Μετάβαση στο περιεχόμενο

οικοδομηση νεου οικοπεδου


Doulinus

Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω σκοπο να αγορασω ενα οικοπεδο και με απασχολουν μερικα ζητηματα.

Το οικοπεδο ειναι 8.31 Χ 34μ, εχει τις 2 πλευρες 8.31 που βλεπουν σε δρομο, και ειναι σε κλιση περιπου 20% (με το ματι η κλιση).

Το οικοπεδο προοριζεται για αμεση οικοδομηση.

Εχω καποιες σκεψεις για την διαρυθμηση της οικοδομης.

Θελω να κολλησει στην δυτικη πλευρα η οικια, η οποια ειναι και η ψηλοτερη πλευρα και εχει πρασια 3 μετρα,

Θα εχει ενα υπογειο το οποιο απο την ανατολικη_χαμηλη πλευρα λογο υψομετρικης διαφορας θα ειναι σχεδον ισογειο, απο επανω μια μεζονετα περιπου 120 τετραγωνικα με το κατω οροφο 1 παρκιν, ξενωνα wc και μια σαλονοκουζινα, επανω 2 παιδικα και ενα master room. Με μπανιο και εναν χωρο σαν υμιυπεθριο για πλυντηριο ρουχων σιδεροτηριο και απλωστρα. Και απο επανω μια σοφιτα.

 

Τα θεματα μου ειναι

Α.εαν το πλατος του οικοπεδου ειναι ικανοποιητικο για να γινει ενα σωστο σπιτι με αυτες τις αναγκες που περιεγραψα πανω κατω,

Β. Εαν εχει αλλαξει κατι σε νομους και πλεον δεν επιτρεπει σε υπογεια λογο ρησης να γινοντε ισογια απο την πισω πλευρα

Γ. Εαν μπορω να εκμεταλευτω και τα 8.31 που εχω ως πλατος και να κολησω τις 2 τυφλες πλευρες μου στα διπλανα οικοπεδα η αν πρεπει να αφησω 5 ποντους κενο.

Δ. Εαν μπορω να αφησω στον οροφο των υπνοδωματιων ενα ημιυπαιθριο, με 2 πλευρες ανοικτες

 

Καταλαβαινω απο αυτη τη περιγραφη ειναι δυσκολο να εχετε μια αποψη αλλα οποια σκεψη θα με βοηθουσε παρα πολυ για την αποφαση αγορας του οικοπεδου. Προφανος απο θεμα τοποθεσιας, κοστους, θεας ειναι τελειο αλλιως δεν θα το εψαχνα τοσο πολυ για το εαν μπορω να ξεπερασω τα προβληματα των 8.31 μετρων και τις υψομετρικης διαφορας.

 

Υ.Γ. δεν ξερω εαν ειναι αντιθετο των κανονισμοων λειτουργιας του forum, αλλα αν υπαρχει καποιος αρχιτεκτονας με καποιο ελευθερο χρονο στο νομο αττικης, και θα ηθελε να επισκεφθουμε μαζι το οικοπεδο και να δουμε τις δυνατοτητες του, ας μου στειλει ενα pm με το κοστος για να κανονισουμε καποιο ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

ο Νομός Αττικης αρχιζει απο την θαλασσα...και φτανει μεχρι  την...Βοιωτια.

και -πιθανον- αυτο το οικοπεδο να ειναι "εντος σχεδιου" ή εντος "οικισμου"...

 

Το σωστο  ειναι να βρεις μηχανικο της περιοχης

να σου πει αν  ειναι αρτιο-οικοδομησιμο και τους ορους δομησης της περιοχης

 

και μετα

θασυζητησετε ολα οσα εσυ σκεφτεσαι να κανεις για το σπίτι σου

 

και αυτος θα σου πει ποια απο αυτα μπορει να γινουν..

 

[και βεβαια  η αγορα  θα  γινει μετα απο ερευνα απο δικηγορο των τιτλων του οικοπεδου]

 

καλη ανοικοδομηση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το νομο αττικης το ειπα για το ραντεβου.

Ειναι περιοχη αχαρναι, στην εξοδο 7 αττικης.

Ναι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, με συντελεστη 0.8.

Ολοι οι νομικοι ελενχοι εχουν γινει, το μονο που μου μενει ειναι να αποφασισω αν αυτο το οικοπεδο με καλυπτει απο θεμα διαρυθμησης και δυνατοτητων.

Δοκιμασα σε κανα 2 μιχανικους της περιοχης αλλα ενδιαφερθηκανε να αναλαβουν να βγαλουν την αδεια μονο. Ενω εγω για την ωρα ζηταω κατι αλλο. Θελω να ξεπερασω κανα 2 εμποδια που εχω στο μυαλο μου πριν το αγορασω.

 

Το βασικο μου ζητημα ειναι οι δυνατοτητα "καλου σχεδιου" με 8.31 μετρα πλατος. Δεν θελω να παρω ενα οικοπεδο και μετα να μου βγει ενα μακρουλο πραμα.

 

Προταση και αποψη ζητησα.

 

Το λες και brainstormimg :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται στο παρόν φόρουμ η αναζήτηση προσφορών.

Σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες αρχιτέκτονες και ακόμα πιο σίγουρα μπορούν να σου φτιάξουν ένα υπέροχο και λειτουργικό κτίριο για τις ανάγκες σου με βέλτιστη αξιοποίηση του οικόπεδου.

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει διαμεσου φόρουμ αλλά με επιλογή αρχιτεκτονικού γραφείου που θα κάνεις μόνος σου.

 

Το παρόν κλειδώνει μεχρι να το δει ο αρμόδιος συντονιστής

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.