Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σιδεριές ασφαλείας στις μπαλκονόπορτες.


vaika

Recommended Posts

Ελπίζω να έβαλα το θέμα μου στο σωστό τόπικ. :)

Ζούμε σε μεζονέτα και ενδιαφερόμαστε να βάλουμε σιδεριές ασφαλείας σε όλα τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες.

Εχω ακούσει τόσες γνώμες που έχω καταμπερδευτεί και δεν ξέρω τι ισχύει.

Εχω δει και κάποιες σε σπίτια γνωστών και εντόπισα αρκετές διαφορές στην τοποθέτηση.

Θα ήθελα την βοήθεια έμπειρων ατόμων, για το τι ισχύει πράγματι.

-Πρώτα απ'όλα μου είπαν πως οι μασίφ σιδερένιες(ατσάλι) είναι οι πιο γερές.Ισχύει??

-Επίσης είδα κάποιες που έχουν έναν κάθετο άξονα από ατσάλι, όπου μπαίνει μέσα η σιδεριά και κλειδώνει, ο οποίος άξονας δεν ακουμπά επάνω στον τοίχο, αλλά έχει κενό.Μου είπαν ότι χρειάζεται για να μπορεί να περιστρέφεται.Στην ερώτηση μου αν είναι επικίνδυνο ένας κλέφτης να βάλει κάποιο σίδερο ανάμεσα στο κενό και να το λυγίσει ή ξηλώσει, μου είπαν πως δεν γίνεται γιατί μπαίνουν εσωτερικές βίδες από ατσάλι μέσα στον τοίχο(πάνω και κάτω στο πάτωμα) που έχουν βάθος και δεν λυγίζουν.Και επειδή δεν φαίνονται, είναι εσωτερικά στον δοκό δεν μπορούν και να ξεβιδωθούν.-Ισχύει???

-Είδα και σιδεριές που είναι ακριβώς κολλημένες πάνω στον τοίχο παντού και επιτρέπεται η περιστροφή τους χάρη σε δύο εξωτερικούς μεντεσέδες(αν το λέω σωστά).Είναι γεροί???

Ειλικρινά θα ήταν πολύτιμες οι απαντήσεις/συμβουλές σας για να αποφασίσουμε επιτέλους τι τύπο να βάλουμε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά να έχετε με υγεία!

Οι σιδεριές ασφαλείας ως αποτρεπτικό μέσον κατά των διαρρηκτών,εμπίπτουν προφανώς σε διάφορες

κατηγορίες ανάλογα την ποιότητα και την καινοτομία κατασκευής τους.

Η κάθε εταιρεία έχει εξελίξει και τα δικά της συστήματα θεωρώντας αυτά πιό ασφαλή εκ των ανταγωνιστικών τους.

Κάτι ανάλογο σαν τις κλειδαριές ασφαλείας π.χ.,όπου η κάθε εταιρεία προβάλλει ως πιό ασφαλή τα δικά της προϊόντα.

Για τις παραπάνω διαπιστώσεις αλλά και για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως είναι ο βαθμός ασφαλείας συγκεκριμένων

τύπων κάγκελων ασφαλείας,δύσκολα θα πάρει το ρίσκο κάποιος να εκφράσει με σιγουριά την άποψή του.

Πιστεύω ότι μόνος σας θα πρέπει να διαπιστώσετε το κατά πόσον είναι ασφαλέστερο ένα προϊόν από ένα άλλο,

κυρίως μέσα από την επίδειξη που θα πρέπει να σας κάνουν στις εταιρείες που θα απευθυνθείτε.

Πάντως σε κάθε περίπτωση να γνωρίζετε ότι τίποτα δεν είναι απαραβίαστο και αδιάρρηκτο.

Μία ανάγνωση σε αυτό θα σας πείσει...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντα....Αυτά είναι για του μικρούς κλέφτες,(ναρκομανείς και έτσι)

 

Εμένα δεν με γεμίζει το μάτι όταν ένα σύστημα είναι περίπλοκο με περιστροφές και κλειδαριές...

 

Είναι και το αντικείμενο της απασχόλησης μου (κουφώματα) αλλά εμένα δεν με γεμίζουν το μάτι αυτά...

 

Οι εταιρίες λένε το καλύτερο για το προϊόν τους,λογικό.....

Όπως λέει και ο postman τίποτα δεν είναι απαραβίαστο και αδιάρρηκτο....

 

Καλή επιλογή στην απόφαση που θα πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνωμη μου, οι σιδεριές ασφαλείας εχουν απλά την εννοια της αποτροπής. ΑΝ θέλει οπωσδήποτε ενας διαρρηκτης να μπει μέσα, θα μπει. Ωστόσο, πολύ πιθανό βλεποντας ενα σπίτι με σιδεριές, πολύ απλά να πάει να προτιμήσει ένα που να μην εχει σιδεριές. Ω΅εκ τούτου, δεν θα ασχολιόουν ιδιαίτερα με τον τύπο - εκτός αν μιλάμε για μια πολύ απομονωμέη οικία όπου ο διαρρήκτης θα εχει όλη την ΄ανεση να βάλει μέχι και κομπρεσέρ! Αλλά εκεί πάλι δεν σώζεσαι.

 

Ρεζουμέ, απλές σιδεριές και συνδυασμό με συναγερμό που να φαίνεται πως υπάρχει, θα καταστησει το σπιτι σου μη ελκυστική επιλογή για διαρρηξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς...Είναι μόνο στο μάτι που μπαίνει στην διαδικασία να σκεφτεί να μπει ή να μη μπει.....χαχαχαχαχ....

 

Οπότε κάτι φθηνό να μπει ως κάγκελο και να μπει ένα καλό σύστημα παρακολούθησης.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας....όσο για συναγερμό σίγουρα θα μπει.

Εννοείται πως δεν πίστευα ότι θα μπει η σιδεριά και το σπίτι θα είναι φρόυριο....απλά ποια είναι πιο γερή, με την έννοια να θέλει πιο πολύ ώρα να την παραβιάσει, έτσι ώστε να τον αποτρέψει λιγάκι να ασχοληθεί....και να πάει παρακάτω!!!! :)

Και όχι, δεν είναι απομονωμένο το σπίτι(ευτυχώς είναι συγκρότημα κατοικιών)

Link to comment
Share on other sites

τη σιδερια δε θα παει να την ξηλωσει κανεις , κανει φασαρια - μονο την κλειδαρια της θα παει να διαρρηξει, συνεπως αυτη πρεπει να μην ειναι προσβασιμη οταν οι εσωτερικες πορτες ειναι κλειστες (αρα η σιδερια θα πρεπει να μπει πολυ κοντα στο κουφωμα. 

 

οπως ειπαν και οι συναδελφοι, ο κλεφτης παει για ενα μεροκαμματο. αν θελει μισ ωρα να ανοιξει μια πορτα θα μπει μεσα. στο 3ωρο του πρεπει να μπει σε 4-5 σπιτια για να κανει δουλεια, αρα γρηγορη εισοδος , γρηγορο μαζεμα και βουρ για το επομενο. ετσι λοιπον κατα προτιμηση , ανοιχτες πορτες, σπιτια χωρια σιδεριες , χωρις συναγερμο , κλειδαριες τυπου χρηματοκιβωτιου (που ανοιγουν σε δευτερολεπτα) . οταν αυατ δεν συντρεχουν πας παρα διπλα εκτος να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο. 

αλλωστε λογω κρισης πλεον αξια εχουν χρυσαφικα, μετρητα , κινητα , λαπτοπ κλπ μικρα και ακριβα μπλιμπλικια. η λογικη , μπαινω στο σπιτι και το φορτωνω στο φορτηγο δεν ειναι τοσο συνηθης πλεον , μια πληρης οικοσκευη αν σκοτωθει μπορει να μην βγαλει ουτε 2000 πιθανοτατα λιγοτερα. για να το μαζεψεις το σπιτι θελεις 3-4 νοματεους για μια ωριτσα - αντ αυτου δυο "επαγγελματιες" σε μια ωρα θα μπουν σε 2 ισως 3 διαμερισματα, θα παρουν μια τσαντα που θα βρουν μεσα στο σπιτι θα τη γεμισουν με κοσμηματα ρολογιας κινητα λαπτοπ ταμπλετ κλπ και θα πανε για κανα 1000αρικακι γρηγορα γρηγορα (και παραπανω ισως) χωρια να εχουν ενα φορτηγο εκτεθημενο.

αν πλαι θελουν αν μπουν μεσα ντε και καλα , θασ σου ανοιξουν την πορτα απο την κλειδαρια , αν ειναι τοσο καλη θα σου πρεσσαρουν την πορτα (που κανενας κερατας δεν καθετε να την βαλει σωστα στον τοιχο και θελουν μια δυο ωρες να φυγουν) , θα σου κοψουν το τηλεφωνο και θα φερουν ενα jammer οποτε και καρτα gsm να εχεις στον συναγερμο , το κεντρο δε θα ειδοποιηθει και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.