Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Δεν μπορει 854.....

Ο συναδερφο σου μου ειπε οτι εκει που τελειωνουν την αριθμηση τα θεωρημενα να συνεχισω την αριθμηση και στα καινουργια αθεωρητα. Δηλαδη τελειωσαν τα θεωρημενα στα 150..οποτε αρχιζω στο νεο αθεωρητο μπλοκακι με αριθμο 151. Δεν ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνεχίσεις να εκδίδεις από το θεωρημένο στέλεχος μέχρι να τελειώσει το απόθεμα και μετά να περάσεις σε αθεώρητο. Εγώ σας λέω να μην ακολουθήσετε αυτή την επιλογή , αλλά να πάτε απευθείας στο αθεώρητο στέλεχος . Και οι δύο επιλογές είναι νομικά ανεκτές . Ωστόσο η δεύτερη μπορεί να έχει κάποια πλεονεκτήματακια σε περιπτώσεις ελέγχων .

 

Σωτήρη αν έχεις κάποια στιγμή χρόνο και μπορείς, εξήγησε το μας σε παρακαλώ λίγο αυτό (αν προβλέπεται  ;) )

 

edit: gio sorry για την υπερκάλυψη της ερώτησης σου, δεν την είδα μες στη βιασύνη

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν μπορει 854.....

Ο συναδερφο σου μου ειπε οτι εκει που τελειωνουν την αριθμηση τα θεωρημενα να συνεχισω την αριθμηση και στα καινουργια αθεωρητα. Δηλαδη τελειωσαν τα θεωρημενα στα 150..οποτε αρχιζω στο νεο αθεωρητο μπλοκακι με αριθμο 151. Δεν ειναι ετσι?

 

 

Λοιπον να το τελειώσουμε οριστικά αυτό . Μπορεί να ξεκινήσει την αρίθμηση στο αθεώρητο στέλεχος από το 1 , από 14 , απο το 363 , από το 854 (που έγραψα ήδη ) , από το 2.512.439 κοκ . Μπορεί και να εκδίδει στοιχεία χωρίς αρίθμιση . Η αρίθμιση στο φορολογικό στοιχείο δεν βρίσκεται στα υποχρεωτικά δεδομένα που περιλαμβάνει αυτό με βάση τον ισχύοντα σήμερα φορολογικό νόμο (ΚΦΑΣ ) Ηταν υποχρεωτική απο τον ΚΒΣ (ΠΔ 186/92), τον ΚΦΣ (ΠΔ 99/77 ) και τον προισχυοντα κώδικα του 1968 (νομίζω ΒΔ 4/68 ). ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΤΑΞΕΩΣ (ΒΟΗΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ , ΣΤΗΝ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ , ΑΛΛΑ ΣΤΙς ΠΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΡΙΘΜΙΣΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΝ ΕΧΕΙ )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε τον ίδιο αριθμό σε δύο ΑΠΥ.*... (έστω από λάθος)

 

*Αλήθεια οι αποδείξεις τις πρέπει να γράφουν επάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε τον ίδιο αριθμό σε δύο ΑΠΥ.*... (έστω από λάθος)

 

Μπορείς και από λάθος και από βούληση . Δεν αποτελεί πρόβλημα τυπικό ή ουσιαστικό και από την άποψη του ΚΦΑΣ είναι εντάξει και στη μια περίπτωση και στην άλλη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα θα το πω

 

μολις με επεισες οτι πλεον δεν παει αλλο και πρεπει να αλλαξω επειγοντως λογιστη.

(Με εβαλε να παρω νεα πλοκακια και να ξαναγραφω απο την αρχη για μια λαθος αριθμηση. ΚΑι βεβαια να ηταν μονο αυτο...)

 

 

Μηπως σκεφτεσαι να μετακομισεις προς τα κατω....??? :mrgreen: :mrgreen: :P

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις να βρεις κανέναν καλό πες μου κι εμένα γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν τα λογιστικά των μηχανικών έχουν ιδιαιτερότητες αλλά έχω γυρίσει 2-3 και δεν έχω βγάλει άκρη. Και μιλάμε για χοντρά λάθη όχι για λεπτομέρειες.

 

Σωτήρη έλα Αθήνα επειγόντως  :mrgreen:

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καινούριο μπλοκ τιμολογίων,τελείωσε το θεωρημένο  ,πρέπει να περάσω απο εφορία έστω να το δηλώσω η συνεχίζω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.