Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Ακιους να αλλαξεις λογιστες και συ.

 

Αλλα δεν μου απαντησες.

Ποτε θα καταχωρηθει το ΦΕΜ του για ΑΠΥ του 2013 που πληρωθηκε μετα την υποβολλη των φορολογικων δηλωσεων?

Link to comment
Share on other sites

τερρυ εσυ δεν απαντησες το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ που δεν εχει εξοφληθει το περνας στο προηγουμενο ετος ως εσοδο η το περνας ΟΤΑΝ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ?

 

το φεμ ειναι κατοχυρωμενο βαση ΑΠΥ που εκοψες και γραφεις απο κατω ΦΕΜ 10% = .....

ΟΛΑ τα στοιχεια της ΑΠΥ-ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ περνανε στο οικονομικο τους ετος ΑΣΧΕΤΑ ποτε θα πληρωθουν

για οποια καθυστερηση σε περιπτωση ελεγχουν υπαρχουν οι προσαυξησεις

 

 

στη ΔΟΥ τοσες φορες που πηγα τα διπλοτυπα  για ελεγχο ΔΗΛΩΣΗΣ που αρκετα ηταν πληρωμενα αρχες ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ποτε δεν μου ειπαν κατι ΠΟΤΕ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Δικό μου λάθος. Τα είπα ανάποδα. Το ΦΕΜ υπολογίζεται επί της "συμβατικής" / πραγματικής (που λέει ο λόγος).

sorry για την αναστάτωση 

Link to comment
Share on other sites

Ακιους δεν εχω συναλλαγες με το δημοσιο.

Τα ανεξοφλητα τα περναω στο μηνα που τιμολογηθηκαν.

 

Στην ΑΠΥ δεν εχεις καμια υποχρεωση να γραψεις τιποτα για ΦΕΜ.

Ειναι προκαταβολη φορου και οχι παρακρατηση.

πχ κανεις ενα Τοπογραφικο το 2010, απλα να το εχει ο ιδιοκτητης  και τιμολογεις. Το 2014 θελει ο ιδοκτητης να βγαλλει ΟΑ.

Πριν τον ελεγχο φορολογικων πληρωνεις το ΦΕΜ.

ΠΩΣ θα περαστε το ΦΕΜ στη δηλωση  για τα εισοδηματα του 2010???

 

Μπερδευεις τις παρακρατησεις (20% 'η 3%) με το ΦΕΜ.

Φυσικα για ΤΠΥ του Δεκεμβριου η παρακρατηση θα αποδωθει το Γεναρη του επομενου ετους.

Αλλο αυτο.

 

Και εσυ και οι λογιστες που ρωτας δεν εχετε αντιληφθει τι ειναι το ΦΕΜ και ποτε υπαρχει η υποχρεωση καταβολης του.

Αν θες διαβασε τις ε/α στο gsis.

Απο που προκυπτουν οι προσαυξησεις που σου απαντησαν???

Εχουν ιδεα οτι οι περαν απο τις προσαυξησεις πλεον υπαρχει και προστιμο 1000Ε, οταν δεν καταβαλεις εμπροθεσμα την οποια δηλωση (ακομα και τη δηλωση παρακρατησης)???

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τερρυ

 

το τοπογραφικο που λες δεν θα ΞΑΝΑΚΟΨΕΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟ 2014?

 

εγω σε ολς τις αποδειξεις για αδειες -3843-ΠΕΑ-4014-4178  ΠΑΝΤΑ γραφω απο κατω ΦΕΜ 10% = ,,,,

ειναι στοιχειο της ΑΠΥ ετσι το βλεπω.....

το ΦΕΜ οπως και το ΦΠΑ  ειναι στοιχειο της ΑΠΥ....

 

οπως και το να μην σεχει εξοφλησει ο πελατης αλλα εσυ τουχεις κοψει την αποδειξη θα ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΦΠΑ στο ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ ετσι και το ΦΕΜ το υπολογιζεις στο οικονομικο του ετος....

 

 

και οπως σωστα λες  οι προσαυξησεις και τα προστιμα  ΠΛΕΟΝ  ισχυουν

 

 

εγω παντως στο ΞΑΝΑΛΕΩ.......ελεγχος για ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣΑ ΓΙΑ να παρω την επιστροφη.....απο 6000 ευρω απο ΦΕΜ -παρακρατησεισ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙς   τα   1000 ηταν ΦΕΜ κομμενα πληρωμενα  αρχες ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ του επομενου ετους

 

ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜ στη δου.......ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟς Ηταν ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟς .....μου βρηκε που δεν τοχα απρατηρησει οτι κατι ιατρικες αντι να λενε πχ Α.Β  λεγανε  Α.Β  Ε.Τ.Ε επομενως ηταν νοσοκομειακα και εγινε ΔΙΟΡΘΩΣΗ

 

 

υγ και το ΦΠΑ του Δ τριμηνου το 2013 θα το πληρωσεις ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ του 2014 μηπως και αυτο το περνας στο 2014?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικο που λες δεν θα ΞΑΝΑΚΟΨΕΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟ 2014?

 

  

Ειναι σοβαρο αυτο που λες?

Θα ξανατιμολογησω υπηρεσια που εχω ηδη πληρωθει και τιμολογησει? 

 

ειναι στοιχειο της ΑΠΥ ετσι το βλεπω.....

το ΦΕΜ οπως και το ΦΠΑ ειναι στοιχειο της ΑΠΥ....

 

Τετοια υποχρεωση δεν υπαρχει.

  

ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜ στη δου.......ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟς Ηταν ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟς .....μου βρηκε που δεν τοχα απρατηρησει οτι κατι ιατρικες αντι να λενε πχ Α.Β λεγανε Α.Β Ε.Τ.Ε επομενως ηταν νοσοκομειακα και εγινε ΔΙΟΡΘΩΣΗ

 

Μη μου λες για ελεγχους διοτι δεν ξερουν την τυφλα τους.

Εμενα μου ζηταγαν αντιγραφο του διπλοτυπου απο παρακρατηση ΟΤΑ, ενω ειχα προτυπη βεβαιωση με υπογραφη Δημηρχου.

Ευτυχως ειχα καποιο γνωστο και βρηκα το διπλοτυπο (μετα τον Καλλικρατη, σε υπογειο με 4 ωρες ψαξιμο) που αφορουσε το 2μηνο (καθε διμηνο αποδιδουν οι ΟΤΑ) της ΑΠΥ μου.

Συνολικο ποσο πληρωμης του διπλοτυπου καπου 100.000Ε!!!!!!!! Φυσικα ειχε ολες τις υποχρεωεις του ΟΤΑ μεσα, αλλα ηταν τοσο ζωα που το δεχτηκαν με θερμες ευχαριστιες!!!

 

 

υγ και το ΦΠΑ του Δ τριμηνου το 2013 θα το πληρωσεις ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ του 2014 μηπως και αυτο το περνας στο 2014?

 

Μη μου γραφεις βλακειες τωρα. Διοτι ειναι βλακεια αυτο που ρωτας.

 

ΥΓ. Κανε οτι νομιζεις. Εγω ειπα τη γνωμη μου και δεν θες να καταλαβεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν θες, διαβασε και αυτο

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_arch_mech.html

 

Ερωτηση 6. Καλα θα κανεις να την διαβασεις και στους λογιστες που ρωτησες και στο υπαλληλο της ΓΓΠΣ που μιλησες.

Προφανως η δημοσια αρχη θα ελεγξει οτι πληρωσες το ΦΕΜ, αρα δεν υπαρχει θεμα εκπροθεσμου. Δε γινεται δηλαδη να το πληρωσεις μετα τον ελεγχο, αφου στον ελεγχο θα σου ζητηθει.

 

Αρα Μ@Λ@ΚΙΕΣ σου ειπαν για προσαυξησεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σοβαρο αυτο που λες?

Θα ξανατιμολογησω υπηρεσια που εχω ηδη πληρωθει και τιμολογησει? 

 

 

Τετοια υποχρεωση δεν υπαρχει.

  

 

Μη μου λες για ελεγχους διοτι δεν ξερουν την τυφλα τους.

Εμενα μου ζηταγαν αντιγραφο του διπλοτυπου απο παρακρατηση ΟΤΑ, ενω ειχα προτυπη βεβαιωση με υπογραφη Δημηρχου.

Ευτυχως ειχα καποιο γνωστο και βρηκα το διπλοτυπο (μετα τον Καλλικρατη, σε υπογειο με 4 ωρες ψαξιμο) που αφορουσε το 2μηνο (καθε διμηνο αποδιδουν οι ΟΤΑ) της ΑΠΥ μου.

Συνολικο ποσο πληρωμης του διπλοτυπου καπου 100.000Ε!!!!!!!! Φυσικα ειχε ολες τις υποχρεωεις του ΟΤΑ μεσα, αλλα ηταν τοσο ζωα που το δεχτηκαν με θερμες ευχαριστιες!!!

 

 

 

 

 

Μη μου γραφεις βλακειες τωρα. Διοτι ειναι βλακεια αυτο που ρωτας.

 

ΥΓ. Κανε οτι νομιζεις. Εγω ειπα τη γνωμη μου και δεν θες να καταλαβεις.

 

 

 

TERRY σε ολο το θεμα εισαι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΠΟΛΥΤΟς ..αλλαξε λογιστη ..μπας και εισαι ο ΠΑΠΑΣ?.....

ουτε βλακειες σου ειπα οτι λες ουτε τιποτα....

συζητηση κανουμε και διαφωνουμε αν εσυ δεν εχεις συνηθισει να διαφωνει καποιος μαζι σου ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

 

 

 

1. τοπογραφικο ξανακοβεις αμοιβη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ......ΣΤΗΝΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ στην εθνικη....ακομα και οι πολεοδομιες αφου ειναι αδεια απο αθηνα που ξερω δεχονταν το ΙΔΙΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΝΟ οταν  ειχε ξαναχρησιμοποιηθει προσφατα σε αλλη αδεια μεσα σε 1-2 χρονια

 

και μην μου πεις οτι παλια για τοπογραφικο εκτος αδειας εκοβες αμοιβη λες και ηταν τοπογραφικο για αδεια

 

2. δεν ξερω αν ειναι υποχρεωση στα σιγουρα αλλα απο οσους γνστους μου μηχανικους εχω ΟΛΟΙ το γραφουν

 

3.τελικα οι ΟΤΑ δεν ειναι ΔΗΜΟΣΙΟ?  καλα θα μας κουζουλανεις  στα σιγουρα εσυ...απο τη μια λες οτι δεν εχεις σχεσεις με ΔΗΜΟΣΙΟ απο την αλλη αναφερεις ΟΤΑ........

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση που εκανες με bold ηταν βλακεια και στο ξαναλεω.

Προσωπικα δεν εχω προβλημα να μου πεις οτι "λες βλακειες" διοτι μπορει να εχεις και δικο.

Ως προς το απολυτος, διαβασε τις ε/α της ΓΓΠΣ, στο εχω γραψει εδω και 10 ποστς.

 

 

1. τοπογραφικο ξανακοβεις αμοιβη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ......ΣΤΗΝΝ ΑΔΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ στην εθνικη....ακομα και οι πολεοδομιες αφου ειναι αδεια απο αθηνα που ξερω δεχονταν το ΙΔΙΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΝΟ οταν ειχε ξαναχρησιμοποιηθει προσφατα σε αλλη αδεια μεσα σε 1-2 χρονια

 

 

Σου ειπα εγω οτι δεν εκανα καταθεση της αμοιβης στη ΕΤΕ??

Σε Τοπογραφικα παντα κανω.

 

2. δεν ξερω αν ειναι υποχρεωση στα σιγουρα αλλα απο οσους γνστους μου μηχανικους εχω ΟΛΟΙ το γραφουν

 

 

Για ποιο λογο πληρωνεις λογιστη τοτε?

Ας πληρωνεις τους γνωστους.

 

3.τελικα οι ΟΤΑ δεν ειναι ΔΗΜΟΣΙΟ? καλα θα μας κουζουλανεις στα σιγουρα εσυ...απο τη μια λες οτι δεν εχεις σχεσεις με ΔΗΜΟΣΙΟ απο την αλλη αναφερεις ΟΤΑ........

 

 

Οι ΟΤΑ δημοσιο ειναι, αλλα εκανα δουλεια, τιμολογησα και πληρωθηκα.

Και μιλαμε για δουλεια 1000Ε.

Δεν ειχα ανεξοφλητα.

Για τα ανεξοφλητα με ρωτησες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακιους δεν εχω συναλλαγες με το δημοσιο.

Τα ανεξοφλητα τα περναω στο μηνα που τιμολογηθηκαν.

 

 

 

το πως μπορει να μην εχεις προβλημα να σου μιλανε εσενα δεν σημαινει οτι ετσι μπορεις να μιλας και εσυ σε αλλους....βασικος κανονας ευπρεπειας και ως μελος της ΟΔ θαπρεπε να το ξερεις

 

 

1. για το δημοσιο ειπες οτι δεν εχεις συναλλαγες γενικα

 

2. το να γραφω κατι παραπαω στην ΑΠΥ βοηθαει και εμενα και τον λογιστη μου που το γραφει το ΦΕΜ και στα βιβλια μου

 

3. αφου εκανες καταθεση στην ΕΘΝΙΚΗ ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο το ποσο με αυτο πουχες κοψει πριν χρονια? γιατι οι αμοιβες των τοπογραφικων βαση αδειας κατα 95% ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που περνει καποιος ως τοπογραφικο ετκος αδειας....στην αθηνα δε εχω δει κανενα να ζητα τοσα χρονια οτι βγαζει το συστημα αντιστοιχα με ΑΔΕΙΑ...........

 

 

τεσπα  ο ακθενας εχει την αποψη του.......εγω αυτο που κανω το βλεπω και πιο πολυ τυπικο απο αυτο που ζητανε γιατι αν παρουμε τις  ερωτοαπαντησεις της γσις  για ΠΕΑ-3843-4014-4178  δεν πρεπει να κοβουμε ΦΕΜ........πουθενα δεν μας σφραγιζουν σχεδια κτλ....

γενικα με τα οικονομικα ειμαι υπερ της αποψης  '' στο αδυναμο το οζο κατασταλασσουνε ολες οι αλογομυγες''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.