Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζημιές από γειτονικό κτίσμα


Recommended Posts

Καλή εβδομάδα,

 

με την επιφύλαξη να έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα και όχι να σημειώνω στο παρόν, ζητάω προκαταβολικά συγνώμη.

 

Θα ήθελα αν έχει κάποιος χρόνο και διάθεσή να με βοηθήσει απαντώντας μου στις παρακάτω απορίες:

 

Δεδομένα: ανέγερση οικοδομής σε όμορο οικόπεδο και καταστροφές/ αυθαιρεσίες (δεν ζήτησαν την άδειά μας σε τίποτα από τα παρακάτω, εξοχικό κτίσμα δικό μας)

- αφαίρεση/ διαχωριστικού συρματοπλέγματος και στήλων και πέταμα αυτού

- τοποθέτηση οικοδομικών υλικών στο δικό μας όμορο οικόπεδο στην πλάκα του βόθρου

- αντιστήριξη καλουπιών στη βάση του δικού μας κτίσματος με καρφωμένα μαδέρια

- ζημιά στην ακροκολώνα τσιμεντόλιθων του δικού μας κτίσματος 

 

Ερωτήσεις/ απορίες:

1η Ποιός είναι υπεύθυνος για την αποκατάσταση των ζημιών (ιδιοκτήτης, πολιτικός μηχανικός, εργολάβος;

 

2η Πως μπορώ να κινηθώ νομικά έτσι ώστε να είμαι κατοχυρωμένη για την αποκατάσταση των καταστροφών;

 

3η Υπάρχει κάποια υπηρεσία αρμόδια; (καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ιδιοκτησιακό καθεστώς οπότε δεν είναι η πολεοδομία) δικηγόρος; αστυνομία; Δεν θα ήθελα να ξεκινήσω έτσι γιατί είναι γείτονας αλλά επειδή αυτός δεν ενήργησε με το ίδιο σκεπτικό φοβάμαι για την εξέλιξη και θα ήθελα να προφυλάχτω με νόμιμο τρόπο και χωρίς να τον δυσκολεύω αλλά χωρίς να με παρακάμπτει όσον αφορά το δικό μου οικόπεδο και με εξασφάλιση ότι θα αποκαταστήσει ότι καταστρέψει.

 

4η μπορώ να του απαγορέψω κάτι από τα παραπάνω αν κρίνω ότι είναι επικίνδυνο για το δικό μου κτίσμα ή/ και οικόπεδο;

 

Αν κάποιος έχει λίγο χρόνο θα με βοηθούσε αφάνταστα.

Σας ευχαριστώ θερμά,

Κωνσταντίνα

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος σου θα καταγραψει τις ζημιες  ή τις  όποιες αλλες πραξεις εγιναν στο ακινητό σου

μετα θα μιλησειςμε τον δικηγορο σου..

 

[υγ

πριν απο ολα αυτα.

η διπλανη οικοδομη ανεγειρεται με βαση ΟΑ και εχει εκει ονοματα και τηλεφωνα..

 

....με τον γειτονα μιλησες???]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος σου θα καταγραψει τις ζημιες  ή τις  όποιες αλλες πραξεις εγιναν στο ακινητό σου

μετα θα μιλησειςμε τον δικηγορο σου..

 

[υγ

πριν απο ολα αυτα.

η διπλανη οικοδομη ανεγειρεται με βαση ΟΑ και εχει εκει ονοματα και τηλεφωνα..

 

....με τον γειτονα μιλησες???]

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ωστόσω επειδή δεν είμαι σχετική, τι είναι ο ΟΑ;

Έχουμε δει το σχέδιο και έχουμε μιλήσει με τους εργάτες που βρίσκονταν εκεί την μέρα που πήγαμε, έχουν την νόμιμη άδεια. Ο ιδιοκτήτης/γείτονας δεν ήταν παρών εκείνη την ημέρα.

Ανησυχώ επειδή καταρχήν μας παραβλέπουν και εν συνεχεία μήπως μετά δεν αποκαταστήσουν τις ζημιές και ισχυριστούν ότι δεν τις προκάλεσαν αυτοί/αυτός.

Link to comment
Share on other sites

ΟΑ = Οικοδομική Άδεια

 

Πρέπει να καλέσεις άμεσα μηχανικό δικό σου (έμπειρο σε διαδικασίες) να σε κατατοπίσει το τι πρέπει να κάνεις για να διαφυλάξεις τα δικαιώματα σου πριν είναι αργά.

Καθυστερείς περιμένοντας απαντήσεις εξ αποστάσεως. Κάθε μέρα που περνά είναι πολύτιμη να μη τρέχεις μετά

 

 


Το θέμα θα μεταφερθεί σύντομα στην ενότητα ιδιώτες

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ΟΑ = Οικοδομική Άδεια

 

Πρέπει να καλέσεις άμεσα μηχανικό δικό σου (έμπειρο σε διαδικασίες) να σε κατατοπίσει το τι πρέπει να κάνεις για να διαφυλάξεις τα δικαιώματα σου πριν είναι αργά.

Καθυστερείς περιμένοντας απαντήσεις εξ αποστάσεως. Κάθε μέρα που περνά είναι πολύτιμη να μη τρέχεις μετά

 

 


Το θέμα θα μεταφερθεί σύντομα στην ενότητα ιδιώτες

Ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σας.

Τα σκέφτομαι όλα αυτά... ζήτησα τη γνώμη/ση σας ως ειδικοί/ ειδικότεροι για να σχηματίζω μια άποψη για το πως θα κινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου απαντήσει στα εξής:

 

- η αντιστήριξη (καρφωμένα με V δοκάρια στη βάση του δικού μου κτίσματος) μπορεί να γίνει διαφορετικά;

εννοώ χωρίς να στηρίζεται στο δικό μου γειτονικό κτίσμα, ενδεχομένως εσωτερικά της αναγειρόμενης οικοδομής

αν όχι, η αντιστήριξη διαρκεί μέχρι την αποπεράτωση της οικοδομής; 

 

- επίσης επειδή η οικοδομή που ανεγείρεται είναι στο σύνορο υποχρεούμαι να αφήσω χώρο διευκολύνοντας τους εργάτες (πχ για σοβάτισμα) ή είναι στην ευχέρειά μου;

 

Θα με βοηθούσατε πολύ...!

 

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεούσαι να διευκολύνεις και υποχρεούνται να σε προστατεύσουν και να αποκαταστήσουν τις τυχόν ζημιές .

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεούσαι να διευκολύνεις και υποχρεούνται να σε προστατεύσουν και να αποκαταστήσουν τις τυχόν ζημιές .

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

 

Είναι ανθρώπινο να διευκολύνεις/ω απλώς ρωτάω γιατί αν διαβάσατε το ιστορικό με παρέβλεψαν εντελώς με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί ζημιές που αφενός δεν εξασφαλίζομαι ότι θα αποκατασταθούν αφετέρου δυσκολεύουν την χρήση του δικού μου κτίσματος. Οπότε δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη και προσπαθώ να με προφυλάξω χωρίς να είμαι υπερβολική αλλά διευκολύνοντας χωρίς να μου στοιχίσει στο τέλος.

 

Εντωμεταξύ ο ιδιοκτήτης έχει επικοινωνήσει με τον έτερο διπλανό που συνορεύει και στο δικό του οικόπεδο και κτίσμα δεν έχει την ίδια συμπεριφορά.

 

Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

 

Είναι ανθρώπινο να διευκολύνεις/ω απλώς ρωτάω γιατί αν διαβάσατε το ιστορικό με παρέβλεψαν εντελώς με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί ζημιές που αφενός δεν εξασφαλίζομαι ότι θα αποκατασταθούν αφετέρου δυσκολεύουν την χρήση του δικού μου κτίσματος. Οπότε δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη και προσπαθώ να με προφυλάξω χωρίς να είμαι υπερβολική αλλά διευκολύνοντας χωρίς να μου στοιχίσει στο τέλος.

 

Εντωμεταξύ ο ιδιοκτήτης έχει επικοινωνήσει με τον έτερο διπλανό που συνορεύει και στο δικό του οικόπεδο και κτίσμα δεν έχει την ίδια συμπεριφορά.

 

Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου.

 

 

Επίσης θα εκτιμούσα αν μου απαντούσατε συγκεκριμένα στην 1η ερώτηση περί αντιστήριξης, όταν έχετε χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας είπαν και οι συνάδελφοι , πρέπει να αποτανθείτε σε τοπικό μηχανικό , ο οποίος θα αναλάβει τις αναγκαίες ενέργειες γιά λογαριασμό σας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.