Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστα τετραγωνικά σαλοκουζίνας για οικογενειακό διαμέρισμα


kostis66

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσα είναι κατά την άποψή σας και σύμφωνα με την εμπειρία σας από διαμερίσματα τα ελάχιστα τετραγωνικά μέτρα που θα πρέπει να έχει μία σαλοκουζίνα σε ένα οικογενειακό διαμέρισμα.
Σκέφτομαι να ανακαινίσω ένα διαμέρισμα που μου ανήκει για να το χρησιμοποιήσω για ιδιοκατοίκιση, έχει καλούς χώρους για τα υπνοδομάτια αλλά ο χώρος που θα πρέπει να γίνει σαλοκουζίνα του διαμερίσματος είναι γύρω στα 26 τμ.
Αξίζει τον κόπο να απευθυνθώ σε κάποιο γραφείο για μελέτη ή είναι πολύ μικρός ο χώρος και άδικα ο κόπος και τα χρήματα που θα ξοδέψω;
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά να έχετε!

Το ερώτημά σας θεωρώ ότι είναι καθαρά υποκειμενικό διότι η λειτουργικότητα ενός χώρου

καθορίζεται όχι μόνο απο το εμβαδόν του αλλά & από τις προσωπικές μας επιθυμίες.

Επίσης παράγοντες όπως ο αριθμός των μελών της οικογενείας σας,η οικοσκευή σας,το διαθέσιμο

χρηματικό ποσό προς την επίτευξη της ανακαίνισης είναι επιπλέον παράμετροι που πρέπει να σταθμιστούν.

 

Δική μου άποψη είναι ότι εάν μένετε στο ενοίκιο και προκειμένου να γλυτώσετε αυτό,μιά χαρά είναι τα 26τ.μ.!!

Όταν παντρεύτηκα πριν...5  Ολυμπιάδες περίπου,είχαμε ανακαινίσει το πατρικό της συζύγου μου,στο οποίο

ο αντίστοιχος χώρος (σαλονοκουζίνα) ήταν 20 μόλις τετραγωνικά(3,4m x 6m).

Σας πληροφορώ ότι ο περιορισμένος χώρος δεν μας εμπόδισε ποτέ στα όσα χρόνια μείναμε,τόσο στην

καθημερινότητά μας όσο και σε πιό ιδιαίτερες ημέρες όταν δηλαδή διοργανώναμε γιορτές,πάρτυ,ρεβεγιόν κτλπ.

Σήμερα που ο αντίστοιχος χώρος μας είναι 38τ.μ.,είναι μεν πιό «αεράτος» αλλά έχει κι αυτός το τίμημά του,

αφού έχει την ανάλογη λάτρα.Όπως καταλαβαίνετε η σύζυγος δεν μ' έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί :mrgreen:

Μιά κατέβασέ μου τις κουρτίνες,μιά καθάρισέ μου τα φώτα,μιά τα χαλιά...Μεγάλα καράβια,μεγάλες φουρτούνες φίλε μου.

 

Τέλος πάντων για να σοβαρευτώ λίγο,επειδή εσείς ξέρετε τις ακριβείς διαστάσεις του χώρου σας,θα σας πρότεινα

σε πρώτη φάση να κάνετε ένα search στο google,αναζητώντας ένα free προγραμματάκι σχεδίασης εσωτερικών χώρων.

Θα βρείτε πάρα πολλά για αρχάριους,τα οποία είναι πολύ απλά στην εφαρμογή τους.

Δημιουργείτε την κάτοψη του χώρου,τοποθετείτε τ' ανοίγματα και «πετάτε» (drag ‘n’ drop) μέσα τα έπιπλα κουζίνας

και σαλονιού στις επιθυμητές διαστάσεις  και τα οποία είναι έτοιμα στο πρόγραμμα.

Αφού πάρετε μία πρώτη ιδέα,μετά σαφώς και θα απευθυνθείτε στους επαγγελματίες του είδους για μία

εντελώς εμπεριστατωμένη & ολοκληρωμένη μελέτη.Σίγουρα θα σας δώσουν λύσεις για τα πάντα,ο χώρος θ' αξιοποιηθεί

στον μέγιστο βαθμό και εσείς με την οικογένειά σας θα απολαμβάνετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Τέλος,μην ξεχνάτε ότι την ευτυχία σ' ένα σπίτι δεν τη φέρνουν ούτε τα τετραγωνικά ούτε η πολυτέλεια.

Την φέρνουν η αγάπη,η ομόνοια,η συμπαράσταση,ο αλληλοσεβασμός,και κυρίως...οι παιδικές φωνές.

Καλή συνέχεια να έχετε,εύχομαι το καλύτερο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα τα παραπάνω λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά συμπληρώνω, 26 είσαι καλά ανάλογα το εισόδημα και τον αριθμό των χρηστών.

Επίσης... αν... για να μην την κάνεις λίγο μη "λειτουργική" αν την σχεδιάζεις μόνο σου καλό είναι να συμβουλευτείς ένα ειδικό για να σου πει θέσεις τραπεζιών, καναπέδων... κλπ σχετιζομένων, όπως επίσης και κουζίνας για να μην φτάσεις στο τελειωμένο και μετά δεν σου μπαίνουν τα έπιπλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.