Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα για αρχιτεκτονικές προεξοχές / κλειστούς εξώστες (ΕΡΚΕΡ)


Recommended Posts

  • 2 months later...

ΕΡΚΕΡ.pdf

Γειά σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ σε οικόπεδο σε σημείο εντός μη υποχρεωτικού ακαλύπτου, δηλαδή σε περιοχή που δεν υποχρεούμαι να έχω απόσταση Δ ή δ, να εφαρμόσω κάτω από τα έρκερ και σε απόσταση αυτό που δείχνω στο σκίτσο. Δηλαδή να υπάρχει κάλυψη/δόμηση στο ισόγειο, να δημιουργήσω αρμό και στους ορόφους να έχω έρκερ.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις προϋποθέσεις στο αρθ16 παρ 5.

Το Δ/δ δεν επηρεάζει την ύπαρξη έρκερ, αλλά το πλάτος του. Θεωρώ πως το 2ο σου έρκερ θα πρέπει να απέχει 3δ/4 απο το κάτω τμήμα που προσμετράει σε ΣΔ ΣΚ.

Επίσης δώσε βάση στο "α": "Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως."

Δε μπορείς να έχεις έρκερ στα 2/3 της όψης.

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2024 at 11:46 ΠΜ, Gousgounis said:

Το Δ/δ δεν επηρεάζει την ύπαρξη έρκερ, αλλά το πλάτος του. Θεωρώ πως το 2ο σου έρκερ θα πρέπει να απέχει 3δ/4 απο το κάτω τμήμα που προσμετράει σε ΣΔ ΣΚ. (από που προκύπτει αυτό; 3δ/4 καθ' ύψος; τομή σας δείχνω)

Edit by Gousgounis: δικό μου το λάθος. Νόμιζα ότι το σκαρίφημα ήταν κάτοψη

Επίσης δώσε βάση στο "α": "Το άθροισμα των επιφανειών των ορθών προβολών σε κατακόρυφο επίπεδο των κλειστών εξωστών που κατασκευάζονται στις όψεις των κτιρίων δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της αντιστοίχου επιφάνειας όψεως." 

Δε μπορείς να έχεις έρκερ στα 2/3 της όψης. (Μα έχω πολύ μεγάλη οικοδομή, τα έρκερ αυτα είναι σε λουτρά και σε σχέση με την όψη της οικοδομής ουτε πλησιάζω το 20%)

 

 

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Προφανές ότι δεν μπορείς, γιατί το έρκερ δεν προβάλει  της όψης του κτιρίου. Όψη του κτιρίου δεν είναι μόνο το πάνω τμήμα από το ισόγειο κλειστό τμήμα σου, αλλά και το ίδιο. 

εδιτ ανάμεσα στα έρκερ ορόφων κάλλιστα μπορείς να κάνεις αυτή την εσοχή -για να μειώσεις την επιφάνεια τους και το ποσοστό τους στην όψη.

Εσύ με ποια διάταξη του ΝΟΚ πιστεύεις ότι μπορείς να το περάσεις!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

image.jpeg.916b1786d78d214361f842d3537bf3dc.jpeg

Ίσως έτσι φαίνεται καλύτερα. Το έρκερ προβάλλει κανονικά απο την όψη του κτιρίου. Στο ισόγειο έχω μια προεξοχή σε ένα τμήμα του ισογείου σε περασιά με τα έρκερ και σε απόσταση απο αυτά. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το ζήτημα της όψης που μου αναφέρετε.

edit. το πρόβλημά μου δεν είναι στο 20% της όψης. Έχω τυπικό όροφο και στο ισόγειο το οποίο έχει 4μ. υψος. Επομένως, σκέφτηκα πως μπορώ να κάνω την προεξοχή των έρκερ μετρώντας την σε δόμηση και κάλυψη εξασφαλίζοντας απόσταση από αυτά.

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι τέχνασμα και πάει σε επίπεδο ερμηνείας η συγκεκριμένη αντιμετώπιση, θεωρώ ότι εφόσον έχεις τόσο ύψος και σε παίρνει να αφήσεις 1μ είσαι οκ.
Δεν είναι δώμα ορόφου στον Α΄όροφο η προεξοχή, άρα θα ήταν εξώστης αν δεν ήταν κλειστό, άρα μπορεί να είναι και κλειστός εξώστης δηλαδή έρκερ.

Καλό θα ήταν να συμφωνήσει και η ΥΔΟΜ βέβαια...

Πάντως αν είχες όροφο χωρίς έρκερ και από πάνω τα έρκερ είναι βέβαιο ότι θα ήσουν οκ (όπως στο σχήμα). Τώρα είναι λίγο θολό. 

image.png.a46c56c263383832b311653aec1f7fcc.png

Edited by Latg
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Latg said:

Πάντως αν είχες όροφο χωρίς έρκερ και από πάνω τα έρκερ είναι βέβαιο ότι θα ήσουν οκ (όπως στο σχήμα). 

σ' αυτό συμφωνώ. Εδώ όμως πρόκειται για ισόγειο έρκερ που απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω όλους τους συναδέρφους που μου απάντησαν παραπάνω. 

"...προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και εξέχει του περιγράμματος κάλυψης του ορόφου." όπως λέει ο ορισμός. Δεν βλέπω να οφείλω να έχω και στο ισόγειο ίδια κάλυψη με τον όροφο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει πρόβλημα. Είναι σαν να επιτρέπουμε έρκερ μόνο σε κουτιά κτίρια. 

 

 "Εδώ όμως πρόκειται για ισόγειο έρκερ που απαγορεύεται". Μα δεν ειναι ισόγειο έρκερ.

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.