Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

Ναι.

Σε ενα καταστημα, εγινε αλλαγη χρησης (απο καταστημα σε καταστημα υγιεινομικου ενδιαφεροντος) και ταυτοχρονα κατασκευαστηκε ενα παταρι το οποιο ειναι αποθηκη. 

(εγινε καταγγελια μαλιστα και η πολεοδομια στην εκθεση αυτοψιας το χαρακτηρισε βοηθητικο χωρο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρίσκεις τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης για το ακίνητο (τ.μ. κύριων χώρων προς συνολικά σήμερα επιτρεπόμενα γι΄αυτό, στη δική σου περίπτωση 30 τ.μ. διά επιτρεπόμενα), τον οποίον μεταφέρεις σε όλα τα ΦΚ της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η εννοια της ΥΔ στον Ν4178 δεν εχει σχεση με την εννοια πχ κατα την εκδοση ΟΑ.

ΥΔ αποτελει, οτι υπερβαινε τα νομιμα, ασχετα αν υπερβαινει τα επιτρεπομενα.

Προσωπικα τα μετραω ολα.

 

ΥΓ. Γενικα, στην ΤΕ κανετε αναλυση πως προκυπτει ο καθε συντελεστης, και γιατι? Προσωπικα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οσα μ2 βοηθητικων χωρων και να κατασκευασω, παιρνουν παντα το % υπερβασης που καθοριζει η ΥΔΚΧ?

Ειτε κατασκευασω 50 ειτε 100μ2 βοηθητικου χωρου, θα βαλω τον ιδιο συντελεστη?

Κατι δεν μου παει καλα...

 

 

Η εννοια της ΥΔ στον Ν4178 δεν εχει σχεση με την εννοια πχ κατα την εκδοση ΟΑ.

ΥΔ αποτελει, οτι υπερβαινε τα νομιμα, ασχετα αν υπερβαινει τα επιτρεπομενα.

Προσωπικα τα μετραω ολα.

 

ΥΓ. Γενικα, στην ΤΕ κανετε αναλυση πως προκυπτει ο καθε συντελεστης, και γιατι? Προσωπικα οχι.

 

Διαφωνω.

Εγω στην τεχνικη μου εκθεση κανω παντα 2 υπολογισμους:

 

 

1ος υπολογισμος = Για να επιλεξω κατηγορια

μ2 αυθαιρεσιας / μ2 προβλεπομενα αδεια

 

2ο υπολογισμος = Για να βρω τα % υπερβασης

μ2 αυθαιρεσιας / (μ2 επιτρεπομενα σημερα * χιλιοστα ιδιοκτησιας)

 

 

Το προβλημα ειναι οτι το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α μιλαει παντου για υπερβαση δομησης χωρων κυριας χρησης (για τον υπολογισμο του % υπερβασης)

Για την περιπτωση που εχω κατασκευασει βοηθητικο χωρο , δεν λεει πως υπολογιζω το % υπερβασης δομησης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι είναι, όσον αφορά στον συντελεστή της υπέρβασης δόμησης, για τον υπολογισμό του προστίμου στον 4178!

Αλλάζουν όμως ριζικά τα πράγματα στην εύρεση της Κατηγορίας για το ακίνητο, εκεί όπου προσμετρώνται και αυτά τα τ.μ. και στα καλά καθούμενα σε εκτινάσσουν σε κατηγορία 5!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασετε την επεξηγηση του εικονιδιου 5 στο Παραρτημα Α, θα διαπιστωσετε οτι η περιπτωση μου δεν εμπιμπτει ουτε στο 5(1), ουτε στο 5(2)!

Ταυτοχρονα στο αρθρο 18 του Ν.4178, οπου γινεται η περιγραφη υπολογισμου των % υπερβασης, παλι πουθενα δεν αναφερει την περιπτωση μου.

 

Η μονη λογικη σκεψη που θα μπορουσε να κανει κανεις ειναι να υπολογισει ποσα μ2 βοηθητικων χωρων θα μπορουσε να κατασκευασει κανεις ΣΗΜΕΡΑ (ΝΟΚ), επιλεγοντας την ιδια μελετητικη-κατασκευαστικη λυση της αδειας.  (ετσι ωστε να κανει τη διαιρεση  μ2 αυθαιρετα / μ2 επιτρεπομενα)

Αυτο ομως ειναι πολυπλοκο και αποκλειεται να εννοουσαν αυτο οταν εγραφαν τον νομο, εγκυκλιους, παραρτηματα..... :???:

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Γενικα, στην ΤΕ κανετε αναλυση πως προκυπτει ο καθε συντελεστης, και γιατι? Προσωπικα οχι.

 

 

Ιασονα για αυτο εχεις καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θεωρώ απαραίτητο οι υπολογισμοί αυτοί ν' αναφέρονται στην τεχνική έκθεση του μηχανικού.

 

Εξάλλου τα μόνα απαραίτητα στοιχεία μιας τέτοιας τεχνικής έκθεσης αναφέρονται στα χαρακτηριστικά αποσπάσματα του νόμου (τα οποία εγώ τα εμφανίζω πάντα ως "προμετωπίδα" της τεχνικής έκθεσης που υποβάλλω:

"Ν.4178/2013 – Άρθρο 11 § 4: “Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού με την περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης χρήσης μόνον ως προς το εμβαδόν και τη χρήση του αυθαιρέτου, αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή της παρ. 75 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79). Στην τεχνική έκθεση περιγράφονται οι λόγοι αδυναμίας αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου κατά την παρ. 6βi του παρόντος”.

Ν.4178/2013 – Άρθρο 7 § 2: “……Πέραν της αεροφωτογραφίας για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής, ο χρόνος της αλλαγής χρήσης αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή. Το αποδεικτικό έγγραφο υποβάλλεται στο πληροφοριακό σύστημα και αναφέρεται στην τεχνική έκθεση Μηχανικού. Σε περίπτωση μη υποβολής εγγράφου της φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής λαμβάνεται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 01.01.2004”.".

 

Τους υπολογισμούς αυτούς τους κρατώ σε ένα λευκό χαρτί μέσα στο φάκελλο της κάθε δήλωσης, που κρατώ για το αρχείο μου.

 

 

......

Η μονη λογικη σκεψη που θα μπορουσε να κανει κανεις ειναι να υπολογισει ποσα μ2 βοηθητικων χωρων θα μπορουσε να κατασκευασει κανεις ΣΗΜΕΡΑ (ΝΟΚ), επιλεγοντας την ιδια μελετητικη-κατασκευαστικη λυση της αδειας.  (ετσι ωστε να κανει τη διαιρεση  μ2 αυθαιρετα / μ2 επιτρεπομενα)

Αυτο ομως πολυπλοκο και αποκλειεται να εννοουσαν αυτο οταν εγραφαν τον νομο, εγκυκλιους, παραρτηματα.....  :???:

 

Δεν ασχολείσαι με κάτι τέτοιο!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ευχαριστω για την αμεση βοηθεια.

υ.γ. Γιατι δεν φτιαχνουμε μια εταιρια με μετοχους τα μελη του φορουμ, να μπουμε στο χρηματιστηριο να αντλησουμε κεφαλαια, να στησουμε καρτελ στις αμοιβες κλπ.?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε οι τοπικοί μεταξύ μας και ο καθένας λέει ότι θέλει σε όποιον θέλει.

Εσύ θες και εταιρεία και καρτέλ και μανιπουλάρισμα αμοιβών.

Μήπως έχεις έρθει από το εξωτερικό τώρα κοντά;

Και καλά για τις αμοιβές ας πούμε ο καθένας να λέει ότι θέλει.

Για τα τεχνικά γιατί δεν συμφωνούμε; Γιατί πλέον "πουλάμε" στους πελάτες και το πρόστιμο και όχι μόνο την αμοιβή.

Εκεί έχουμε καταντήσει. Μπακάλικο "εδώ τα καλά τα προ 83 α' κατοικία με 80% αναπηρία"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.