Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση οικοδομής


hellinicfist

Recommended Posts

Αν δεν ξέρουμε πόσα τμ μετράνε στον ΣΔ , δεν μπορούμε να έχουμε γνώση της συμμετοχής του οικοπέδου στο κόστος . Αρα δεν ξέρουμε και το κόστος .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν ξέρουμε πόσα τμ μετράνε στον ΣΔ , δεν μπορούμε να έχουμε γνώση της συμμετοχής του οικοπέδου στο κόστος . Αρα δεν ξέρουμε και το κόστος .

 

μαζί σου αλλα δεν ξέρουμε. Στην πολιτεία το στρέμμα πήγαινε 800Κ-1,1 εκ το 2005.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν είχε ΣΔ 0,60 τότε το τμ το δομήσιμο πήγαινε γύρω στα 1300-1500 σαν αξία γης . Αυτό θα πάει στα νόμιμα τμ και μετά θα προστεθεί το κόστος , όχι περισσότερο από 1000 € γιά μέσο κόστος υπογείων και ανωγείων .

Link to comment
Share on other sites

BAS κάνεις λάθος στο κόστος. Η ποιότητα κατασκευής είναι στα 1700-1800Ε το τμ. Με 1000Ε δεν πουλάς εύκολα στην Πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το νοημα στο αλλο θεμα ηταν οτι καποιος πληρωσε 1.5 για να το αγορασει και το πουλησε 5 χρονια μετα στα μισα λεφτα χρονολογιας που ακομα και σημερα θεωρειται καινουριο.

 

φανταζομαι οτι το παραπανω παραδειγμα τεθηκε ωστε να δειξει στον ενδιαφερομενο το τι αξια θα εχει η επενδυση του στο αμεσο μελλον (αν συνεχισουμε ετσι κατηφορικα)

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο όταν από τα 440 τμ τα μισά και πλέον είναι υπόγεια , τότε το ΜΕΣΟ κόστος πάει εκεί που λέω .

 

Στην τιμή υπερβολική ήταν και η αγορά , υπερβολική και η πώληση . Επίσης με 15 % φόρο μεταβίβασης δεν ήταν επένδυση βραχυπρόθεσμη το ακίνητο . Τουλάχιστον 15 χρόνια διακράτηση . Αλλιώς έχανες πάντα και χάνεις πολλά στην κρίση .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι να σου πω τώρα. :smile:  Να σου πω για το κόστος εντοιχίσεων, για τα πορτοπαράθυρα, για τα μπάνια και κουζίνες για τα ΗΜ για το σύστημα ασφαλείας. Αστα καλύτερα.

 

Στην Πολιτεία δεν υπήρχε τίποτα υπερβολικό. Υπερβολικό είναι όταν κάνεις κάτι και δεν το πουλάς. Οταν το πουλάς και τσιμπάς άμεσα 600Κ στο κομμάτι καλά είναι. Το οτι σήμερα δεν αξίζει ούτε τα υλικά που μπήκαν είναι ένα άλλο θέμα.    

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω νέο θέμα με τίτλο χαλαρό .

 

Μύθοι και Θρύλοι περί κατασκευαστικού κόστους.

 

Ελπίζω να το εγκρίνουν .

 

Θα το βάλω στο core members

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλοι εδώ  έχουν προτείνει να βρώ ένα καλό μηχανικο θέλω να ρωτήσω πως μπορεί να ξεχωρίσει και ποια είναι τα κριτήρια που διαφέρουν ο ένας απ τον άλλο.Πολλοι λενε για την εμπειρία,άλλοι για την ηλικία,άλλοι για τη φήμη,και την αμοιβή και οι περισσότεροι για τα έργα που έχουν κάνει.Επειδή το οικόπεδο βρίσκεται σε χωριό μήπως θα πρέπει να επιλέξω μηχανικό που έχει το γραφείο του εκει κοντά?Θέλω να πώ ότι η απόσταση του Μηχανικού απ το έργο  παίζει ρόλο στη συνεχή επίβλεψη του έργου?Εχω επισης εντοπίσει και μία γυναίκα αρχιτέκτονα που έκανε ενα σπίτι απο πέτρα και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ ευχαριστημένοι και αυτη εργαζεται κοντα στο οικοπεδό μου.Ξερω οτι θα ακουστεί λίγο ασχημα και ζητώ συγνώμη απο τις γυναίκες μηχανικούς  αλλά μπορεί μία γυναίκα αρχιτέκτονας να συντονίσει και να επιβάλλει  τις οδηγίες της στα συνεργεία (που όλοι ξέρουν πόσο αντιδραστικά είναι) και πως γενικά τις αντιμετωπίζουν?Μήπως είναι λάθος αυτός  προβληματισμός ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.