Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοσίφωνας και ταχυθερμαντήρες


andis

Recommended Posts

το οποιο σουπερ ντουπερ καμικαζι δοχειο παλι στους 5 και 10 βαθμους (η και χειροτερα) περιβαλλον τοποτθετημενο θα βρισκεται. δηλαδη δε θα πετας 7 kwh αλλα 3 - και ολο αυτο για να ζεστανεις νερο που καποια στιγμη θα χρησιμοποιησεις.

 

@vasilimertzani , ειδικα για 300 λιτρα δοχειο  τοτε ειναι που συμφερει ακομα περισσοτερο ο 3φασικος ταχυθερμαντηρας. γιατι αν θελεις πχ 40 βαθμους να κανεις μπανιο θα ζεστανεις στους 40 και οχι παραπανω την ποσοτητα νερου που καταναλωνεις με τις οποιες απωλειες να περιοριζονται στο χωρο του ταχυθερμαντηρα που και μικρη επιφανεια εχει και ειναι σε χωρο που ουσιαστικα θα κανει χρηση των απωλειων. δε θα ζεστανεις 300 λιτρα που ειναι μετα απο 2 μερες βροχη στους 15 βαθμους μεχρι τους 40φευγα (σιγα μην ρυθμισεις τον θερμοστατη τοσο καλα ωστε να σταματησει οταν ολο το νερο εχει 40 (χωρια που ποτε στο δοχειο δε θα εχει την ιδια θερμοκρασια) ενω την ιδια στιγμη θα χανεις εστω και μια μικρη ποσοτητα απο συναλλαγη με το περιβαλλον. 

εντωμεταξυ οταν μετα απο την χρηση του πρωτου που θα κανει μπανιο απο τους 40 κατι θα πεσεις στους 40 βγαλε (αναλογα και την χρηση - εγω με 200 λιτρα αν εχει 42το δοχειο μετα το μπανιο μου παει 37) αρα με τετοια χαμηλη ρυθμιση θα πρεπει να ξαναβαλεις αντισταση να δουλευει (και για να μην γινει αυτο να πας τον θερμοστατη στους 60 - οποτε ακομα χειροτερα για τις απωλεις απο το δοχειο).

 

να σου πω που το δεχομαι το 3πλης η την αντισταση αντι ταχυθερμαντηρα? αν μπορει να βαλεις το δοχειο μεσα σε θερμαινομενο χωρο. αλλα σπιτια εχετε δει να χωρανε σε αποθηκουλα εσωτερικα 300 λιτρα δοχειο ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγνωμη 300λιτ θδοχειο γιατι? σε μια 4μελη οικογενεια ασχημα ειναι τα 160?

με 300 πλενεις και ταμαξι με ζεστο

Link to comment
Share on other sites

160λτ δεν φτανουν για 4 μελη οικογενεια.Ή μαλλον τωρα πια δεν φτανουν για μια 4 μελη οικογενεια.Για ν 160λτ μποιλερ (οχι νερο) ,μιας και στους 60 βαθμους να ειναι δεν μπορουμε να εκμεταλευτουμε και τα 160...

Pankrok .εχεις δικιο  καταναλωνεις τοση ενεργεια οση ακριβως θες.

ΤΟ κακο ειναι οτι δεν μπορουν ολα τα σπιτια να εχεουν τριφασικο ρευμα.. και ειναι μεγαλο μειον αυτο..

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 160 στους 70+ βαθμους (καλοκαιρι δηλαδη) μαλλον φτανει (με την εννοια οτι ο μεικτης στο μπανιο ρυθμιζεται στους 38 και δε θελουμε παραπανω) 

αλλα χειμωνα με 50 αποκλειεται , εκτος αν μιλαμε για πολυ μικρα παιδια που δεν τα αφηνεις να παιζουν στο μπανιο με τα παπακια

Link to comment
Share on other sites

τεσπα επειδη εχω δει οικογενειες να βολευονται με 80αρι!!!! οκ παω πασο και 500λιτ λιγα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πει την άποψη μου πολλές φορές σχετικά με τα μποίλερ....

Θεωρω ότι είναι η απόλυτη καταστροφή ιδίως με τον ανύπαρκτο αυτοματισμό που φτιάχνονται.....

 

Σχετικά τώρα μα τα ταχυθέρμ  φίλε pankrok δεν μου κάθονται καλά και θα σου πω το γιατί...

Ο βασικός λόγος είναι ότι έχουν μεγάλη πτώση πίεσης....Και εσύ που έχεις πρόβλημα με την πίεση καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Δεύτερον στο άνοιγμα δεύτερης βρύσης πέρα από το κρέμασμα που κάνουν.... απολαμβάνει και σκοτσέζικο ντους κανείς μέχρι να το φέρει στα ίσια του.

 

Αλλά πέρα απο την πτώση πίεσης όταν δεν  έχουμε αποθήκευση είναι και χειμώνας ζορίζουν αρκετά τα πράγματα....

Πόσο είναι η θερμοκρασία του κρύου νερού  τον Γενάρη;

10-12 βαθμούς κελσίου;

Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπός χρειάζεται μία παροχή για ένα πλούσιο μπάνιο κόντα στα 600 λίτρα  την ώρα 

(εκεί περίπου είναι  την έχω μετρήσει πολλές φορές) στούς 40 βαθμούς (για να φτάσει στην βρύση του 38

) άρα χρειάζεται ένα ταχυθέρμ κάπου στις 18000 θερμίδες ή 21 KW....

Χλομό να βάλει κανείς 21 kW ταχυθερμ....

Στην καλύτερη των περιπτώσεων βάζουν 18 άρι.(Μου έχει τύχη να βάλω και δύο 18αρια παράλληλα αλλά αυτό μία φορά)

Εκεί πλέον αρχίζουν οι συμβιβασμοί....

Μικρή παροχή λόγο μειωμένης ισχύς, χωρίς δυνατότητα μίξης λόγο έλλειψης υψηλής θερμοκρασίας και αποθήκευσης.

Αμα και η κυρά ζητήσει και καμιά 300-400 λίτρα (παροχή) για κανα πίατο ή για τα χέρια στο wc νατο το σκοτσέζικο.

Φυσικά έχεις δίκαιο που λές ότι είναι οικονομικό αφού δεν υπάρχει αποθήκευση.

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@οττο 

δυστηχως οπως τα λες ειναι.τωρα και οι 200ρηδες κρινονται μικροι.Καποτε θυμαμαι καναμε μπανιο με ταχυθερμοσιφωνα μικρο (3,5κW αν θυμαμαι καλα) ,τωρα που???

 

@aithilenio

Αν ''αναψει'' ο 21kw  για 3 ατομα 30 λεπτα ,εχει καταναλωσει 10kwh και 300λτ νερο .το 200αρι πανω απο 1ωρα δεν θα αναψει για να ζεστανει τοσο νερο..αλλα και διπλασια ωρα να κανει παλι 8kwh θα καψει και θα μεινει και ζεστο νερο.

αρα δεν ειναι και τοσο οικονομικος

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δε μπορω να καταλαβω γιατι ο τριπλης ειναι αξιωματικα λαθος

αντε να πω επειδη ειναι σε δωμα και σε εξ συνθηκες οκ αλλα δεν ειναι και ολοι εξω....

Link to comment
Share on other sites

@aithilenio

Αν ''αναψει'' ο 21kw  για 3 ατομα 30 λεπτα ,εχει καταναλωσει 10kwh και 300λτ νερο .το 200αρι πανω απο 1ωρα δεν θα αναψει για να ζεστανει τοσο νερο..αλλα και διπλασια ωρα να κανει παλι 8kwh θα καψει και θα μεινει και ζεστο νερο.

αρα δεν ειναι και τοσο οικονομικος

 

Βασίλη φίλε μου κάνεις λάθος...

Ο θεμελιώδης νόμος της θερμοδομετρίας που μας λέει ότι

Q = m c ∆Τ

 

Το Q παριστάνει το ποσό θερµότητας που µεταφέρεται προς ή από ένα σώµα, m είναι η µάζα του 

σώµατος, και ∆Τ η αντίστοιχη µεταβολή θερµοκρασίας σε βαθµούς Κελσίου. Το c είναι µία 
σταθερά που εξαρτάται από το υλικό του σώµατος και ονοµάζεται ειδική θερµότητα του υλικού όπου στο νερό είναι 1.
 
Συμπέρασμα....
Ειτε το ταχυθέρμ είτε ο θερμοσίφωνας είτε τα πάντα θα χρειαστούν την ίδια ενέργεια για να προσδώσουν την ιδια θερμότητα σε ίδια μάζα νερού με ίδια διαφορά θερμοκρασίας....
Το θέμα με τον θερμοσίφωνα είναι ότι πολλές φορές ζεσταίνεις νερό παραπάνω απο αυτό που χρειάζεσαι και χάνεις από τις απώλειες. 
Φυσικά έχει άλλα προτερήματα όπως είπα παραπάνω.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με καλυψες

 

ωστοσο στο θεμα παροχης /πτωσης πιεσης κλπ που αναφερεις εχω παραδειγμα εργασιας τον απο κατω μου που ειχε siemens 21 kw ρυθμισμενο στους 42 βαθμους και πραγματικα δεν καταλαβαινες οτι υπηρχε τετοια συσκευη κατα την χρηση (με την καλη εννοια - ειχες οσο ζεστο νερο ηθελες , οποτε ηθελες) χωρις προβληματα. 

ουτε προβληματα στην πιεση ουτε αυξομειωσεις θερμοκρασιων.

270 ειχε σκασει , αλλα αν το καλοσκεφτεις στο τριπλης θελεις σιγουρα 150 παραπανω απο τον διπλης , συν τα εξτρα υδραυλικα μεχρι ταρατσα η διαφορα δεν εινια ουτε 50αρικο.

 

παντως οπως ξαναγραψα ιδανικα, θες μια μικρη αποθηκευμενη ποσοτητα 40-60 λιτρα εντος της οικιας , θερμαινομενη απο την κεντρικη θερμανση και μετα τροφοδοσια σοτν ταχυθερμαντηρα ειτε ηλεκτρικο ειτε αεριου. αποφευγεις τις ακυρες εκκινησεις γιατι ο μεικτης ειναι στη μεση και ηθελες να ξεπλυνεις ενα πιατο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.