Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Ότι να ναι....το λογικό είναι να προτείνουν νομιμοποίηση με άδεια δόμησης κ ρύθμιση οσων δε μπορούν να νομιμοποιηθούν.

 

Αυτό που λένε δεν έχει απολύτως καμία βάση στη νομοθεσία!

 

Κάνε αίτηση να σου απαντήσουν εγγράφως όπως και δηποτε

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic


Αν στην ίδια δήλωση να παω προς έκδοση άδειας την επιφάνεια που δικαιούται και τα υπόλοιπα προς ρυθμιση γεννιόνται άλλα ερωτήματα..

 



1. Ελέγχω το σύνολο του γηπέδου η μόνο την καθετη;



2. Στο διάγραμμα δείχνω όλη την κατάσταση περιγράφοντας ποια ρυθμίζονται και ποια νομιμοποιουνται με διαγράμμιση; (διότι στην πράξη η επιτρεπόμενη επιφάνεια δεν αντιστοιχεί σε αυτοτελές κτίσμα)


3. Αυτό πως λύνεται στατικα όταν το σύνολο του κτιριου είναι ενιαίο; Λύνω αυθαίρετα και επιτρεπόμενα μαζί ως ένα;
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορείς να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης στην περίπτωσή σου εφόσον ξεπερνάς τα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν σήμερα ή ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής. Μπορείς να έχεις τμηματική νομιμοποίηση και τακτοποίηση αλλά όταν η συνολική νομιμοποίηση δεν είναι δυνατή για άλλους λόγους.

πχ έστω έχεις επιτρεπόμενη δόμηση 200τμ

περίπτωση 1: έχεις αυθαίρετα κτίρια συνολικού εμβαδού 150τμ αλλά τα 50τμ βρίσκονται εντός Δ. Μπορείς να προχωρήσεις σε άδεια νομιμοποίησης για τα 100 με παράλληλη ρύθμιση των 50τμ

περίπτωση 2: έχεις αυθαίρετα κτίσματα συνολικού εμβαδού 300τμ. Δεν μπορείς να βγάλεις καμία άδεια νομιμοποίησης γιατί η υφιστάμενη δόμησή σου ξεπερνάει την επιτρεπόμενη.

Δηλαδή σε κάθε περίπτωση όλα τα τετραγωνικά νόμιμα και αυθαίρετα προσμετρούνται στη δόμηση και κάλυψη. Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια δόμησης και να έχεις ένα διάγραμμα που θα λέει υφιστάμενη δόμηση=300τμ>επιτρεπόμενη =200.

 

Δυστυχώς στην περίπτωσή σου ευχάριστη λύση δεν υπάρχει. Βέβαια ας πρόσεχαν όταν τα κάνανε.

 

Η πιο μετριοπαθής λύση είναι να εκμεταλευτείς το λεκτικό του παραρτήματος και να πεις ότι επιλέγω μεν χωρίς άδεια αλλά εφόσον έχω άδεια που δεν έχει ανακληθεί θεωρώ νομίμως υφιστάμενο ότι ταυτίζεται με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας και υπολογίζω τα υπόλοιπα ως αυθαίρετα.

Βέβαια η λύση αυτή είναι αρκετά επισφαλής διότι εκθέτεις μια άδεια η οποία ανά πάσα στιγμή μπορεί να ανακληθεί και να βρεθεί μετά την τακτοποίηση ο ιδιοκτήτης ξανά με αυθαίρετα. (πρέπει να τον ενημερώσεις για αυτό). Για το λόγο αυτό πολλοί συνάδελφοι δεν ακολουθούν το "δώρο" που δίνει το παραρτήμα και επιλέγουν την αυστηρότερη λύση που λέει τα πάντα υπολογίζονται ως αυθαίρετα.

 

Link to comment
Share on other sites

1.ελεγχεις την κάθετη και μόνο,απλά θέλει αποτύπωση της άλλης κάθετης στο τοπογραφικό.

 

2.ναι

 

3.αν έχεις στατικά εξαρτημένα τμήματα άστα να πάνε πλέον...δε μπορείς να νομιμοποιήσεις το μισό κ το άλλο ρύθμιση στην ίδια σταθμη

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δανάη κανείς λαθος. Δεν παίζει ρόλο αν νόμιμα κ αυθαίρετα ξεπερνάνε την επιτρεπόμενη δόμηση.

 

Σαφώς μιλάμε για τμηματική νομιμοποίηση και ρύθμιση υπό την αίρεση της στατικής εξάρτησης.

 

Έχω εκδόσεις πάνω από 5 άδειες με αυτό τον τροπο

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να τις εξέδωσες (άλλωστε σε τέτοια θέματα υπάρχει μεγάλη διχογνωμία τόσο μεταξύ υπηρεσιών όσο και μεταξύ συναδέλφων)αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι λάθος.

Προϋπόθεση για την έκδοση οποιασδήποτε άδειας είναι να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.

Δεν μπορώ να "αγνοώ" ότι η δόμηση έχει ήδη ξεπεραστεί επειδή τα μισά τα ονομάζω "τακτοποιημένα"

Ας βάλουμε στη σκέψη μας σε αυτό (επειδή καμιά φορά το ξεχνάμε) ότι οι περισσότερες κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών παίρνουν (ή θα πάρουν) όριστική εξαίρεση απο κατεδάφιση.

(*προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και η κατηγορία 5 θα παίρνει διαδοχικές παρατάσεις και όχι ότι θα γκρεμιστεί και τίποτα ντεμεκ μετά από 30 χρόνια αλλά ας το αφήσουμε αυτό στηνάκρη)

Δεν θεωρώ λοιπόν σε καμία περίπτωση σωστή την νομιμοποίηση δόμησης μεγαλύτερης από την επιτρεπόμενη.

 

Να σε ρωτήσω και το άλλο, αν κάνω τακτοποίηση σε ένα ακίνητο όλα τα αυθαίρετα. Και αυτά ξεπερνάνε την επιτρεπόμενη δόμηση. Μπορώ μετά να πάω να βγάλω άδεια για προσθήκη ίση με τα επιτρεπόμενα και να αφήσω τα άλλα ρυθμισμένα?? Προφανώς και όχι. Αν το σκεφτείς δεν διαφέρει πολύ αυτό απο τη νομιμοποίηση που προτείνεις.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

 

dimitris GM

 

Επανέρχομαι διότι σήμερα από την αρμόδια ΥΔΟΜ μου πρότειναν -προφορικά πάντα- να θεωρήσω ότι η αφού δεν έχει ανακληθεί η άδεια και έχει παρέλθει η 5ετία να αναφέρω στη δήλωσή μου ότι από την ΟΑ λαμβάνω ως εγκεκριμένα μόνο όσα νομίμως θα δικαιούταν και τα υπόλοιπα να ρυθμιστούν. Ακούγεται λογική σκέψη μεν, δεν ξέρω αν βασίζεται σε νομικό πλαίσιο δε.

Έχεις κάτι υπόψιν σου;
(αν και πιστεύω ότι σε περίπτωση μεταβίβασης θα υπάρξει πρόβλημα)
 
Ψάχνοντας βρήκα ότι είχες παραθέσει σε άλλο θέμα το εξής: Συμφωνα με την ΣτΕ 1511/2008 Σε οικοπεδο, επι το οποιου εχει συσταθει καθετη ιδιοκτησια, αν σε καποιο απο τα τμηματα, ο ιδιοκτητης του αποσιωπά το ιδιοκτησιακο καθετώς και εκδιδει ΟΑ περαν του οριου του σδ ο οποιος αντιστοιχεί στο τμήμα του σε βαρος άλλου τμηματος, τοτε η ΟΑ ειναι μη νομιμη και ανακλητεα κατα παντα χρονο..
 
 
Αν γνωρίζεις μου λες,
Ευχαριστώ πολύ !
 

 

 

 αυτο εχει σχεση με την "πενταετια" που σου ανεφεραν στην ΥΔΟΜ

 

και προφανως,  δεν γινεται να ακολουθησεις την αποψη τους, διοτι, ναι μεν υπαρχει η "πενταετια"

αλλα  η οποια δεν ισχυει  σε ωρισμενες περιπτωσεις [όπως σε αυτη της ανω αποφασης του ΣτΕ]

 

[προσφατα ειχαμε μια ακυρωση μετα 14 ετη]

 

υγ

κατα τα λοιπα, καπου "εχασα" το θεμα σου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αιτείσαι άδεια πέραν του νόμιμου ΣΔ (της άδειας δηλ.), προσθήκη ή νομιμοποίηση, όλα τα αυθαίρετα έχουν ήδη μπει σε ρύθμιση και υπολογίζονται στο ΣΔ.

Αν περισσεύουν τμ. τότε δικαιούσαι της προσθήκης. Αλλιώς όχι.

Δε μπορεί όμως κάποιος να σου αρνηθεί το δικαίωμα νομιμοποίησης μέχρι την εξάντληση του ΣΔ με ταυτόχρονη διατήρηση των επιπλέον και μέχρι το χρονικό όριο των νόμων.

Η χρυσή τομή της στατικής εξάρτησης είναι τεχνικό θέμα και όχι νομικό ... και τα τεχνικά λύνονται.

 

υγ. Απαντώ στη συνέχεια μετά τη danaikaterina. Καλησπέρα σε όλους ...

Edited by kan62
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείτε ότι σε ακίνητο με επιτρεπόμενα 200τμ μπορώ να έχω 300τμ με οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (πχ υπαγωγή κατηγορία 2) και εκδόσω και άδεια νομιμοποίησης άλλα 200τμ που είναι τα επιτρεπόμενα?

Φυσικά και σέβομαι τις απόψεις σας αλλά δυσκολεύομαι να το δεχτώ

Link to comment
Share on other sites

Το "άλλα 200" μου δείχνει ότι δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα ...

Εγώ εννοώ ότι με 200 επιτρεπόμενα έστω ότι έχεις ήδη 100 με άδεια και 200 αυθαίρετα. Από τα 200 τα 100 τα νομιμοποιείς και τα υπόλοιπα 100 τα εξαιρείς/διατηρείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.