Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη μεταλλικής αποθήκης


 

Recommended Posts

στην μελέτη που έχω , η εδαφόπλακα δεν δένει με τον περιμετρικό πεδιλοδοκό , αλλα εκεί αφήνει αρμο που θα κλείσει με πίσα. άρα γίνετε κολυμβητή. είναι σωστό? ή θα ήταν καλύτερο να δέσει με το πάνω μέρος του πεδιλοδοκού ?

επίσης το βιομηχανικό δάπεδο είναι καλύτερα να πέσει σε μια στρώση των 20 εκατ. ή να πέσει σε 2 στρώσεις των 12 και 8 εκατ. ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου andreaspele :)

Καταρχάς αν μου επιτρέπεις δεν μου αρέσει η λέξη εδαφόπλακα! Μου "φέρνει" σε κάτι άλλο.....αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

 

Το να αφήσεις αρμό είναι σωστό. Σε μεγάλες πλάκες επί εδάφους δεν έχει και μεγάλη σημασία η ένωση εφόσον επηρεάζει μονάχα τοπικά τις παραμορφώσεις (βέλος) σε αυτές. Μάλιστα μπορεί να πει κανείς πως αν τις ενώσεις δεν θα βυθιστεί καθολικά η πλάκα και θα έχεις διαφορικές καθιζήσεις.

 

Πάντως όταν δεν έχω καθολικό μπάζωμα σε πλάκα επί εδάφους αλλά έχω μπάζωμα μόνο κοντά στα πέδιλα, συνήθως ενώνω την πλάκα με τις πεδιλοδοκούς επειδή εκεί περιμένω καθιζήσεις που δεν θα έχω αλλού

 

Στις πλάκες το "στάρωμα" απαγορεύεται. Κατά συνέπεια αν θεωρείς την πλάκα σου 20 εκ είναι πολύ μεγάλο λάθος να πέσει σε δύο φάσεις.

Link to comment
Share on other sites

εδαφόπλακα σε παραπέμπει σε ταφόπλακα ε ? :twisted: κάπως έτσι! για τους εργολάβους αν δεν τα κάνουν σωστά!!! χαχα. σχετικά με το βιομηχανικό..θα το λάβω υπόψη μου αυτο. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...η εδαφόπλακα δεν δένει με τον περιμετρικό πεδιλοδοκό , αλλα εκεί αφήνει αρμο που θα κλείσει με πίσα. άρα γίνετε κολυμβητή. είναι σωστό?...

http://www.michanikos.gr/fpost4981.html#4981

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα της επίβλεψης μεταλλικών με έχει απασχολήσει πρόσφατα κ εμένα. Διατομές ανοιχτών διατομών, μήκη στοιχείων, αριθμός κ ποιότητα κοχλιών, αποστάσεις κοχλιών είναι θέματα που εύκολα τσεκάρονται στο εργοτάξιο. Δύο θέματα να θίξω:

1) Πολύ βασικό θέμα θεωρώ την πιστοποίηση της ποιότητας των υλικών. Τι σου φέρνουν στο εργοτάξιο? Προβλέπεται S275 και φέρνουν S235? Πώς το ελέγχεις? Ρώτησα και πήρα μια άποψη από συνάδελφο που δουλεύαμε παλαιότερα μαζί σε εργοστάσιο μεταλλικών κατασκευών, αλλά θα ήθελα να ακούσω κ καμιά ακόμη άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.

2) Εξακρίβωση του πάχους των κοιλοδοκών.

 

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω ότι υπάρχουν εταιρίες που έχουν πιστοποιημένους συγκολλητές κ κάνουν καλή δουλειά (όσον αφορά παλαιότερο σχόλιο).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1) Γενικώς κυκλοφορεί S275. Μπορείς να στείλεις δοκίμιο για δοκιμή και να απαιτήσεις πιστοποιητικά

2)με παχύμετρο

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

1) Δεν είναι σκυρόδεμα, αν πάρεις δοκίμιο έχασες ένα στοιχείο. Η μελέτη μπορεί να περιλαμβάνει κι άλλες ποιότητες υλικών. Αν παίρνεις δοκίμια, κομμάτια δηλαδή από τα στοιχεία τα έχεις καταστρέψει. Υπαρχει άλλος τρόπος?

2) Αν είναι ανοιχτές στα άκρα τους, προφανώς παχύμετρο, αν είναι όμως ταπωμένες???? :roll: :roll:

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι πολύ ευκολό να ζητήσεις να φέρουν ένα παραπάνω π.χ αγκύριο και να πάρεις ένα τυχαίο από το εργοτάξιο. Τώρα σε δοκούς ή στύλους μόνο αν σου φέρουν κάποιο κομμάτι που περίσσεψε στο εργοστάσιο αλλά ποτέ δεν θα ξέρεις στα σίγουρα αν είναι η ίδια παρτίδα.

2) Αν είναι ταπωμένες (που πρέπει να είναι) τότε πρέπει να τρυπήσεις.....δύσκολο. Σε κάποιο κτίριο που έκανα με κοιλοδοκούς έκανα μια επίσκεψη στο εργοστάσιο και μέτρησα κάποια κομμάτια που δεν ήταν ταπωμένα ακόμα.....Είναι και αυτό μια λύση..

Link to comment
Share on other sites

2) Στο εργοστάσιο μπορείς, είναι μια λύση, πριν τις ταπώσουν και αν είναι κοντά. Πιθανόν όμως να μην είναι εύκολη η πρόσβαση στο εργοστάσιο. Ο επιβλέποντας μπορεί να είναι στη Σάμο και το εργοστάσιο παραγωγής στην Κρήτη (διόλου απίθανο!)

1) Ναι, σε στύλους, δοκάρια, χιατί, κεφαλοδοκούς δεν είναι εύκολο να πάρεις, όπως και το να εμπιστευθείς ρετάλι που θα στείλουν.

 

Αλήθεια, νομοθεσία στο Ελλάντα δεν υπάρχει για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.