Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας αερίου (συμπύκνωσης με αντιστάθμιση ή απλό;)


karmagos

Recommended Posts

@pankrok

 

Για να πάει από 16C σε 20C μία σχετικά κρύα μέρα πρέπει να βάλω τον εσωτερικό θερμοστάτη στους 30C για 45 λεπτά περίπου. Αν τον βάλω 20C απλά δεν το πιάνει ούτε σε ώρες.

 

@qwert

 

Αν και έγραφε (οι οδηγίες χρήσης) ο εξωτερικός αισθητήρας (θερμόμετρο) να μπει στο κέντρο του ύψους του διαμερίσματος, μου το βάλαν προς την οροφή του πάνω μπαλκονιού για να μην το χτυπά ο ήλιος. Αυτό δεν νομίζω να είναι το μεγάλο πρόβλημα. Απ' όσο άνοιξα τον λέβητα chappee, απ' τον εσωτερικό θερμοστάτη ταξιδεύουν μόνο δύο καλώδια οπότε υποψιάζομαι ότι δεν δείνει σήμα για την πληροφορία και της θερμοκρασία αλλά μόνο την πληροφορία on/off. Mάλιστα η σύνδεση του εσωτερικού θερμοστάτη γίνεται όχι κοντά σ' αυτού του εξωτερικού και εκεί που παίρνει/δείνει πληροφορίες ο λέβητα ακόμα και για την θερμοκρασία νερού χρήσης αλλά αλλού. Πώς μπορώ, ακόμα και ανοίγοντας και φωτογραφίζοντας για το forum τον λέβητα εσωτερικά στην πλακέτα όπου συνδέονται και έχει και κάτι εικονίδια ένδειξης, να σιγουρευτώ ότι όντως παίρνει και την εσωτερική θερμοκρασία ο λέβητας;

Ο θερμοστάτης μου είναι της Siemens RDH 10 ψηφιακός και δεν ξέρω αν έχει προδιαγραφές να δίνει κιόλας θερμοκρασία

http://www.siemens.com.au/files/Environment/CC/Products/Documents/hvac/env_rdh10_data_sheet.pdf

αν και στην οθόνη λειτουργεί και ως ψηφιακό θερμόμετρο.

Μέγιστη θερμοκρασία νερού σωμάτων νομίζω έχουν βάλει 60C.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι χρειάζεσαι άλλου τύπου εσωτερικό θερμοστάτη.

Στην ιδια εταιρεία της σειράς QAA55 ή QAA75.

 

Όπως και να έχει πάντως η αντιστάθμιση σίγουρα θα σου στείλει νερό χαμηλότερης θερμοκρασίας από τα συμβατικά συστήματα χωρίς αυτή, και επομένως είναι λογικό να αργεί κάπως το σύστημα να καλύψει μεγάλα ΔΤ.

 

Τώρα η ρύθμιση μέγιστης θερμοκρασίας 60 βαθμούς είναι σίγουρα λάθος. Αυτό πρέπει να γίνει τουλάχιστον 75.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Μερσί.

Θα ψάξω τις οδηγίες χρήσης του θερμοστάτη να δω αν δίνει την πληροφορία της θερμοκρασίας και θα ανοίξω τον λέβητα ξανά να δω που ακριβώς καταλήγει το σήμα θερμοστάτη.

 

Είναι κρίμα να μην λειτουργώ σωστά γι' αυτόν τον λόγο έναν PID ελεγκτή και να έχω μόνο την εξωτερική θερμοκρασία ως δεδομένο... Την εγκατάσταση την έκανε τεχνίτης και όχι μηχανικός....

 

Η ρύθμιση μέγιστης 60C την έκαναν για να έχω τα οφέλη της τεχνολογίας συμπυκνωμάτων που ιδανικά απαιτεί ενδοδαπέδια θέρμανση. Μήπως είναι πολύ το 75C; Βέβαια και αυτό που κάνω και εγώ να βάζω τον θερμοστάτη στους 30C για να πετυχαίνω 20C δεν είναι πολύ λογικό...  Αν βάλω στο 20C τον θερμοστάτη δεν την πιάνει ο χώρος αυτή την θερμοκρασία ούτε σε ώρες από 16C οπότε κάτι πρέπει να τρέχει.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα οτι έχεις ενδοδαπέδια. ok τότε οι 60 βαθμοί.

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γνωρίζεις οτι η ενδοδαπέδια εχει μεγάλη αδράνεια σας σύστημα και πρέπει να λειτουργεία συνεχόμενα.

Αρα μην περιμένεις να καλύψεις 4 βαθμούς σε λιγότερο από 24 ώρες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ενδοδαπέδια θέρμανση. Καλοριφέρ έχω. Γνωρίζω ότι η ενδοδαπέδια δεν απαιτεί υψηλή θερμοκρασία νερού για να ζεσταθεί γρήγορα το σπίτι και έτσι ευνοείται απ' την τεχνολογία συμπυκνωμάτων. Απ' την άλλη με τα καλοριφέρ αν μπει υψηλή μέγιστη θερμοκρασία νερού χάνονται τα οφέλη της συμπύκνωσης.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τα δωματα που εχεις 

αν ειναι πολυ μεγαλα τοτε δε θελεις 75 , αλλα επειδη μεγιστη 60 εχω εγω που υπολογισα σωματα για 60 και το αποκλειω να εχεις κανει κατι τετοιο μαλλον ειναι πολυ χαμηλα

δοκιμασε υψηλοτερες θερμοκρασιες , αλλα αν εχεις μονο εναν απλο θερμοστατης εσωτερικα θα πρεπει να παιξεις και με την καμπυλη αντισταθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα. ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τον βαθμό απόδοσης των λεβήτων συμπύκνωσης. ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος..ισχύει αυτό που διαβάζω στα εγχειρίδια για βαθμό απόδοσης 108 % ? παραμένει ο ίδιος και για το ΖΝΧ ? μπορεί κάποιος να μου πει τον βαθμό απόδοσής τους?

Link to comment
Share on other sites

@pankrok

Όντως τα καλοριφέρ μου είναι διαστασιολογημένα για κεντρική θέρμανση με πετρέλαιο οπότε καμία σχέση με 60C νερό παροχής. Αν μπει ο "σωστός" θερμοστάτης εσωτερικά που δίνει και το δεδομένο της θερμοκρασίας στον λέβητα χρειάζεται μετά πάλι ρύθμιση της καμπύλης αντιστάθμισης;

 

@kospan

Bαθμός απόδοσης 108% πετυχαίνεται προσεγγιστικά μόνο με ενδοθαπέδια θέρμανση ή κατά προσέγγιση με αυτό που αναφέρει πριν ο pankrok δηλαδή υπερδιαστιασολόγιση δηλ καλοριφέρ που να έχουν τέτοια ισχή ώστα να μπορεί να υπάρχει αξιοπρεπής (όχι ώρες να θερμανθούν καλά) θέρμανση με παροχή μόλις 60C. Κλάφτα Χαράλαμπε αν δεν επιβλέπει μηχανικός για όλες αυτές τις "λεπτομέριες" που ρωτάω και εγώ τώρα για να μάθω. Η απάντηση του μη μηχανικού που μου έκανε της εγκατάσταση στο παραπάνω πρόβλημα είναι αν δεν μου αρέσει να έρθει να ξηλώσει την αντιστάθμιση που πλήρωσα γιατί έτσι δουλέυει η αντιστάθμιση. Βασικά κατά προσέγγιση γράφω 2 ώρες από 16 σε 20 αφού σε 75λεπτά παράτησα την μέτρηση και είχε πιάσει 17 ή 18C, ίσως να μην έπιανε ποτέ τους 20C!

Link to comment
Share on other sites

 Tελικά ανέφερα στο υδραυλικό-Μάστορα όλες τις επισημάνσεις που μου κάνατε και όντως αυτός ο θερμοστάτης δεν δίνει την πληροφορία της εσωτερικής θερμοκρασίας. Επικοινώνησε με την αντιπροσωπία του λέβητα (αφού τον παρότρυνα) και του είπε ο τεχνικός ότι δέχεται μόνο της ίδιας μάρκας με τον λέβητα θερμοστάτη (που δίνει εσ. θερμοκρασία), που θα έχει και πλακέτα για αντιστάθμιση και είναι στα 270 ευρώ αν θυμάμαι καλά!!! Δεν ξέρω αν για να πουλήσει ανέφερε ότι είναι αδύνατον να μπουν οι Siemens που πρότεινε ο qwert.

 

H λύση τελικά είπε ο τεχνικός της αντιπροσωπίας, που το είχε ρυθμίσει κιόλας με το χειριστήριο ο ίδιος, είναι αυτή που ανέφερε ο pankrok "...αλλα αν εχεις μονο εναν απλο θερμοστάτης εσωτερικά θα πρέπει να παίξεις και με την καμπύλη αντιστάθμισης". Θα έρθει να ανεβάσει την καμπύλη αντιστάθμισης. Το 60C θερμοκρασία προσαγωγής που άκουσα απ' τον άλλο τεχνίτη που πέρασε το καλώδιο ρεύματος και κάτι ρύθμιζε στον λέβητα τελικά δεν ισχύει μου ανέφερε ο τεχνίτης της αντιπροσωπίας.

 

Η απάντηση υπαλλήλου που μου μετέφερε έναν άλλο καυστήρα από την ίδια αντιπροσωπία είναι ότι έτσι είναι ανάλογα με το αν έχει κρύα μέρα, δηλαδή μπορεί να περιμένω και 2 και 3 ώρες για να πάει από 15-20C! Δεν ξέρω αν είναι τεχνικός ο ίδιος αλλά πήρε την ευθύνη να μου απαντήσει και να μην με παραπέμψει στον τεχνικό ρυθμίσεων.

Η απάντηση του υδραυλικού-Μάστορα-εγκαταστάτη ήταν στην αρχή ότι έτσι είναι η αντιστάθμιση και αν θέλω να έρθει να μου την ξηλώσει (την πληρωμένη) να λυθεί το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Φίλε homer το κουράζεις και είναι απλό το θέμα....

 

Λέβητας συμπηκνωμάτων και αντιστάθμιση σημαίνει 24ωρη θέρμανση και μια χαρά στα λέει ο μάστορας.

 

Θέλεις διακοπτόμενη λειτουργία;

Ξηλώνεις την αντιστάθμιση και χάνεις τα προτερήματα της συμπύκνωσης.

 

Θέλεις αντιστάθμιση και συμπύκνωση μικρο-διακοπτόμενα;

Θες τον θερμοστάτη της εταιρίας που κάνει επίδραση στην καμπύλη της αντισταθμησης αλλά και πάλι θα πρέπει να λειτουργείς σχετικά αρκετές ώρες την θέρμανση για να μην χάνεις το όφελος της συμπύκνωσης.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.