Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

 3.000 η χονδρική , 1.500 για τη λιανική , κατά τον ΚΦΑΣ,  

500 στη χονδρική κατά το εισόδημα , διαφορετικά δεν αναγνωρίζεται η φορολογική έκπωση της δαπάνης για τον λήπτη της.

 

 

Μας μπερδεψας Σωτηρη.

Αν θες, πες τα πιο αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

To όριο για τις αμοιβές είναι 1500! Τα 500 είναι για τα έξοδα ώστε να έχουμε το δικαίωμα να τα περάσουμε στα βιβλία ως δαπάνες.

Αν όμως θέλει ο πελάτης να περάσει την αμοιβή μας στα έξοδα, αυτή πρέπει να γίνει μέσω τραπέζης.

 

 

Όσον αφορά το θέμα της υποχρεωτικής κατάθεσης στην ΕΤΕ, είμαι της άποψης πως αυτή έχει καταργηθεί με τον Ν3119/11...

Θα τα ξαναπώ μία ακόμα φορά, μήπως και επιτέλους σταματήσουν να τα ζητάνε οι πολεοδομίες.

 

Στην παράγραφο 13 καταργεί τις διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου  2 του β.δ. της 30/31.5.1956 που έλεγαν:

 

1. Οι αναθέτοντες (δηλαδή οι πελάτες) εις τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου μελέτας, οι αναφερόμενοι εις το άρθρο 2 του Ν.Δ/τος της 15/17.10.1927 "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών των εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", ως τούτο ετροποποιήθη δια του άρθρου 1 του Α.Ν. της 19/23.11.35 "περί τροποποιήσεως και ερμηνείας του από 30.4.1926 Ν.Δ/τος "περί εκδικάσεως των εξ αμοιβών εργασιών Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων κλπ. διαφορών μεταξύ τούτων και πελατών", υποχρεούνται όπως καταθέτωσι κατά το εφεξής οριζόμενα εις το Τ.Ε.Ε. ή τον υπό τούτου εξουσιοδοτούμενον (δηλ. την Εθνική Τράπεζα) το σύνολον της οφειλομένης παρ' αυτών προς τους εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου αναφερομένους αμοιβής μελέτης, ως αύτη κατά τα άνω καθωρίσθη υπό αρμοδίας Κρατικής Υπηρεσίας ή του Τ.Ε.Ε., στερούμενοι του δικαιώματος όπως καταβάλλωσι την αμοιβήν απ' ευθείας εις τους δικαιούχους. 

2. Οι εν τη παρ. 1 του προηγούμενου άρθρου αναφερόμενοι και ανεξαρτήτως ποσού αμοιβής δικαιούνται απολήψεις τμηματικής πληρωμής ίσης προς το ποσόν του αναλογούντος φόρου επιτηδεύματος εις την ανατεθείσαν μελέτην υπολογιζομένης βάσει του οριστικού πίνακος αμοιβής. Η τμηματική αύτη πληρωμή καταβάλλεται υπό του οφειλέτου εις το Τ.Ε.Ε. "

3.  Ο οφειλέτης υποχρεούται να καταβάλλη εις το Τ.Ε.Ε. το υπόλοιπον της αμοιβής μετά την αφαίρεσιν του εν τω  προηγουμένω εδαφίω φόρου επιτηδεύματος και των τυχόν κατά την διάρκειαν της εργασίας κατατιθεμένων εις το Τ.Ε.Ε. προκαταβολών επί της αμοιβής. 

Η καταβολή γίνεται εντός 15 ημερών από της περαιώσεως ή της παραδόσεως (για αυτό και υπήρχε το 15ήμερο) εις αυτόν της συντελεσθείσης μελέτης εφ' όσον δεν χρήζει περαιτέρω εγκρίσεως παρά δημοσίας αρχής, ή χρήζει μεν τοιαύτης εγκρίσεως, δεν ητήσσατο όμως ο οφειλέτης ταύτην εντός της ως άνω προθεσμίας των 15 ημερών. Αιτηθείσης της εγκρίσεως της μελέτης εντός της ως άνω προθεσμίας παρά του υποχρέου εις την καταβολήν της αμοιβής ιδιώτου ή Νομικού Προσώπου Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου η αμοιβή καταβάλλεται εις το Τ.Ε.Ε. μετά την έγκρισιν της μελέτης και προ της εκδόσεως της απαιτουμένης αδείας προς εκτέλεσιν των περί ών η μελέτη εργασιών, εις άς δε περιπτώσεις δεν απαιτείται η χορήγησις τοιαύτης αδείας μετά την έγκρισιν της μελέτης υπό της αρμοδίας Αρχής και προ της παραδόσεως αυτής εις τον υπόχρεον προς καταβολήν της αμοιβής" (αντικ. της παρ. 3 του άρθρου 2 από το άρθρο 1 του Β.Δ. 188/66, ΦΕΚ Α' 45). "

 

Δηλαδή καταργεί τις διατάξεις που υποχρεώνουν τον πελάτη να καταθέσει την αμοιβή στο ΤΕΕ ή την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος αντί να δώσει την αμοιβή κατευθείαν στον δικαιούχο.

 Δηλαδή πλέον ο πελάτης μπορεί να δώσει κατευθείαν την αμοιβή στον μηχανικό.

 

Με τους περιορισμούς των 500€ ή 1500€ βέβαια..

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως θέλει ο πελάτης να περάσει την αμοιβή μας στα έξοδα, αυτή πρέπει να γίνει μέσω τραπέζης.

 

Για να θέλει να την περάσει στα έξοδα σημαίνει ότι ο πελάτης είναι επιτηδευματίας οπότε προφανώς ισχύει το 500 όπως και για τα δικά μας έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Για να θέλει να την περάσει στα έξοδα σημαίνει ότι ο πελάτης είναι επιτηδευματίας οπότε προφανώς ισχύει το 500 όπως και για τα δικά μας έξοδα.

  Oxι μεσω τραπέζης, , αλλά με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής (αυτό ακριβώς γράφει στο νόμο ) πχ με επιταγή .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όποια πολεοδομία έχω πάει κάνω και το σχετικό τσακωμό μπας και... αλλά η απάντηση που παίρνω είναι:

 

"Δεν έχει καταργηθεί ποιος τα λέει αυτά εμείς δεν ξέρουμε τίποτα"

ή

"Αν δεν βγάλουν εγκύκλιο εγώ δεν αλλάζω τίποτα, θα ζητάω διπλότυπο ΕΤΕ"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε όποια πολεοδομία έχω πάει κάνω και το σχετικό τσακωμό μπας και... αλλά η απάντηση που παίρνω είναι:

 

"Δεν έχει καταργηθεί ποιος τα λέει αυτά εμείς δεν ξέρουμε τίποτα"

ή

"Αν δεν βγάλουν εγκύκλιο εγώ δεν αλλάζω τίποτα, θα ζητάω διπλότυπο ΕΤΕ"

 

Για να εφαρμόσουν το νόμο απαιτούν εγκύκλιο , ειδικά αν ο νόμος είναι σαφής ?

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, άκρη δε βγάζεις μ' αυτούς.

Αν δεν τους έρθει εγκύκλιος για την εφαρμογή του νόμου, δεν εφαρμόζουν νόμο...

Εκεί δεν ισχύει το <<άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται>>.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, άκρη δε βγάζεις μ' αυτούς.

Αν δεν τους έρθει εγκύκλιος για την εφαρμογή του νόμου, δεν εφαρμόζουν νόμο...

Εκεί δεν ισχύει το <<άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται>>.

  Το παθαίνουμε και εμείς . Πριν ενα περίπου χρόνο τέτοιες μαλακίες μου λέγανε στο ΓΕΜΗ , αλλά μετά ηρέμησαν και εφάρμοσαν το νόμο , χωρίς εγκύκλιο . Η εγκύκλιος αυτή βγήκε πριν κανένα δύο μήνες :smile:  (και δεν μας έκανε σοφότερους )

Link to comment
Share on other sites

Oxι μεσω τραπέζης, , αλλά με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής (αυτό ακριβώς γράφει στο νόμο ) πχ με επιταγή .

Δηλαδή αν γίνει κατάθεση στον λογαριασμό μου από τον πελάτη, δεν μετράει;

Οι ιδιώτες θα πρέπει να δίνουν τραπεζική επιταγή; Και αλλά έξοδα;

 

καλα το έχουμε σκίσει το θέμα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.