Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν συμφωνω ΙΑΣΟΝΑ.

Υπαρχουν παρα πολλα περιθωρια για αλλου ειδους ερμηνεια.

 

Κατ'αρχην να συμφωνησουμε αν λαμβανουμε υποψιν μας ΜΟΝΟ τον Ν.4178 ή και τις εγκυκλιους και τις τροποποιησεις Παραρτηματων...

Αν λαμβανουμε υποψιν μας τα παντα, τοτε πρεπει να παμε να δουμε τι λεει και το Παραρτημα Α για καθε κουτακι,

Εκει λοιπον βλεπουμε οτι η ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ εχει νοημα στον Ν.4178 μονο οταν συνεπαγεται αλλαγη επιτρεπομενων τετραγωνικων δομησης. (άλλωστε υπαρχει και αντιστοιχο κουτακι γι'αυτου του ειδους την αυθαιρεσια)

 

Για μενα ειναι 100% σιγουρο οτι τα μ2 αλλαγης χρησης δεν πρεπει να συνυπολογιστουν στην περιπτωση μου.

Εκει που δεν ξερω τι να κανω ειναι με τα μ2 υπερβασης δομησης χωρων ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ χρησης. 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο εννοειται. Με υπογραφη δικη μου, ειναι αρκετα δυσκολο να εχεις εσυ την ευθυνη   :mrgreen:

Απλα αυτο που λες δεν με πειθει, αποκλειστικα και μονο λογω της επεξηγησης του Παραρτηματος Α.

Αν δεν υπηρχε το παραρτημα Α, θα συμφωνουσα μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα διορθώσεις!!! Ξαναδέστα από την αρχή της συζήτησης. Έχεις δίκιο. Eίχα κάνει λάθος κι αναφερόμουν στην επιλογή της Κατηγορίας για το ακίνητο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Παράρτημα είναι πιο κοντά στο πνεύμα του Νόμου από τον ίδιο τον Νόμο!
Η χρήση των συντελεστών υπέρβασης είναι μια καθαρά ποσοτική σταθερά μέτρησης (και τιμωρίας αν θέλετε των αυθαιρεσιών).

Κάτω από αυτό το πρίσμα, δεν μπορεί μια αυθαιρεσία χωρις υπερβαση (με τα τωρινά δεδομένα και το πνεύμα της 18.2) να έχει την ίδιατιμωρία με μία που συνιστά υπέρβαση δόμησης. 

 

 

Έκανα διορθώσεις!!! Ξαναδέστα από την αρχή της συζήτησης. Έχεις δίκιο. Eίχα κάνει λάθος κι αναφερόμουν στην επιλογή της Κατηγορίας για το ακίνητο.

 

οκ, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι τώρα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Οκ. 

Μενει να λυσουμε και το θεμα της υπερβασης δομησης χωρων βοηθητικης χρησης:smile:

Εδω σηκωνω τα χερια ψηλα.

Κατα τη γνωμη σας τα μ2 ΥΔΒΧ (προσοχη! οχι χωροι με μειωτικο, αλλα καθαρα κατασκευη χωρων βοηθητικης χρησης!) προσμετρονται στον υπολογισμο % υπερβασης δομησης?

Κανονικα θα επρεπε να υπαρχει ξεχωριστο κουτακι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλαδη ενα ξεχωριστο φυλλο καταγραφης με ΥΔΒΧ. (οχι μειωτικο. καθαρη κατασκευη βοηθητικου χωρου).

Τι % υπερβασης θα βαλω?

Πως θα δω τι μ2 βοηθητικων χωρων επιτρεπονται σημερα στο κτηριο?   THIS IS PAKETO!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.