Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελλοντική επέκταση καθ´ ύψος αυθαίρετη?


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Κτίριο με Ο.Α. του 1960, στην οποία είναι σχεδιασμένη κανονικά η επέκταση καθ´ ύψος (όχι περίγραμμα με διακεκομμένη, αλλά με όλες τις λεπτομέρειες σαν να έβγαινε και για αυτό η άδεια). Αυτή η προσθήκη, η οποία έχει υλοποιηθεί, ειναι αυθαίρετη χωρίς άδεια προσθήκης?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει τα τετραγωνικά χωρίς την προσθήκη. Τίτλος άδειας: "οικοδομή (πολυώροφος) σύμφωνα με μελέτη" (!). Στα τετραγωνικά γράφει " ισόγειο, τρεις όροφοι και εσοχή". Μέσα στον φάκελο υπάρχει άδεια προσθήκης μόνο κατ επέκταση (για την εσοχή). Προφανώς αν δεν βρω άδεια προσθήκης καθ΄ύψος (για τον 5ο όροφο που με ενδιαφέρει), είναι αυθαίρετος.

Edited by ΚΩΝ/ΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

κάνε την έρευνά σου στην πολεοδομία και στο τμήμα διακίνησης αδειών μήπως βρεις άκρη και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε. Ακόμη είναι λίγο συγκεχυμένο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα περιπλέκονται τα πράγματα... Έχω τον τίτλο στα χέρια μου: 4ος όροφος, 5ος εξώστης. Ποιος όροφος είναι? (Συνήθως αντίστροφα δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα περιπλέκονται τα πράγματα... Έχω τον τίτλο στα χέρια μου: 4ος όροφος, 5ος εξώστης. Ποιος όροφος είναι? (Συνήθως αντίστροφα δεν είναι?)

Λύθηκε το μυστήριο! 

Δεν υπάρχει 5ος όροφος!

Το ισόγειο υπερυψώθηκε τόσο που έγινε 1ος όροφος (..και μετατράπηκε σε 1ο εξώστη!) . Ο 5ος όροφος που πήγα εγώ με το ασανσέρ ήταν ουσιαστικά ο 4ος της αδείας! 

Τώρα βέβαια, υπάρχει αυθαιρεσία ως προς την υπέρβαση ύψους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.