Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

ΠΟΛ 1002/2015 . Οι αποδειξεις των ελευθερίων επαγγελματων εξαιρουνται απο σήμανση.

 

 

Ευχαριστώ, αλλά και πάλι αν δεν εισαι ειδικός ποτέ δεν μπορείς να εισαι σίγουρος....

 

Διαβαζω σχετικά στην παράγραφο 11 , άρθρο 12 http://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4308/year/2014/article/12/paragraph/11

 

"Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων, ύστερα από δημοσίευση αξιολόγησης των διοικητικών βαρών για τις υποκείμενες οντότητες σε σχέση με το αναμενόμενο φορολογικό όφελος, δύναται να απαλλάσσονται ορισμένες κατηγορίες οντοτήτων από την υποχρέωση της παραγράφου 8. Οι οντότητες αυτές δύνανται να εκδίδουν τα στοιχεία λιανικής πώλησης με χειρόγραφο τρόπο ή με άλλο τεχνικό μέσο. "

 

Τεχνικό μέσο = Η/Υ + σχετικο software ( π.χ excel ) ;

 

Αυτό το άλλο τεχνικό μέσο θα προσδιορισθεί με την απόφαση του ΓΓΔΕ . Μην κάνετε υποθέσεις.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα βρε Σωτηρη, πες μας κατι ξεκαθαρα.

 

Μπορουμε να κοβουμε ΑΠΥ και ΤΠΥ αυριο το πρωι, απο μια φορμα που θα φτιαξουμε σου excel?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μπορείτε. Για τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ μπορούσατε και απο 01-01-2014 να το κάνετε αυτό , οι ΑΠΥ όμως έπρεπε να σημανθούν από φορολογικό μηχανισμό. Αυτό το δευτέρο σταμάτησε να ισχύει πλέον από 01-01-2015 (στην περίπτωση μόνο των ελευθερίων επαγγελμάτων όπως τα κατον'όμαζε το άρθρο 48 του Ν 2238/94). Συνεπώς μπορούμε απο 01-01-2015 να κάνουμε αυτό που περιγράφεις παραπάνω και για τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ και για τις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ.

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

... καλημέρα ...

και μια χαζή (?) ερώτηση: 

Στην περίπτωση αυτή πρεπεί να φέρουν και την υπογραφή μας ?

Πρωτότυπη ? ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

 Mε βάση το  ν 4308/2014 δεν χρειάζεται η υπογραφή του εκδότη στο παραστατικό. Αν θέλετε όμως να βαζετε υπογραφές μπορείτε . Η υπογραφή είναι χρήσιμη κυρίως για ποινικές υποθέσεις επι πλαστων στοιχείων , στις οποίες εχει υποκλαπεί ο λογοτυπος και τα στοιχεια της επιχείρησης από τρίτον , ο οοποίος τρίτος εχει εκδόωσει αυτά τα πλαστα στοιχεία εν αγνοία μας. Στο ποινικό δικαστήριο αν αποδειχθεί ότι η υπογραφή δεν είναι δική μας θα αθωωθούμε.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Mε βάση το  ν 4308/2014 δεν χρειάζεται η υπογραφή του εκδότη στο παραστατικό. Αν θέλετε όμως να βαζετε υπογραφές μπορείτε . Η υπογραφή είναι χρήσιμη κυρίως για ποινικές υποθέσεις επι πλαστων στοιχείων , στις οποίες εχει υποκλαπεί ο λογοτυπος και τα στοιχεια της επιχείρησης από τρίτον , ο οοποίος τρίτος εχει εκδόωσει αυτά τα πλαστα στοιχεία εν αγνοία μας. Στο ποινικό δικαστήριο αν αποδειχθεί ότι η υπογραφή δεν είναι δική μας θα αθωωθούμε.

 

Και να ο κακός έχει παραστατικό χωρίς την υπογραφή, πως θα αποδείξουμε ότι δεν το έχουμε εκδώσει εμείς;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και να ο κακός έχει παραστατικό χωρίς την υπογραφή, πως θα αποδείξουμε ότι δεν το έχουμε εκδώσει εμείς;;;;;;;

 

 

 Υπάρχουν επιχειρήσεις που εκδίδουν μηχανογραφικά πλεόν δεκάδες τιμολόγια κάθε μέρα , πολλές δε εξ αυτών τα εκδίδουν αξημέρωτα . Νομίζετε ότι είναι εφικτό να έχουν την υπογραφή του επιχειρηματία  (διαχειριστή , προέδρου , διευθύνοντος συμβούλου .....) τα παραστατικά αυτά ? Αλλες πάλι τα εκδίδουν  κανονικά στη διάρεκια της ημέρας  , οι  κατά νόμο υπεύθυνοι επιχειρηματίες όμως ούτε  τι χρώμα έχουν γνωρίζουν γιατί αυτά εκδίδονατι από τα λογιστήρια των επιχειρήσεών τους , με βάση κάποιους κανόνες , μεθόδους , πρακτικές  φυσικά, ανάλογα με την επιχείρηση.  

Η υπογραφή επί των παραστατικών ήταν για την εποχή των χειρόγραφων . Αυτή όμως παρήλθε . Ωστόσο ο νόμος , όπως εξήγησα παραπάνω , δεν απαγορεύει την υπογραφή του παραστατικού , απλά δεν έχει την υπογραφή στο υποχρεωτικό περιεχόμενο του τιμολογίου . Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το τιμολόγιο χωρίς υπογραφή να μην θεωρηθεί σε φορολογικό έλεγχο ελλιπές και επομένως δεν υπάρχουν πρόστιμα φορολογικής φύσεως  . Αν για δικούς σου λόγους (και υπάρχουν τέτοιοι αρκετοί ) ως επιχείρηση θέλεις να υπάρχουν υπογραφές επί των τιμολογίων μπορούν να υπάρχουν όσες επιθυμείς .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε. Για τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ μπορούσατε και απο 01-01-2014 να το κάνετε αυτό , οι ΑΠΥ όμως έπρεπε να σημανθούν από φορολογικό μηχανισμό. Αυτό το δευτέρο σταμάτησε να ισχύει πλέον από 01-01-2015 (στην περίπτωση μόνο των ελευθερίων επαγγελμάτων όπως τα κατον'όμαζε το άρθρο 48 του Ν 2238/94). Συνεπώς μπορούμε απο 01-01-2015 να κάνουμε αυτό που περιγράφεις παραπάνω και για τα ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ και για τις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ.

και να αποστέλλονται και ηλεκτρονικά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε επιτηδευματίες ΑΘΕΩΡΗΤΟ "ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ" (έτσι γράφει το μπλοκάκι απ' εξω, αυτο που είναι εντος των εισαγωγικών)

Σε ιδιώτες ΑΘΕΩΡΗΤΗ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)" (έτσι γράφει το μπλοκάκι απ' εξω, αυτο που είναι εντος των εισαγωγικών)

να ρωτήσω:

δεν έχω κόψει ΑΠΥ το 2015. Ως και το 2014 συνέχιζα στην θεωρημένη (το βιβλιο εσ-εξ έχω σταματήσει από παλια και το έχω σε αθεωρητο). Είχα σκοπό από το 2015 να συνεχίσω σε ΑΘΕΩΡΗΤΗ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)". Ομως

1.πήγα σε ένα συνάδελφο για μία φωτοερμηνεία και μου έκοψε θεωρημένη ΑΠΥ. Τον ρώτησα γιατί συνεχίζει και μου είπε ο λογιστής του επιμένει να τελειώσει πρώτα το θεωρημένο

ισχύει?

2. εγώ αποφάσισα να συνεχίσω σε αθεώρητο. Ρώτησα μία φίλη λογίστρια και μου είπε παρόλο που στο θεωρημένο είμαι π.χ στο 70 σε αρίθμηση 51-100, εγώ το αθεώρητο ας το ξεκινήσω από το 1 , είναι ΟΚ?

3. μου είπε το ΑΘΕΩΡΗΤΟ μπορεί να γράφει για ιδιώτες και σκέτο ΑΠΥ ¨"ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ", ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)"". Ισχύει? Εσείς τι χρησιμοποιείτε?

 

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.