Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Στο Κτηματολογιο πλεον, ΣΙΓΟΥΡΑ πηγαινουν.

(ισως και στο υποθηκοφυλακειο)

 

Αλλα σιγουρα ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙ τα Τοπογραφικα, απλα συνοδευουν τον τιτλο.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ΤΕΕ δεν συνεννοείται με τις τράπεζες να κάνουμε ηλεκτρονικά και την κατάθεση της αμοιβής του μηχανικού.

 

Όλα τα υπόλοιπα έχουν γίνει. Μόνο αυτό έχει μείνει και καθόμαστε στις ουρές. Απλή κατάθεση δεν είμαι σίγουρος αν την δέχονται πολεοδομίες και για 4178 και καλό είναι να μην ρισκάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τον απλό λόγο ότι δεν υποχρεούμαστε από καμία ισχύουσα νομοθεσία να καταβάλουμε καμία αμοιβή σε καμία ΕΤΕ και με κανένα διπλότυπο. Το μόνο που έχουμε ως υποχρέωση είναι να πληρωνόμαστε μέσω του τραπεζικού συστήματος εφόσον η αμοιβή είναι άνω των 500€.

 

Το ερώτημα είναι γιατί εφόσον δεν υπάρχει αυτή η υποχρέωση πλέον τα ζητάνε πολεοδομίες και ηλεκτρονικές πλατφόρμες (αυθαίρετα και ΠΕΑ);

 

Τα έχω γράψει κι αλλού αυτά σήμερα, αλλά το νταβ....κι του ΤΕΕ με έχει κουράσει απίστευτα. Δεν θέλω να μπαίνω σε αυτό το ηλίθιο σύστημα αμοιβών για να πάρω έναν άχρηστο κωδικό για να κάνω μια κατάθεση στην ΕΤΕ που δεν προβλέπεται πουθενά απλά και μόνο επειδή το ΤΕΕ ελπίζει μήπως εισπράξει και καμιά εισφορά κατά λάθος.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

. Δεν θέλω να μπαίνω σε αυτό το ηλίθιο σύστημα αμοιβών για να πάρω έναν άχρηστο κωδικό για να κάνω μια κατάθεση στην ΕΤΕ που δεν προβλέπεται πουθενά απλά και μόνο επειδή το ΤΕΕ ελπίζει μήπως εισπράξει και καμιά εισφορά κατά λάθος.

+1 Συνάδελφε. Σωστός!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε ως υποχρέωση είναι να πληρωνόμαστε μέσω του τραπεζικού συστήματος εφόσον η αμοιβή είναι άνω των 500€.

To όριο για τις αμοιβές είναι 1500! Τα 500 είναι για τα έξοδα ώστε να έχουμε το δικαίωμα να τα περάσουμε στα βιβλία ως δαπάνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά:

Η παραπάνω ΠΟΛ 1025/20-1-14 μας υποχρεώνει για προκαταβολή φόρου 10% για "οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα" (πλην τοπογραφικών).

Συνδυαστικά με το ότι αν η υποχρέωση για προκαταβολή και παρακράτηση ισχύει (π.χ. εργασίες προς εταιρία), τότε πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ 4 ή 10 %

(Δεν ξέρω με ποια ΠΟΛ προκύπτει αυτό)  

Άρα ξεχνάμε σε κάθε περίπτωση την παρακράτηση 20% όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών προς οποιονδήποτε;

 

Link to comment
Share on other sites

To όριο για τις αμοιβές είναι 1500! Τα 500 είναι για τα έξοδα ώστε να έχουμε το δικαίωμα να τα περάσουμε στα βιβλία ως δαπάνες.

 

 

Κανεις λαθος.

500Ε ειναι για ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

 3.000 η χονδρική , 1.500 για τη λιανική , κατά τον ΚΦΑΣ,  

500 στη χονδρική κατά το εισόδημα , διαφορετικά δεν αναγνωρίζεται η φορολογική έκπωση της δαπάνης για τον λήπτη της.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.