Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατασκευή γραναζιού


kernel0

Recommended Posts

Γεια σας.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το που θα έπρεπε να απευθυνθώ.

 

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα custom διπλό γρανάζι για μια εφαρμογή σε ποδήλατο και θα ήθελα να μου προτείνεται (αν γνωρίζετε) κάποιους που να ασχολούνται με τέτοιες εργασίες (και που βέβαια θα ασχοληθούν μαζί μου για κάτι τόσο μικρό).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθείς σε ένα οποιοδήποτε μηχανουργείο στην περιοχή σου,βέβαια θα πρέπει να πέσεις σε κάποιον μερακλή που θα έχει όρεξη να ασχοληθεί με ένα μόνο γρανάζι.Πρώτα να εξαντλήσεις όμως το ενδεχόμενο το γρανάζι που θέλεις,να υπάρχει ήδη στο εμπόριο ώστε να μην μπεις καν στον κόπο να ασχοληθείς με ψάξιμο μηχανουργείου

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πουθενά (γι' αυτό είναι custom).

Κι επειδή δεν θέλω για ένα γρανάζι να επικοινωνώ με μηχανουργεία στην αγγλία, αυτό ήθελα να μάθω, μήπως ξέρετε κανένα μερακλή που να διαθέσει λίγο από το χρόνο του. :smile:

Edited by kernel0
Link to comment
Share on other sites

Παντώς εμείς στο ΤΕΙ στα πλαίσια της εκπαίδευσης πάνω στους τόρνους και τα CNC φτιάχναμε μερικές φορές κοχλίες,γρανάζια κτλ για ιδιώτες.Αν έχεις κάποιον γνωστό φοιτητή Μηχανολόγο ΤΕΙ ή Πολυτεχνείου δεν χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις.Θα κάνεις κι εσύ την δουλειά σου και εκείνοι θα εξασκηθούν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πουθενά (γι' αυτό είναι custom).

Κι επειδή δεν θέλω για ένα γρανάζι να επικοινωνώ με μηχανουργεία στην αγγλία, αυτό ήθελα να μάθω, μήπως ξέρετε κανένα μερακλή που να διαθέσει λίγο από το χρόνο του. :smile:

 

 

Γιατι στην Αγγλια? Δεν υπαρχει περιπτωση στην περιοχη σου (εκτος κ αν εισαι στο Καστελοριζο..) να μην βρεις μηχανουργο να στο φτιαξει. Τωρα αν σου φανει ακριβος ο Ελληνας με 100 ευρω πχ και φτηνος ο Αγγλος με 200 (ασχετα τα νουμερα, στ τυχη τα λεω) χαλαλησε και τα εξοδα αποστολης και φτιαξτο στην Αγγλια. Που ζουμε ρε παιδια? Ειμαι 50 χρονων τζακας και θυμαμαι τ παντα (μοντουλ, αντιστοιχο διαμετρικο πιτς, καμπυλη της εξελιγμενης, διαφορικη διαιρεση στη φρεζα.. γραναζοκοπτη δεν ειχαν να μας δειξουν- μαθουν τοτε.). Εχω γειτονα μηχανουργο ΓΑΤΟ  αν εισαι απο Θεσνικη και γυρω θα στο φτιαξει. Γραναζι ποδηλατου ειναι, δεν ειναι δορυφορος. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Α.. εχει κ εναν περιοχη Θεσνικης παλι με μηχανηματα των Ναζι (αγκυλωτους σταυρους κτλ επανω) εξ ισου ΓΑΤΟ και ορεξατο. 

 

ΥΓ. Μην με παρεξηγησετε αριστερος ειμαι..

Edited by Στελιος1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατι στην Αγγλια? Δεν υπαρχει περιπτωση στην περιοχη σου (εκτος κ αν εισαι στο Καστελοριζο..) να μην βρεις μηχανουργο να στο φτιαξει. Τωρα αν σου φανει ακριβος ο Ελληνας με 100 ευρω πχ και φτηνος ο Αγγλος με 200 (ασχετα τα νουμερα, στ τυχη τα λεω) χαλαλησε και τα εξοδα αποστολης και φτιαξτο στην Αγγλια. Που ζουμε ρε παιδια? Ειμαι 50 χρονων τζακας και θυμαμαι τ παντα (μοντουλ, αντιστοιχο διαμετρικο πιτς, καμπυλη της εξελιγμενης, διαφορικη διαιρεση στη φρεζα.. γραναζοκοπτη δεν ειχαν να μας δειξουν- μαθουν τοτε.). Εχω γειτονα μηχανουργο ΓΑΤΟ  αν εισαι απο Θεσνικη και γυρω θα στο φτιαξει. Γραναζι ποδηλατου ειναι, δεν ειναι δορυφορος. 

 

μεγαλε εγραψες +1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.