχουν οι κάτοικοί της αλλοτριωθεί από το χρήμα Αυτό κάποιοι το βαφτίζουν και γραφειοκρατία που αποτρέπει επενδύσεις αλλά πολλές φορές λειτουργεί ευεργετικά για το περιβάλλον μας και τον πολιτισμό μας  που σε σχέση με άλλες χώρες  ακόμα είναι σε καλή κατάσταση Και αν λάβουμε υπόψιν το πλούτο ειδικά στο πολιτισμό από αρχαιότητες και μνημεία οφείλουμε να μην λειτουργούμε όπως άλλα κράτη ανά την  υφήλιο Αυτό που πρέπει να κάνουμε στο μέλλον είναι να μειώσουμε την γραφειοκρατία εισάγοντας τις νέες τεχνολογίες χωρίς όμως να κάνουμε βήμα από αυτά που πολλές φορές προστάτευε η γραφειοκρατία και με έλεγχο και τιμωρία στις παραβατικές συμπεριφορές με αμείλικτο τρόπο 

 

ΥΣ yian η περίπτωση έβγαζε μάτια σε προσομοίωση ήταν σαν να είχαμε ένα οικιστικό όγκο δίπλα στο θέατρο του Ηρώδη του Αττικού Υπήρχε μια παράληψη εμφανή από έλλειψη οριοθετημένου αρχαιολογικού χώρου , που έγινε έστω και αργά προλαβαίνοντας άσχημες καταστάσεις με την ευκαιρία της περίπτωσης που ανάφερα Αν οι μηχανικοί έιχαν ανάλογη ευαισθησία και στην Αθήνα και δεν εβλεπαν μόνο το γράμμα του νόμου που έφτιαξαν άνθρωποι τέρατα λιγδιάριδες με αλλοτρίωση από το χρήμα ή δεν ήταν σαν και αυτούς του θρέντ που τα έπαιρναν , ίσως η πρωτεύουσά μας να μην ήταν τερατούπολη 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε πολλά, αλλά θεωρώ πιο υγιή αντίδραση κάποιος να προσπαθήσει να αλλάξει το πολεοδομικό καθεστός στη περιοχή που χρίζει προστασίας από το να προσπαθεί να την υποκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ουσιαστικά κάναμε , αλλά αν κάποιοι δεν είχαν δράσει και άμεσα σήμερα θα υπήρχαν μπροστά στο κάστρο μας βίλες

 

Αυτό που θελω να τονίσω είναι ότι πρέπει να έχουμε προτεραιότητες στην δουλειά μας το περιβάλλον και τις αρχές που μας μάθανε στα πολυτεχνεία (που ακόμα δεν είναι στην Ελλάδα μηχανισμοί παραγωγής καπιταλιστών τουλάχιστον μέχρι τις μέρες που τέλειωσα εγώ ) και όχι τα χρήματα Γιατί αυτά μπορούν να χαθούν και σε μια νύχτα όπως μας διδάσκει το παρόν που ζούμε Το περιβάλλον όμως που ζούμε έχει να κάνει με την ζωή μας και την δυνατότητα επιβίωσης ακόμα και αν χαθούν τα χρήματα και αν πληγωθεί δύσκολα επανέρχεται Αν αυτό ήταν στο μυαλό όλων μας και αυτών που νομοθετούν και αυτών που εφαρμόζουν τότε δεν θα είχαμε φαινόμενα σαν και αυτά των σκανδάλων Αυτό βέβαια απαιτεί και διαφορετική πολιτική συνολικά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω στην ενδιαφέρουσα συζήτηση πως επειδή η παιδεία και η καλλιέργεια δυστυχώς σπανίζουν καλό είναι η πολιτεία να μεριμνεί και να προστατεύει το περιβάλλον.

Θυμάμαι ακόμα στο μάθημα του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού στο πολυτεχνείο, μας είχε πει μια ιστορία ο καθηγητής πως όταν τελείωσε τη σχολή και πριν κάνει ακαδημαϊκή καριέρα, στην πρώτη του δουλειά, οι ιδιοκτήτες τον "ακύρωσαν" επειδή δεν είχε προβλέψει στην είσοδο του οικοπέδου να τοποθετηθούν γύψινα λιονταράκια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.