Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Όντως xanxan δεν το λέει,προκύπτει όμως με την κατάλληλη μετάφραση που λέει ο architect_duth.Άλλωστε ξεκαθάρισα οτι με αυτό τον τρόπο το μεταφράζω ΕΓΩ,ΝΟΜΙΖΩ οτι το αντιλαμβάνομαι σωστά νομικά,αλλά σίγουρος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.Γι'αυτό άλλωστε τόνισα οτι και 2 υποθέσεις που έχω εγώ ΔΕΝ τις προχωράω μέχρι να σιγουρευτώ μέσω μιάς νέας ενδεχομένως εγκυκλίου ή ξέρω 'γω τι άλλο.
Σε ότι αφορά στο θέμα του μηνύματος #231 του architect_duth,αν έχουν γίνει αυθαιρεσίες και σε αυτά τις άδειας (πράγμα εξαιρετικά σύνηθες,το αντίθετο θα ήταν έκπληξη άλλωστε.. :P ) τότε πρέπει και σε αυτά να μπει ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ,αφού είναι καθ'υπέρβαση της δόμησης,κάλυψης ή ύψους της άδειας.Αλλά είπαμε και το ξαναλέμε.Λογικές ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ είναι αυτά,μέχρι να σιγουρευτούμε έχει μέλλον.Μέχρι τότε δε δηλώνω τίποτα,αν ο πελάτης βρεί κανάν ταρζάν να του το κάνει ενώ είναι ακόμα ρευστά τα πράγματα,ας πάει...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όπως ανακάλυψε ένας συνάδελφος σε φόρουμ του ΙΕΚΕΜ,

φανταστείτε το τμήμα που καλύπτεται με άδεια να έχει μόνο ΥΥ...

Εσύ βάζεις ΟΧΙ στην άδεια, αλλά όταν πας να χρεώσεις την ΥΥ

τότε επειδή είναι κλειδωμένο το κελί με την ΥΔ

δεν μπορείς να διαλέξεις το "χωρίς υπέρβαση"...

Συνεπώς 1,2 ή 1,4....

Link to comment
Share on other sites

.....Δλδ,έστω οτι είχες άδεια για 200m2 σε εκτός σχεδίου γήπεδο 4100m2.Στην πράξη έγιναν +100m2 προσθήκες κατ'επέκταση ας πούμε και από το τοπογραφικό που πήγες και έκανες σου βγαίνει το 3800m2 το εμβαδόν.....

 

Είναι το νέο παράρτημα κούκλα αλλά με αφορμή αυτό που ανέφερες, στον έλεγχο αρτιότητας οικοπέδου θα λάβεις υπόψιν την απόκλιση 10 % που δίνει ο 4178/2013 σε εκτός σχεδίου γήπεδα. Δηλαδή έστω στο τοπογραφικό δείχνεται 4000 μ2, μπορείς να έχεις απόκλιση μέχρι 10 % = 400 μ2 , δηλαδή και μέχρι 3601 μ2 εμβαδο είσαι ΟΚ, η άδεια ισχύει. (4178/2013, άρθρο 4, παρ.2 και παρ3.)

 

β. Για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα/γήπεδα η αποδεκτή απόκλιση ορίζεται σε ποσοστό ±10%.

3. Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων/γηπέδων που έχουν συμπεριληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες εν γένει, οι οποίες είναι εντός της αποκλίσεως του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας, καθώς και η διόρθωση – τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εννοείς προφανώς οτι αν μέτραγες 3800m2 αντί για 4100m2 θα έγραφες στη δήλωσή σου του 651/77 οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?Αυτό ανατρέπει το σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας περί αρτιοτήτων και δε νομίζω οτι στέκει.Εγώ προσωπικα δεν το έχω κάνει,ούτε θα το έκανα.Η διάταξη του 4178 για την αποδεκτή απόκλιση 5% στα εντός και 10% στα εκτός έχει άλλο νόημα,δίνει κάποιες αποδεκτές αποκλίσεις προκειμένου να μην αρχίσει ένας κυκεώνας αναθεώρησης ΟΛΩΝ των αδειών Π.Χ πες μου,υπάρχει περίπτωση αν πας σήμερα να μετρήσεις ένα οικόπεδο-γήπεδο να το βγάλεις ΑΚΡΙΒΩΣ όσο έλεγε το τοπογραφικό της άδειας?Φυσικά ΟΧΙ και ΠΟΤΕ λέω εγώ.Ένα κλίκ ποιο εδώ να στο δείξει ο ιδιοκτήτης,ένα τσικ από εκεί να έχει πάει η περίφραξη,πάπαλα η ιστορία,θα έχεις άλλο εμβαδόν από της άδειας,οπότε θα άλλαζαν τα επιτρεπόμενα μεγέθη,θα έπρεπε να αλλαχτούν τα συμβόλαια κ.λ.π.Γι'αυτό το λόγω δίνονται οι εν λόγω εύλογες αποκλίσεις,όχι για να δεχόμαστε σαν άρτια μη άρτια που "τεντώθηκαν".Σκεφτόμουν και εγώ να το εφαρμόσω στην αρχή του 4178,αλλά κατέληξα πως θα ήταν λάθος.Ίσως συντηρητική η αντιμετώπισή μου,αλλά αυτό κρίνω,αυτό εφαρμόζω ΕΓΩ... :)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου συντηρητική.

Σε καμία περίπτωση οι αποκλίσεις δεν σου χαρίζουν αρτιότητα.

Δε μπορούν να σου χαρίσουν αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

βρέ παιδιά δηλαδή αν έσυ το αγόρασες 4000τ.μ και όλοι οι τίτλοι από το 1970 το είχαν τόσο , και βγήκε άδεια και αν το μετρήσεις τώρα βγαίνει 3900 (2,5% απόκλιση) που στα εκτός σχεδίου που να  βγαλεις άκρη ποιός έκλεψε, εσείς θα το βάλετε ότι δεν είναι αρτιο? Είναι δυνατόν? και άρα τι ? βγάζετε ΄'ακυρες τίς διοικητικές πράξεις (συμβόλαιο, άδεια , μεταγραφή, τεράστια αξία οικοπέδου κατά την μεταβίβαση λόγω αρτιότητας κλπ).

Αποκλείτεαι να μήν υπάρχουν εκατοντάδες μηχανικοί που να το τακτοποιούν με άδεια και να είναι και νομιμότατοι! Μην ΄ψαχνουμε εξαιρέσεις στο νόμο εκεί που δεν ζητά με το ζόρι. Απλα ελληνικά, λέει 10% απόκλιση και δεν ακυρώνονται οι πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να ακυρώσει μία διοικητική πράξη παρά μόνο η Διοίκηση.

 

Εμείς κουβεντιάζουμε κάτι άλλο.

Αν πας να κάνεις τώρα τοπογραφικό και δηλώσεις ότι παρά τα 3900μ2 είναι άρτιο και οικοδομήσιμο... καλά ξεμπερδέματα.

Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας ας κρίνει ως θέλει τα γραφόμενα.

Link to comment
Share on other sites

1.αν είναι μόνο για τακτοποίηση και όχι για μεταβίβαση όπως ειναι τα περισσότερα εκτός σχεδίου, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τοπογραφικό τής άδειας και άρα να μην βγάλεις νέο?

2. συμβουλευτικά για το πατρικό μου, αν αγοράστηκε και όμμορο αργότερα από την άδεια 300τ.μ μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο τι συμφέρει καλύτερα να γίνει τακτοποίηση με το τοπογραφικό τής άδειας αν ισχύει το 1 παραπάνω ή να βγεί ένα τοπογραφικό νέο 3900+300=4200τ.μ? Αυτο θα είναι άρτιο?

Link to comment
Share on other sites

1)Σε εκτός σχεδίου,πως είναι δυνατόν να ελέγξω απόστασεις από Δ ή πιθανή μετακίνηση κτιρίου αν δεν κάνω τοπογραφικό? (ανεξαρτήτως αν γίνει μεταβίβαση,εγώ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ το τοπογραφικό για να δώ μεταξύ άλλων που είναι το κτίριο σε σχέση με τα όριά μου.)Επίσης ποτέ δε θα έκανα μια τέτοια τακτοποίηση ανεξαρτήτως ποιός είναι ο πελάτης,γιατί μετά αν άρχιζε να με κυνηγάει υποστηρίζοντας οτι τον κορόιδεψα,δεν του είχα πει όλη την αλήθεια κ.λ.π εγώ τι κάνω θα τρέχω στα δικαστήρια?Τα ποσά είναι μεγάλα,τα συμφέροντα επίσης και εμπιστοσύνη δεν έχω σε κανάνα πελάτη που το συμφέρον του -όπως το αντιλαμβάνεται αυτός- κοιτάει.Αν και 36ετών,τα μαλλιά μου έχουν ασπρίσει πάρα πολύ από τα 26 που ξεκίνησα το επάγγελμα και παρόλο που κατά γενική ομολογία μου προσθέτουν σε γοητεία ( :P ),έxει δυστυχώς αρχίσει να ασπρίζει και το στήθος -γεράματα λέμε ρε- και ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΑΣΠΡΙΣΜΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!!!!  ;)

Για το 2 δεν ξέρω να σου απαντήσω

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

αυτο λέω, αν χρησιμοποιήσεις  το τοπογραφικό τής άδειας. Για 2,5% απόκλιση εμβαδού δεν έχει καμιά τεράστια διαφορά με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.