Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

και εγώ αυτό νομίζω. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί οι συνάδελφοι οι περισσότεροι έψαχναν, και μερικοί δυσκολεύτηκαν κιόλας να βρούν ""ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)" αφούμάς κάνει και η σκέτη ΑΠΥ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζαν πως κάνει και η ΑΠΥ.

 

¨ΟΠως όταν είχε βγει που ψαχναν ολοι ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ,  ενω προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΤΠΥ

Link to comment
Share on other sites

O γενικός κανόνας τιμολόγησης είναι ότι ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ τιμολόγιο σε καθε περίπτωση. Με μια διευκρίνηση όμως , αν πρόκειται να τιμολογηθεί ιδιώτης και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ πρέπει να εκδοθεί μέσω ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ , τότε σήμανση με μηχανισμό θα έχει οπωσδήποτε σήμανση και το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

O γενικός κανόνας τιμολόγησης είναι ότι ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ τιμολόγιο σε καθε περίπτωση. Με μια διευκρίνηση όμως , αν πρόκειται να τιμολογηθεί ιδιώτης και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ πρέπει να εκδοθεί μέσω ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ , τότε σήμανση με μηχανισμό θα έχει οπωσδήποτε σήμανση και το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

 

SOTHRIS αυτό μπορείς να αναλύσεις κάπως καλύτερα για να το κάνω κατανοητό ? ,

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

O γενικός κανόνας τιμολόγησης είναι ότι ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ τιμολόγιο σε καθε περίπτωση. Με μια διευκρίνηση όμως , αν πρόκειται να τιμολογηθεί ιδιώτης και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ πρέπει να εκδοθεί μέσω ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ , τότε σήμανση με μηχανισμό θα έχει οπωσδήποτε σήμανση και το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

 

 

Μην πω τιποτα για τον ΕΑΦΔΣΣ....

Δεν υπαρχει ΠΟΛ του 2015 που αξαιρει του μηχανικους απο τη σημανση με ΕΑΦΔΣΣ στα παραστατικα τους?

Link to comment
Share on other sites

Μην πω τιποτα για τον ΕΑΦΔΣΣ....

Δεν υπαρχει ΠΟΛ του 2015 που αξαιρει του μηχανικους απο τη σημανση με ΕΑΦΔΣΣ στα παραστατικα τους?

 

 

Υπάρχει και εξαιρεί τις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών των ελευθερίων επαγγελμάτων , όπως τα κατονόμαζε ο ν 2238/94. Είναι η ΠΟΛ 1002/2015. Οι αποδείξεις λιανικών συναλλαγών για τις υπηρεσίες που προσφέρουν αυτοί οι επαγγελματίες εκδίδονται από αθεώρητο στέλεχος χειρόγραφα ή χωρίς σήμανση αν εκδίδονται με μηχανογραφημένο τρόπο . Εγώ, στη δημοσίευση με αα 284 απλά επεσήμανα τον γενικό κανόνα τιμολόγησης που θέτει ο νόμος για τα ΕΛΠ ( Ο Ν 4308/2014) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό νομίζω. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί οι συνάδελφοι οι περισσότεροι έψαχναν, και μερικοί δυσκολεύτηκαν κιόλας να βρούν ""ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)" αφούμάς κάνει και η σκέτη ΑΠΥ?

 

 

Δε γνωρίζαν πως κάνει και η ΑΠΥ.

 

¨ΟΠως όταν είχε βγει που ψαχναν ολοι ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ,  ενω προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΤΠΥ

 

 

Εμένα το φρέσκο μπλοκάκι που πήρα γράφει "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ", χωρίς το "λιανικής" και επιπλέον είναι και τριπλότυπο. Θα έχω πρόβλημα ή όχι;

 

 

Ισχύει το ίδιο και για το δικό μου ή θα πρέπει να πάρω σβάρνα τα βιβλιοπωλεία μέχρι να βρω κάτι σαν το δικό σας;

 

 

Συμφωνα με τα αναγραφόμενα του Σωτήρη, ναι.

Δε νομίζω να δυσκολευτείς ... όλα σχεδόν τα βιβλιοπωλεία έχουν.

τελικά το σκέτο ΑΠΥ κάνει (πρός ιδιώτες)? ή όπως λέει ο georgealeos κάπου ο Σωτήρης έχει πεί ότι δεν κάνει και πρέπει να λέει "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)"?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ (άποψή μου πάντα), εύκολο να αποφασίσεις τι θα χρησιμοποιήσεις αν διαβάσεις προσεκτικά και συνδιαστικά τον Ν.4308/14 στα άρθρα 8, 9, και 12 και την Εγκ.1003/14 στα αντίστοιχα άρθρα.

 

Ιδιαίτερα σε αυτό που ρωτάς δες από τον νόμο: άρθρο 8, παραγρ. 1, 2, 3, & άρθρο 12, παραγρ. 1, 2, 5, 6.

Δώσε προσοχή στα ρήματα που χρησιμοποιούνται π.χ. "δύναται", "μπορεί" καθώς επίσης και στα χαρακτηριστικά-ενδείξεις που πρέπει να φέρει το κάθε παραστατικό για να λάβει τον ανάλογο χαρακτηρισμό του.

ELP1003_2014.pdf

Ν. 4308 2014 partial.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος

λίγο πρόχειρα τα είδα (γιατί έχω 1002 προβλήματα)

Εγκ.1003/14

αρθρο 12

. 12.6.1 Με την παράγραφο γίνεται δεκτό ότι το παραστατικό λιανικής πώλησης μπορεί να φέρει ονομασία (τίτλο), ανάλογα με τις επικρατούσες πρακτικές («Απόδειξη», «Απόδειξη λιανικής», «Απόδειξη λιανικής πώλησης», «Απόδειξη παροχής υπηρεσιών» και «Απόδειξη λιανικών συναλλαγών»).

 

Νόμος 4308/2014

αρθρο 12

1.για κάθε πώληση αγαθών ή υπηρεσιών σε ιδιώτες μπορεί να εκδίδεται στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη λιανικής πώλησης ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών) αντί έκδοσης τιμολογίου του αρθρου8........

2. το στοιχείο λιανικής πώλησης φέρει υποχρεωτικά τίς ακόλουθες ενδείξεις

α.....

β. τον αύξοντα αριθμό για μία ή περισσότερες σειρές στοιχείων λιανικής πώλησης , ό οποίος χαρακτηρίζει το στοιχείο αυτό με μοναδικό τρόπο.

γ...

..

..

6.το στοιχείο λιανικής πώλησης μπορεί να φέρει αναλογη ονομασία , σύμφωνα με τίς επικρατούσε συναλλακτικές πρακτικές ωή τίς απαιτήσεις άλλης νομοθεσίας.

 

Α. σύμφωνα με τα παραπάνω (και ρωτώ αν σωστά λέω)  κάνει και το απλό μπλόκ ΑΠΥ (το τριπλότυπο που έλεγε ο Πάνος ότι είχε)?

Β. σε ιδιώτη θα μπορούσε και να κοπεί τιμολόγιο

Γ. με προβληματίζει το 2β << τον αύξοντα αριθμό για μία ή περισσότερες σειρές στοιχείων λιανικής πώλησης , ό οποίος χαρακτηρίζει το στοιχείο αυτό με μοναδικό τρόπο.>>. Μήπως αν π.χ το παλιό θεωρημένο ήταν αρίθμηση 51- 100 και εμείς είχαμε φθάσει ώς το 70 (και το πιό παλίο 1-50), δεν έχουμε το δικαίωμα να ξεκινήσουμε από το 1 το νέο γιατί έτσι δεν το κάνει μοναδικό? Τι κάνουμε ή να ξεκινήσουμε το νέο με ΣΕΙΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.