Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος οριακού φορτίου σε πέδιλο μεταλλικού κτιρίου


 

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum.

Επιλύω μια θεμελίωση στο instant και παρατηρώ έναν έλεγχο που κάνει σε οριακό φορτίο. Παίρνει έναν τύπο 9((eXo/Lx)^2+(eZo/Lz)^2)). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που βρίσκεται αυτός ο έλεγχος στους κανονισμούς?

Το πέδιλο είναι κεντρικό και μεταφέρει μόνο δυνάμεις και όχι ροπές (έδραση άρθρωσης).

Επίσης παρατηρώ ότι αυτός ο έλεγχος δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη την τάση του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Απλά ενω έχω μια δύναμη σε κεντρικό πέδιλο χωρίς ροπή, είναι δυνατόν να έχω εκκεντρότητες?

Link to comment
Share on other sites

και προφανώς λόγω ροπής λόγω τέμνουσας.

Εαν έχεις δάπεδο από πάνω βρες το φορτίο του και βάλτο σαν ισοδύναμο ύψος γαιών πάνω από το πέδιλο. Θα αυξηθεί βέβαια η ροπή από τέμνουνα ( επειδή αυξάνεται ο μοχλοβραχίονας της τέμνουσας από την ρίζα του πεδίλου) αλλά μάλλον θα βελτιώσει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η δύναμη είναι κατακόρυφη και ταυτόχρονα δεν υπάρχει ούτε ροπή που μεταβιβάζεται από την ανωδομή, ούτε οριζόντια δύναμη στη βάση του στύλου, που πολλαπλασιαζόμενη επί το βάθος θεμελίωσης θα έδινε μια ροπή στη βάση του πεδίλου, τότε όντως δεν έχεις εκκεντρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τέμνουσα δύναμη.

Απ ότι κατάλαβα η τέμνουσα πολλαπλασιαζόμενη με το βάθος θεμελίωσης θα μου δώσει ροπή, η οποία διαιρούμενη με την αξονική θα μου δώσει την εκκεντρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πρέπει να πάρεις την τέμνουσα (αν έχεις) και στην άλλη διεύθυνση για να βρεις τα ex και ey.

Link to comment
Share on other sites

(ex/Lx)² + (ey/Ly)² <= 1/9 ή 1/16 για σεισμικά ευαίσθητα εδάφη.

Η παράγραφος στην οποία σε παρέπεμψα το αναφέρει περιφραστικά και όχι με τη μορφή τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.