Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Εγώ δεν κάθισα να ψάξω τόσο παλιά..... Μόνο το 2013.... και δεν άνοιγε.

 

Έψαξα όλα τα έτη τώρα και δεν βγάζει τίποτα και πουθενά......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πληροφορία από το λογιστή μου

η ενημέρωση της εφορίας από τις πληρωμές στην τράπεζα γίνεται 1 φορά το μήνα - στο τέλος του μήνα!!!!!

άρα μέχρι τότε θα μετράνε χρεωστικά πρόστιμα

αν θα σβήνουν μετά δεν ξέρω

κι αν στο ενδιάμεσο χρειαστείς ενημερότητα πρέπει να προσκομίσεις την απόδειξη πληρωμής και να "παρακαλέσεις" κάποιον στην εφορία να σου "καθαρίσει" την εμφανιζόμενη οφειλή

ρε αει σιχτίρ (και πάλι)

Link to comment
Share on other sites

πληροφορία από το λογιστή μου

η ενημέρωση της εφορίας από τις πληρωμές στην τράπεζα γίνεται 1 φορά το μήνα - στο τέλος του μήνα!!!!!

άρα μέχρι τότε θα μετράνε χρεωστικά πρόστιμα

αν θα σβήνουν μετά δεν ξέρω

κι αν στο ενδιάμεσο χρειαστείς ενημερότητα πρέπει να προσκομίσεις την απόδειξη πληρωμής και να "παρακαλέσεις" κάποιον στην εφορία να σου "καθαρίσει" την εμφανιζόμενη οφειλή

ρε αει σιχτίρ (και πάλι)

 

 

Να του πεις οτι λεει βλακειες!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

H ενημέρωση του συστήματος λένε επίσημα ότι, γίνεται εντός 2 εργάσιμων ημερών!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως έγινε π.χ. με την πληρωμή του Φ.Ε. τον 8ο και 9ο όπου λόγω

φόρτου η ενημέρωση του taxis έγινε μετά από 20 μέρες.

 

....κσι την δέκατη τρίτη ημέρα αρχισαν τα τηλεφωνα από τις τράπεζες . Οι λογαριασμοί της εταιρείας είχαν δεσμευθεί με απόφαση του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ , η οποία απόφαση δε μας κοινοποιήθηκε αρμοδίως. Ουτε πάλι αρμοδίως , πριν βγάλουν αυτή την απαράδεκτη απόφαση , πήραν ενα τηλέφωνο έτσι να ρωτήσουν βρε παιδιά αυτή τη δόση την πληρώσατε ή οχι ? (η δόση είχε πληρωθεί 29/08 ). Το τι τραβήξαμε για να ανακαλέσουμε την δέσμευση και να ανοίξουν εγκαιρα οι λογαριασμοί στις τράπεζες, δεν περιγράφεται. :sad:  :sad:  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω φόρτου... μπορεί να καθυστερήσει.

Αλλά επ' ουδενί δεν γίνεται μια φορά τον μήνα (που τους βρίσκουμε αυτούς τους λογιστές, δεν είναι όλοι Σωτήρηδες....)

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

μόλις πρίν λίγο μπήκα στην υποβολή ΦΕΜ με τους κωδικούς μου στο ταξις για να περιηγηθώ στην εφαρμογή. Βλέπω ότι έχει δυο δυνατότητες. Η μία να συμπληρώσεις τη φόρμα στοιχείων (ένα ηλεκτρονικό έντυπο ΦΕΜ) και η άλλη να ανεβάσεις αρχείο. Με την επιλογή υποβολή ξεκινα και η εισαγωγή στο έντυπο. Επίσης δίνει δυνατότητα προβολής των εντύπων αλλά και προσωρινή αποθήκευση πριν την οριστικοποιήση της δήλωσης. Μάλλον θα τη γλυτώσουμε την ουρά στις ΔΟΥ.

 

Επίσης κάτι σχετικό ίσως με τα παραπάνω. Ο λογιστής μου είπε να του προσκομίζω κάθε μήνα ότι ΤΠΥ -ΑΠΥ κόβω καθώς και ότι τιμολόγια εξόδων έχω γιατί λέει ότι θα πέφτουν πρόστιμα αν δεν καταχωρούνται κάθε μήνα. Τέλικα τι είδους τρομοκρατία από το ΥΠ. ΟΙΚ. είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω.

Δημιουργούνται δεκάδες προβλήματα χωρίς να είναι έτοιμοι να τα λύσουν.

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα του τάξις για τα ΦΕΜ θα δουλεύει από Δευτέρα.

σήμερα έχει πρόβλημα

 

Άντε και ηλεκτρονικές αμοιβές - τσμεδε να τελειώνουμε με τις κουτές ανθρωποώρες και να κάνουμε τη δουλειά μας 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.