Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση οικοδομής


hellinicfist

Recommended Posts

Εχω γνωρίσει γυναίκα σιδερά

που σιδερωνε πλάκες - κολώνες και διεύθυνε δικό της συνεργείο σιδεραδων

Επίσης έχω γνωρίσει άνδρα μηχανικό

που φοβόταν να σκαρφαλώσει στο πέτσωμα

ώστε να δει την τοποθέτηση του οπλισμού...

Άρα το φύλο δεν παίζει ρόλο.

 

Επίσης δεν παίζει ρόλο και η περιοχή.

Εδώ τόσοι και τόσοι μηχανικοί αναλαμβάνουν έργα στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή πολλοι εδώ  έχουν προτείνει να βρώ ένα καλό μηχανικο θέλω να ρωτήσω πως μπορεί να ξεχωρίσει και ποια είναι τα κριτήρια που διαφέρουν ο ένας απ τον άλλο.Πολλοι λενε για την εμπειρία,άλλοι για την ηλικία,άλλοι για τη φήμη,και την αμοιβή και οι περισσότεροι για τα έργα που έχουν κάνειτα.Επειδή το οικόπεδο βρίσκεται σε χωριό μήπως θα πρέπει να επιλέξω μηχανικό που έχει το γραφείο του εκει κοντά?Θέλω να πώ ότι η απόσταση του Μηχανικού απ το έργο  παίζει ρόλο στη συνεχή επίβλεψη του έργου?Εχω επισης εντοπίσει και μία γυναίκα αρχιτέκτονα που έκανε ενα σπίτι απο πέτρα και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ ευχαριστημένοι και αυτη εργαζεται κοντα στο οικοπεδό μου.Ξερω οτι θα ακουστεί λίγο ασχημα και ζητώ συγνώμη απο τις γυναίκες μηχανικούς  αλλά μπορεί μία γυναίκα αρχιτέκτονας να συντονίσει και να επιβάλλει  τις οδηγίες της στα συνεργεία (που όλοι ξέρουν πόσο αντιδραστικά είναι) και πως γενικά τις αντιμετωπίζουν?Μήπως είναι λάθος αυτός  προβληματισμός ?

Σε μια επίβλεψη οικοδομικού έργου η φυσική παρουσία συνεχώς στο εργοτάξιο είναι απαραίτητη αφού υπάρχουν χίλια δυο ζητήματα που απαιτούν διευθέτηση Από τεχνικά θέματα μέχρι θέματα ασφάλειας Επομένως  και από σχετική πείρα προτείνω μηχανικό από την περιοχή και φυσικά γιατί όχι και γυναίκα Στα περισσότερα έργα που ο μηχανικός στην περιοχή μου ήταν εκτός περιοχής προέκυψαν εκ των υστέρων προβλήματα και το άσχημο είναι ότι μερικά από αυτά εμφανίστηκαν πολύ μετά το τέλος της κατασκευής

 

Έχω πολλές φορές εξετάσει τέτοιες περιπτώσεις που με καλούσαν να βρω λύση σε προβλήματα που προέκυψαν από ελλειπή επίβλεψη και δυστυχώς πολλές φορές δεν μπορούσα να κάνω τίποτα ώστε να λυθεί το πρόβλημα αφού πλέον σε μερικές κατασκευές ήταν αργά 

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός πως προκύπτει? Γιατί άλλο είναι κάθε μέρα παρόν αλλά με τα χέρια στις τσέπες....και άλλο κάνει καλή δουλειά...

Γυναίκα??

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια τα θέτει ο πελάτης με την ίδια λογική που θέτει κριτήρια για κάθε επαγγελματία που επιλέγει. Άλλος προτιμά "καλό επαγγελματία" και ας είναι μακριά και θα φροντίσει μόνος του τις λεπτομέρειες. Άλλος προτιμά κοντά και ας είναι και "σκητζής" που λένε στο χωριό μου...Θα την βρει την άκρη. Άλλος νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια με αυτόν "που του συστήσανε"....Γενικά καλή χημεία να υπάρχει. 

Φυσικά, αν πέσεις σε απατεώνες, απ' όπου κι αν είναι την έβαψες....Γι΄αυτό προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

Η αποτελεσματικοτητα στην επιβλεψη ενος εργου στηριζεται εκτος απο την δυνατοτητα επιβολης του/της μηχανικου στα συνεργεια , στην υποστηριξη του/της απο τον εργοδοτη. Ο μπετατζης πχ εχει υποχρεωση να ακολουθησει στα σχεδια τις μελετης , αν αντι για το σιδερο της μελετης βαλει κατι αλλο που του εχει περισσεψει και ο/η μηχανικος πει αλλαξε το ο εργοδοτης λεει αλλαξε το μη χεστουμε (στηριζομενοι βεβαια και οι δυο στη γραπτη συμφωνια που εχουν με το συνεργειο). Φυσικα το σημαντικοτερο ειναι ο/η μηχανικος να διαπιστωσει εγκαιρα τη ματσολια αρα συνεχης και ενδελεχης επιβλεψη.

 

Παραδειγμα

Εξοχικη κατοικια στην ευβοια

Μηχανικος γυναικα α/μ με πρωτο εργο το συγκεκριμενο ,εδρα αθηνα και ανηψια του εργοδοτη.

Συνεργεια προφανως τοπικα.

Μπετατζης ξαδερφος του εργοδοτη.

Απο μλκ καλουπωνει τη στεγη (διρυχτη κεραμοσκεπη) 25 εκ κατω απο το σχεδιο. Μετραει η ανηψια βρισκει 25 εκ κατω

Θεοδωση ξηλωνε

Μα εγω που εχω κανει τοσα εργα θα γινω ρεζιλι αμα ξεκαλουπωσω κλπ - ελα ρε ξαδερφε ειναι ψηλο το σπιτι μην το κανουμε θεμα κλπ.

Ε αν εκει ελεγε ο εργοδοτης ενταξει αστο ετσι , οποιος και να ταν ο μηχανικος τον ειχες ακυρωσει.

Επειδη λοιπον τελικα ο θεοδωσης ξηλωσε , η ανηψια δεν ειχε εκτοτε κανενα προβλημα με τα υπολοιπα συνεργεια.

 

Ωστοσο αν η ανηψια εμενε στην περιοχη θα μπορουσε να δει νωριτερα οτι ο θεοδωσης ετοιμαζεται να κανει πατατα και θα προλαβαινε να το μαζεψει χωρις κλαματα.

 

Δεν ξερω αν σε βοηθαω στον προβληματισμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο brasco έδωσε μια πολύ καλή συμβουλή,στο 4ο μήνυμα του νήματος.Δεδομένου οτι δεν είστε μόνιμος κάτοικος της περιοχής και φοβούμενος μήπως η ανέγερση της οικοδομής εξελιχθεί σε εφιάλτη,είναι οτι καλύτερο μπορείτε να κάνετε.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ βλέπω γενικά οτι σαν νοοτροπία  όλοι μας τρώμε λες και θα πεθάνουμε αύριο και χτίζουμε λες και θα ζήσουμε 200 χρόνια.Ολοι οι κλάδοι που ασχολούνται με την οικοδομή,καπηλευονται τα όνειρα και τη λαχτάρα ενός ανθρώπου να δημιουργήσει και τον γεμίζουν ανασφάλειες, φόβο καθώς και επιλογές που είναι μονόδρομος γι αυτούς..Αλοίμονο αν στο τέλος όλα αυτα γίνουν εφιάλτης.Ευχαριστώ δεν θα παρω .ΤΕΛΟΣ

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω γενικά οτι σαν νοοτροπία  όλοι μας τρώμε λες και θα πεθάνουμε αύριο και χτίζουμε λες και θα ζήσουμε 200 χρόνια.Ολοι οι κλάδοι που ασχολούνται με την οικοδομή,καπηλευονται τα όνειρα και τη λαχτάρα ενός ανθρώπου να δημιουργήσει και τον γεμίζουν ανασφάλειες, φόβο καθώς και επιλογές που είναι μονόδρομος γι αυτούς..Αλοίμονο αν στο τέλος όλα αυτα γίνουν εφιάλτης.Ευχαριστώ δεν θα παρω .ΤΕΛΟΣ

Το "εφιάλτης" εσύ το πρωτοέθεσες στον τίτλο, έπρεπε να είσαι ολίγον τι πιο προετοιμασμένος.....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω γενικά οτι σαν νοοτροπία  όλοι μας τρώμε λες και θα πεθάνουμε αύριο και χτίζουμε λες και θα ζήσουμε 200 χρόνια.Ολοι οι κλάδοι που ασχολούνται με την οικοδομή,καπηλευονται τα όνειρα και τη λαχτάρα ενός ανθρώπου να δημιουργήσει και τον γεμίζουν ανασφάλειες, φόβο καθώς και επιλογές που είναι μονόδρομος γι αυτούς..Αλοίμονο αν στο τέλος όλα αυτα γίνουν εφιάλτης.Ευχαριστώ δεν θα παρω .ΤΕΛΟΣ

Κοίτα, η απάντηση σε αυτό έχει δοθεί από τότε που ήμασταν παιδιά με το κλασσικό παραμύθι με τα τρία γουρουνάκια. Μπορείς να φτιάξεις ένα σπίτι από άχυρο και να φοβάσαι ακόμα και όταν φυσάει και μπορείς να φτιάξεις ένα σπίτι από 2μ πάχος μπετό που να μην φοβάσαι ακόμα και όταν γίνει ο πυρηνικός όλεθρος. Αν υποθέσουμε ότι τα παραπάνω παραδείγματα αφορούν δύο τραβηγμένα άκρα μιας γραμμής, εσύ αποφασίζεις με βάση τα οικονομικά σου σε ποιο σημείο της γραμμής θα σταθείς για να νιώθεις ασφαλής στο σπίτι σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.